Prietene la bine si la greu - 142

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Maria Andreea la multi ani

strumfy mersi pt. raspuns. probabil ca n-am ce face si trebuie sa continui asa cu scutec noaptea si afara pana da caldura... alta solutie nu vad.
despre rosu in gat, si Sandra a avut, a facut si febra. dr. de fam. a vazut ca are rosu, noi nu ne-am putut uita. noi i-am luat exudat faringian, ca sa nu-i dam antibiotic degeaba.

licu nu-ti mai fa griji, fiecare copil e cu ritmul lui. altii incep sa vorbeasca de-abia la 3 ani sau dupa si n-au nimic. pana la urma o sa-si dea drumul.

raluci nu poti sa-ti platesti singura contributiile de pe 9 nov. pana nasti? ca sa ai indemnizatia asigurata...





Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

intreba cineva ce cadou le copam copiilor de ziua lor. eu ma gandeam la www.nicoro.ro/plusuri-interactive-1338/5649-rocky-catelul-interactiv.html" target="_blank">catelulul Rocky, desi e cam scump... daca nu-mi vine alta idee, asta ramane.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

FELICITARI, IONELA!!

Wow...ce grasunel de bebe ai nascut tu acolo! 4 Kg jumate... Si inca natural! Felicitarile mele, mami!



BINE AI VENIT PE LUME, TUDOR!!!






LA MULTI ANI FERICITI, MARIA ANDREEA!



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

MAi vin si eu cu o problema, Raluci nu stiu nimic de situatia ta.
Eu am sunat acum la ANPS sa ma duc dupa o adeverinta de venit, intrebarea era cand pot sa ma duc, eu iesind din plata. Un domn bine intentionat, imi spune ca plata se face cu o luna in urma si ca eu mai am de luat in nov. ptr. oct. Nu ca nu ar fi tare bine, dar eu stiam ca este luna pe luna, stie cineva cum este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani
Un domn bine intentionat, imi spune ca plata se face cu o luna in urma si ca eu mai am de luat in nov. ptr. oct. Nu ca nu ar fi tare bine, dar eu stiam ca este luna pe luna, stie cineva cum este?


asa e, iei in noiembrie banii pe octombrie. cel putin la noi asa e.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui many_bani
Un domn bine intentionat, imi spune ca plata se face cu o luna in urma si ca eu mai am de luat in nov. ptr. oct. Nu ca nu ar fi tare bine, dar eu stiam ca este luna pe luna, stie cineva cum este?


asa e, iei in noiembrie banii pe octombrie. cel putin la noi asa e.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


imi pica tare bine, insa trebuie sa aman cu adeverinta de venit, care imi este necesara in eventualitatea unui medical.
Multu' de vestile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Sa va povestesc despre excursia la Londra.
AM plecat duminica dimineata. Avionul a fost super plin si nu am avut bafta sa avem loc liber pentru Pinky. Am mers cu Blueair si nu inteleg de ce mi-a luat vreo 300lei pt Pinky ca doar era infant. In fine! Dupa spusele sotului, "am stat toti 3 pe mai putin de un 1 m patrat." Pinky a dormit o ora si vreo 2 ore si un sfert ne-a frecat bine. Si-a aruncat jucariile peste tot ca doar aveam loc mare de bagat pe dedesubt.
Am ajuns, am pierdut busul de 9:40 de la Luton catre Londra. Noroc ca pot sa ma urc in urmatorul. Am facut vreo 80 de minute si Pinky a dormit pana la destinatie. Ne-am cazat in zona Victoria Station (gara internationala), un fel de Gara de Nord mult upgradata. Apoi am plecat la plimbare.
Mi-am facut o gramada de nervi pentru ca metroul nu mergea si deci toti erau pe suprafata. Busurile erau deviate pentru ca se lucra in zona de unde luam busurile de obicei. Pe Pinky am schimbat-o de pampers in gara si la o jumatate de ora s-a cacalit pe ea. AM simit ca innebunesc.
Am cautat busul care ne trebuia sa ne duca la Greenwich. Pana la urma, dupa ce ne-am invartit bine, am hotarat sa ne ducem la alt bus catre Tamisa. De la London Eye am luat Thames clipper (vaporasul) pana la Greenwich. Acolo am vazut Muzeul Maritim, Planetarium, meridianul 0. Am scapat-o pe Pinky din ochi si era gata gata sa sparga o cana la muzeul maritim. Aici am vazut tot felul de barci si am citit despre exploratori. La Planetarium , am atins un obiect de 4,5 miliarde de ani - un meteorit. Am vazut, citit si incercat tot felul de jocuri despre cum s-au format stelele. Nu am putut intra la un show despre planete, ca deh, puradelul nu avea stare. Ne-am intors pe Tamisa. Era seara deja. Am facut mici cumparaturi, am mancat si ne-am culcat.
A doua zi am fost la London Zoo. Super! I-a placut tare lui Pinky toate animalele. A stat treaza pana a vazut si ultimul animal. Nu mi-a venit sa cred cum a adormit dupa ce a vazut si girafele. Am vazut pasari, pesti, maimute, fluturi, girafe, camile, lei, tigrii, etc ca sunt in total 750 de specii de animale la zoo asta. Cel mai mult s-a bucurat la caprite. Era o zona unde aveai voie sa mangai iepurasi, caprite, curcan (daca il prindeai). S-a hilizit de numa la caprita. Ba inca o dadea pe o negresa mica la o parte ca sa o mangaie numai ea pe caprita. O sa pun un filmulet cu asta. Am dat-o in masinute cum gasesti prin parc. I-am luat bentita cu urechi de iepuras pe care le poarta foarte mandra. A mancat cu noi fish and chips. Seara ne-am dus la cumparaturi iar si plimbat pe Oxford Street. Asa am ajuns la Disney Store. I-am facut fotografii cum Pumbaa, Lion King, Mickey. Minnie, Donald, Printese. I-am luat pe Minnie patinatoarea. Pe talpic scrie 2011, ca sa-si aduca aminte copilul cand a fost la Londra.
A treia zi, pentru ca se anunta zi ploioasa, dar nu a fost, am vizita National History Museum. Acolo s-a bucurat de animalutele impaiate, de dinozauri (mai ales de cei care se miscau), etc. Nu am apucat sa vedem tot ca am prins fire alarm si ne-au dat afara. AM mai vazut si mineralele. Cel mai tare mi-a placut o piatra alexandrit care este o piatra rusesca. Isi schimba culoare in functie de locul in care te uiti. Ba e portocaliu, ba verde, ba galben. Mi-ar fi placut si mie o roca din aia pe deget. De acolo am plecat la Sea Life aquarium. Doamne, ce s-a mai bucurat! I-a placut foarte tare.
Am asezat-o langa fiecare acvariu in parte si ea se hilizea la pestisori. Ii vana. Incerca sa-I prinda cu manuta. Fraierii veneau la ea, crezand ca le da ceva de mancare. Acolo aveau un bazin cu pisici de mare si rechinasi. Veneau asa de sus si pisicile erau asa de jucause ca puteai sa le atingi. Pinky mai avea un pic si se arunca in bazin dupa ele. Apoi am trecut pe sub un tunel. Pe deasupra inotau rechinii si broasca testoasa si alti pesti. Hilizeala maxima si aici. Apoi am dus-o pe shark walk. Este o podea de sticla si pe sub picioarele tale inoata rechinii. Super senzatie. Pinky vroia sa se aseze pe burta si sa se uite la ei. Ideea e ca podeaua se misca usor, cat sa-ti tremure chilotii nitel.
Pe seara, ne-am dus iar la Disney Store la joaca. De data asta am plecat cu Snow White papusica, pe care ati vazut-o in poza. Acum, acasa, o pune in carucior si o plimba toata casa. Binenintles ca poarta si urechiusele de iepuras. Dupa aia, i-am trimis la hotel si eu am calarit bine magazinele. Am facut terapie.
A patra zi, ne-am dus la Windsor cu trenul. Ne-am dus de dimineta si am luat bilete in afara orele de varf si eram si group of 3 cu o prietena de a mea. Am mers cam 1 ora cu trenul. Am vizitat acolo castelul, dar ne-a prins ploaia. Noroc ca la astia, tine destul de putin ploaia. Am facut poze o gramada. Pinky a adormit si am carat-o ca pe un trofeu. A trebuit sa lasam buggy la garderoba si cum copilul dormea, ne-a rupt bratele. Dar s-a trezit sa faca poza cu soldatelul din post. Pe seara iar cumparaturi. Nu am mai fost la Disney cu ea, ci la Hamleys Store. Un magazin de jucarii vechi de 250 de ani cu preturi pe masura rennumelui. Acolo s-a jucat cu tot ce se poate. Am intalnit o romanca ardeleanca care era promoter de jucarii la Hamleys si i-a facut lui Pinky un desen cu rainbow colours, care acum e lipit pe usa sifonierului ei. A ras in continuu la toate jucariile de acolo, mai ales la cele care se misca. Erau o gramada de jucarii cu care se putea juca ca sa le incerce.
A cincea zi, am fost la Hampton Court, acolo a locuit Henric VIII, cel cu multele lui sotii pe care le-a mai si omorat. Mi-a placut tare mult. Pe Pinky am dus-o la activity room, unde a desenat si ea cum stie mai bine. I-am pastrat capodopera pentru mai tarziu. A primit de acolo o jucarica de se lipeste pe monitor si un fluturas de hartie. Am imbracat-o in rochita de la 1500 cum se putea vede in poze. A vorbit cu bufonul. A vazut si cardul de gaste de la curte. Ea era in carucior si eu si tasu, aruncam bucatele de mere la gaste ca sa vina langa ea. Cum Pinky nu avea ce arunca, si-a runcat suzeta la gaste. Am vizitat tot ce se poate vizita. LA intoarcere in tren, a vazut un nene cu casti la urechi si i s-a parut foarte interesant. Nenea asculta muzica, asa ca Pinky se ducea la el isi baga degetele in urechi si canta la la la si dansa in acelasi timp. Nenea era foarte amuzat. Apoi am fost la Toy Museum, dar nu prea mi-a placut. Foarte vechi si fara chestii interactive. In fine!
Apoi ne-am dus la un loc de joaca Coram’s Playground. Acolo s-a jucat ceva, dar nu mi s-a parut cine stie ce playground. Ei nu au ca noi, locuri de joaca printre blocuri. Au doar 2 mari si in rest parcuri immense, fara flori, dar unde pot alerga copii si face picnic. Apoi am fost iar la Hamleys. De data asta a dansat. O promotera i-a pus muzica cu numele ei. Nu avea Cezara, dar i-a pus cu Maria. O sa pun filmulete sa vedeti ce de a mai dansat, pana a ametit si a cazut, dar tot nu s-a lasat. A topit-o pe tipa aia. I-a pus o gramada de muzica cu Maria. Seara am facut bagajele. Am cumparat atatea haine (pentru tot familionul) si jucarii ca nu puteam sa inchidem bagajul. S-a urcat sotul pe bagaj si tot nu putea sa apropiem fermoarul. Am mai pus si eu un picior si l-am dat gata. Am carat de acolo ca nebunii.
A sasea zi, a fost ziua plecarii. Dupa ce am predat camera, am plecat sa vedem corabia lui Francis Drake - Golden Hinde. Nu ne-am urcat pe ea, pt ca erau actori, care urlau cum se urla pe vas si nu vroiam sa urle cineva la Pinky. Apoi ne-am plimbat pe malul Tamisei, pe London Bridge si apoi pe Tower Bridge. Pe malul Tamisei, a gasit un porumbel pe care l-a alergat bine si incerca sa-i dea pufuleti. Cum ala nu a vrut, s-a suparat pe el si i-a luat pufuletii (de pe jos) si i-a papat ea. Apoi ne-am dus iute la un loc de joaca pe nume Diana Memorial Playground. Era o corabie esuata in nisip si alte chestii, dar nu m-a dat pe spate. Apoi am intrat in inatrziere. Era sa pierdem autocarul catre Luton. Aveam déjà bilete. Cum am coborat, eu am fugit in statie si sotul a fugit repede la hotel sa aduca bagajele. Eram gata gata sa-l pierdem. Ne-am revenit din spaima trasa, dar era sa pierdem avionul acum, desi ne incadrasem in timp. Astia ies din oras vineri dupa-amiaza si era blocata autostrada. Am ajuns la check in in fuga. Era sa fac infarct ca pierd avionul. Mai erau fix 4 minute si inchideau check inul. In plus avionul a avut o intarziere mare. In loc de 17:40 am plecat pe la 19:30. Pe la 1:00 am plecat de la Baneasa spre casa.
Pentru Pinky am avut niste borcanele Nestle legume+curcan+orez. I-am luat borcanele de acolo si nu a vrut sa le manance neam. Asa ca i-am dat cam din de toate, dar banana nu i-a lipsit zilnic. A mancat si porumb fiert si cartofi parjiti, pufuleti Organix, mere, niste tigarte cu vanilie, lapte la greu etc. A doua zi dupa ce am ajuns, a vrut numai mancare gatita (papricas, pilaf cu carne de de vita, supa de vita)
Per total i-a placut foarte tare si ne-a multumit intr-un fel care m-a emotionat teribil. In avionul de intoarcere, statea intre noi (au fost locuri libere) si ne-a mangait pe amndoi pe antebrat, in acelsi timp si dadea din cap, la fel cum face cand ii place macarea pe care i-o dau. Nu pot reda in cuvinte momentul acela, dar il voi tine minte toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Bravo, Ionela! Bine ai venit pe lume, Tudor! Asadar, avem sarbatoriti si in 31 octombrie, cum a avut un presentiment Lyly.

Shtephy, atenta, ca intotdeauna. Eu nu stiu ce schimbare de cariera sa planuiesc, insa clar tb sa ma gandesc si sa ma gandesc si sa ma gandesc pana imi vine o idee. Asa cum e acum nu prea se mai poate.

Many, si eu primeam in luna x indemnizatia pt luna x-1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

La multi ani, Maria Andreea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dankutza pozele sunt SUPERBE, povestirea ta la fel. m-a impresionat la poze ce parcuri faine de joaca pt. copii au. iar la noi niste fieratane vechi de secole si care-s bune numai sa-si sparga capul copiii prin ele...
oare oi ajunge si eu vreodata pe acolo?
auzi, da cam cat v-a costat excursia, daca nu-s prea indiscreta...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput