plata impozitului la locuinta

plata impozitului la locuinta | Autor: bird70

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare pentru cei care reusesc sa inteleaga ceva din legile romanesti .

Sotul meu a mostenit jumatate dintr-un apartament de la tatal lui, maica-sa detine cealalta jumatate. Maica-sa locuieste in apartament. I-a venit hartie sa plateasca impozitul si ii cere sa se prezinte cu un act de identitate valabil si procura prin care sa desemneze reprezentatul fiscal in Romania. Trebuie sa faca asta in 15 zile. Pe langa faptul ca nu are cum sa ajunga acolo in 15 zile, nici nu are un act de identitate romanesc valabil, atat cartea de identitate cat si pasaportul romanesc au expirat de mult. Exista vreo posibilitate sa plateasca impozitul si sa nu se aleaga cu amenda? Nu poate soacra-mea sa plateasca si pentru el? trebuie sa se duca in persoana cu acte ca sa dea bani la stat?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Bird,mie mi-au platit impozitul si alte nebuneli,mama si sora .Asta timp de vreo 12 ani.Niciodata nu m-am prezentat eu personal.
De cind este sotul tau co-proprietar?Pina acum cum au procedat?

Sper sa primesti raspunsuri de la cei mai informati decit mine.



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Am si eu o intrebare pentru cei care reusesc sa inteleaga ceva din legile romanesti .

Sotul meu a mostenit jumatate dintr-un apartament de la tatal lui, maica-sa detine cealalta jumatate. Maica-sa locuieste in apartament. I-a venit hartie sa plateasca impozitul si ii cere sa se prezinte cu un act de identitate valabil si procura prin care sa desemneze reprezentatul fiscal in Romania. Trebuie sa faca asta in 15 zile. Pe langa faptul ca nu are cum sa ajunga acolo in 15 zile, nici nu are un act de identitate romanesc valabil, atat cartea de identitate cat si pasaportul romanesc au expirat de mult. Exista vreo posibilitate sa plateasca impozitul si sa nu se aleaga cu amenda? Nu poate soacra-mea sa plateasca si pentru el? trebuie sa se duca in persoana cu acte ca sa dea bani la stat?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




dupa decesul tatei am facut succesiunea si apartamentul a devenit proprietatea mamei si a celor 3 copii (fiecare cu particica lui) dat impozitul nu a venit nominal (!) ci pe proprietate, l-am platit eu de fiecare data fara sa ma legitimez, doar cu instiintarea de plata. De unde e soacra?!... in sectorul 2 de ani de zile se plateste si la posta... se merge cu hartia primita prin posta si se face plata, am vazut persoane care platesc mai multe impozite ..ale neamurilor , ale vecinilor..etc.

dar or fi si reguli noi... de ce nu merge soacra la administratia financiara cu buletinul propriu?!...

Nina, 32s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mersi Hannen,
el a facut succesiunea acum o luna cand am fost in Romania.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Inseamna ca a venit pt. ca e "treaba" recenta si e prima data cind ii vine instiintarea de plata.E normal sa informeze proprietarul si in cazul sotului tau,probabil ca fiecare a primit jumatatea lui de instiintare.Cu soacra ati vorbit?Ea a primit?

Eu cred ca se poate prezenta ta ea cu suma integrala de plata(partea ei si partea fiului).Poate sa zica ca plateste ea pt. amandoi si daca e necesar poate explica cauzele pt. care fiul nu se poate prezenta.
Sincer,nu cred ca-i intereseaza sa se prezinte personal,ei vor doar banii(de unde vin,cine-i plateste...astea-s detalii neinteresante)

Eu asa cred,sper sa nu se fi schimbat legile(altfel ma vad nevoita sa calatoresc si eu in fiecare an,asta mi-ar mai trebui) si daca totusi stie cineva daca am dreptate sau nu,sa se linisteasca si bird,va rugam sa ne informati.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

anul trecut socrilor mei le-au venit hartii separate pt. plata impozitului. fiecare cota parte la apatamentul pe care il detin in comun, ca si co-proprietari.
nu stiu daca se aplica peste tot, dar eu cand mi-am platit impozitul am vazut ca veneau acolo cu cate 3-4 buletine sau instiintari de plata si se facea plata. nu era o problema.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu si sotul suntem coproprietari la 2 apartamente, unul in sectorul 1, altul in sectorul 4.
Doar la sectorul 1 am primit fiecare isntiintare , dar am platit doar eu, fara nici un act de identitate. Am spus doar pentru ce adresa platesc si ca vreau sa platesc pentru amandoi.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc1.jpg" target="_blank"> VREM PE SKYJET!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc2.jpg" target="_blank"> NU MAI VREAU SABII TOATA VIATA!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=3" target="_blank"> AICI NE PUTETI VOTA



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput