Exista vaccinare obligatorie pentru gravide?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Intr-adevar este recomandat - nu este obligatoriu. Nu stiu sa fie riscuri pentru mama si copil.
Mie nici macar recomandat nu mi-a fost la niciuna din sarcini nici de medicii de familie nici de ginecologi (a se intelege ca am avut cate unul in timpul fiecarei sarcini).

Da, stiam de antigripal ca e recomandat, in special pt trim II de sarcina sau in caz de epidemie nu mai conteaza trimestrul...parca asa era, nu?

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Ma scuzati ca intervin insa chiar am o nelamurire: este ceva chiar "obligatoriu" la noi? Ma refer si la vaccinurile copiilor? Chiar sunt obligatorii...eu stiam ca-s doar recomandate...??!!
A nu se intelege ca doresc o disputa asupra vaccinurilor, sa fiu bine inteleasa....nu ma intereseaza daca-s safe sau nu, pentru a inlatura orice indoiala mentionez ca mi-am vaccinat copii pt ca asa am crezut de cuviinta, nu pt ca-s "obligatorii".
Adica daca cineva chiar refuza vaccinarea copiilor, din n motive, ale lor (informare sau neinformare, concepte religioase sau treaba lor care...) de exemplu, vine altcineva si-i smulge cu forta copilul din brate si il inteapa sau cum? Sau nu-l primeste la gradinita sau scoala, se poate asa ceva??

Tot ma "lovesc" pe forum de "obligativitatea" vaccinarii...eu una de exemplu nu cred in asa ceva... Voi ce stiti: sunt chiar obligatorii sau recomandate? Si daca sunt obligatorii si refuz ce se intampla??

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

De antigripal stiam ca este recomandat - stiam eu, nu mi-a zis medicul de familie.

Care medic de familie mi-a mai spus sa o sun lunar in timpul sarcinii sa-i spun cum ma mai simt. Evident ca n-am mai calcat pe-acolo... uite ca s-a facut anul.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu pe cel antigripal l-am facut o data, si nu il voi mai face alta data. In anul in care l-am facut, coincidenta sau nu, am fost foarte des racita.

Cind m-am inscris la spital pt nastere, aici in Germania, m-au intrebat daca am anti-tetanosul la zi. Eu il aveam, dinainte de nastere, asa ca nu pot sa zic cit e de bine sa il faci in sarcina. Oricum, e bine sa il ai la zi (aviz tuturor). Aici se refac multe vaccinuri la fiecare 10 ani, tocmai ce mi-am refacut unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Aka Manah, felicitari pt sarcina! Aici nu se face acest vaccin, de altfel se fac atit de putine analize si-n sarcina,ca ai zice ca lumea-i inapoiata pe-aici, ecografii una sau doua, depinde de spitalul unde nasti. Cit despre vaccinurile la copii, nu sint obligatorii, aici semnezi numai in cazul in care le faci, iti asumi adica raspunderea ca le faci, daca nu le faci, nu semnezi nimic.

Cititi si luati decizia care vi se potriveste, nastere usoara si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

www.medscape.com/viewarticle/752031?src=mpnews&spon=34" target="_blank">Alt articol, aceeasi concluzie.

Pana acum am avut parte doar de gravide care au refuzat vaccinarea antitetanos (de multe ori la sfatul ginecologilor ) nicidecum de parinti care sa refuze vaccinarea copiilor. Si nu as vaccina fortat niciun copil, ar fi abuz din partea mea. Sunt insa obligata sa prezint riscul parintilor, sa vad daca au dreptate. Ca poate n-au. La inscrierea in clasa I si in liceu mi se cere sa dau avizul epidemiologic (adica vaccinarile copilului). Habar n-am daca sunt scoli care refuza copii nevaccinati. Eu inca nu am auzit de un astfel de caz. Insa am parinti, stabiliti in alte tari (Italia de exemplu) care vin special in tara cu copilul pt a fi vaccinat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

pentru o buna perioada de timp am fost destul de sceptica cu privire la vaccinuri . din cauza reactiilor adverse pe care pot sa le dea si de care multi pediatri , atunci cand mergi sa faci vaccinul , nu te informeaza corespunzator ; si atunci mi-am spus "daca doctorii nu-ti vorbesc , atunci stiu ei ce stiu..."
de cand sunt insarcinata ,am inceput sa caut informatii pro si contra , pe unde am putut (internet , birouri de sanatate publica , medici si conferentiari , case farmaceutice.. );
concluzia mea este ca vaccinurile importante e bine sa le faci ; de ce sa mori ca te-ai taiat la deget ,cand poti doar sa tratezi taietura??(ex. banal) ;
cu vaccinul antiinfluental e un pic o loterie (casa farmaceutica produce vaccinul in baza tulpinei anului trecut , dar e posibil ca aceea tulpina sa sufere mutatii si sa nu mai fie foarte efient)
nu lucrez in domeniul medicinei , sunt doar informatii pe care le-am adunat ca sa ma pregatesc pentru venirea pe lume a printisorului meu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

blackgirl0:
sunt unele vaccinuri "obligatorii sau recomandate" din schema care se face in romania , care in italia nu ti-l face nimeni nici macar daca-l platesti (am intrebat la diversi pediatri si toti mi-au spus ca nu mi-l fac , ca nu vor sa-si ia o responsabilitate in plus);
unul dintre asta e TBC ; asa ca atunci cand o sa vin acasa primul lucru care o sa-l fac e vaccinul pentru bebele meu . intre timp ma interesez si de altele care aici nu se fac .

in general , statul face vaccinuri "obligatorii" atunci cand tratarea bolii costa mai mult si e mai riscanta decat vaccinul in sine (care ar trebui sa fie gratuit , nu stiu cum mai e in romania)

in italia , daca refuzi sa faci vaccinurile obligatorii , intri intr-un cerc pe care nu l-ai dori (denunturi , servicii sociale etc.. )
cred ca in romania e fel dar cu alte forme (copilul nu e inscris la gradinite , scoli ) , dar nu stiu sigur .

pana la urma , sa faci vaccinurile "obligatorii" este o chestie de bun simt si de civilizatie .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Pe mine m-au intepat la medicul de familie,anul trecut cind m-am dus pentru check-up anual si printre altele mi-am declarat intentiile mamoase.M-a intrebat doctorita daca imi aduc aminte cind a fost ultimul vaccin de genul asta.Am dat din umeri.M-a intrebat daca imi aduc aminte sa fi avut un vaccin de genul asta in ultimii 10 ani.Am spus sigur nu, si pina sa termin cu nu-ul m-a si intepat.
Acu ca se practica,vaz' ca se practica dar intrebarea e: e bine inainte de a ramine gravida? e safe cind esti gravida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Din cate stiu eu vaccinul se face cu tulpini moarte de virus, deci nu e nici un pericol.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput