Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(95)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

zilele trecute, cand erau discutiile in toi pe tema ne laudam sau nu copiii pe forum, ma gandeam ca asta e un topic cu maxim potential de dezertari.
Dar vad cu bucurie ca nu ne-a mai parasit nimeni, asa ca poate vorba ankai, ne-am mai rodat si noi in ale discutiilor in contradictoriu, si nu se mai pun atat de usor la suflet parerile altora, ce nu coincid cu ale noastre.

a...si sa nu uit....gabivalceanu!!!!!

si acum lansez si eu o parere, ce nu o sa coincida sigur cu multe altele de pe aici, dar nu poci sa mi-o reprim, ca risc sa dau in bube si migrene .

Mie nu-mi prea place treaba asta cu listuta cu ce mi-as dori de Craciun. Ca daca ne apucam sa facem toate treaba asta, atunci cadoul de craciun devine o tranzactie, ti-am luat ceva de pe lista, mi-ai luat ceva e pe lista, suntem chit.

Mercantilizam gestul, si nu asta era, cred, scopul.

Scopul, dupa mine, era sa incercam sa ne cunoastem mai bine. Suntem mai atente la ce scrie mamica ce ne e harazita, incercam sa o cunoastem mai bine, sa ghicim ce i s-ar potrivi. Ca o dam in bara sau nu, asta n-ar trebui sa fie important.
Exercitiul in sine e important, si nu rezultatul- i.e. cadoul.

va las aici un citat din Dr. Seuss, care e autorul meu preferat in materie de carti pt copii. Rezuma cam ceea ce voiam eu sa spun mai sus.


“And the Grinch, with his Grinch-feet ice cold in the snow,
stood puzzling and puzzling, how could it be so? It came without ribbons.
It came without tags. It came without packages, boxes or bags.
And he puzzled and puzzled 'till his puzzler was sore.
Then the Grinch thought of something he hadn't before.
What if Christmas, he thought, doesn't come from a store.
What if Christmas, perhaps, means a little bit more.”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

tanti vanilia

eu pot sa spun ca vreau o insula pustie?????
atat nik altceva

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

mirelus - n-ai tu voie pe insula pustie. Tu tre sa stai aici, in front, sa dai cafeaua de dimineata pe FB, sa intretii moralul trupelor...

maimutzica - s-ar parea ca numai noi doua vedem bannerul ala cu maimute interioare. O fi vreun semn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor...
Update: i-am facut o baita la smurf, am lasat-o la kr-ul gol jumatate de ora si s-au retras din nou toate besicile. Am observat ca cele mai mari le face in zone in care se atinge pielea de ceva: la scutec jur-imprejur, subrate, acum a avut si pe gat si pe fata, burtic si spate...

Medicul...mda..e foarte "relaxat"..cel mai tare ma enerveaza ca i-am spus sa se uite in urechiuse, si s-a uitat de toti banii...oricum, nasol cu otita asta...
Iriss...si eu ma gandesc ca poate bubitele au o legatura si cu urechiusa...Exact dupa primul episod de bubite am observat pt prima data si ceva galbui in ureche, dar atunci am fost sigura ca e mango...tocmai se mozolise cu o bucata
Poate e doar intamplator, dar mai bine scriu aici, asa imi pastrez jurnal ...
Monika, da loutzy spunea de o boala a copilariei..dar ce poate fi sa-i treaca asa repede? Uite acum nu se mai vede nimic nimic ... chestia e ca apar cam in acelasi zone...Strange..

....

Mai, dar ce dorinte faine aveti..In Olanda e MosNicolai mai important, si atunci primesc copii muuulte cadouri. Pe langa cadouri serioase, in special adultii primesc si o 'surpriza'. Asta e un cadou facut la misto, de obicei insotit de o poezie amuzanta...De ex dintr-o cutie de pantofi se face ca o casuta de papusi si in poezie spui ca e apartamentul mult visat...Asa ati fi voi foarte bune de 'surprize' de astea


Diana & Adeline
Dear baby
Cutia cu surprize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Vanilia ce frumos, ce frumos e ce ne-ai dat!!
Si eu am aceeasi parere ca si tine, dar nu am zis nimic, stii de ce? ca sa ramana fix cum vrea fiecare, pt mama, pt bebe, de cati bani vrea fiecare, si ..in consecinta ...cum vrea fiecare "spus sau nespus"; dar ai MARE DREPTATE cu asta - scopul era sa ne cunoastem, sa ne surprindem, sa sorbim orice cuvant se scrie pt a descoperi mai bine persoana respectiva (sau citit cu nostalgie din urma, pe cele ce au timp);
Eu nici macar nu as afirma "orice mi-ati lua voi fi fericita" pt ca nu are rost sa afirm asa ceva, gestul conteaza, nu yahtul, voi fi fericita ca ne-am strans prieteniile si mai tare!!

Iti trimit un pup special pt ca m-ai pus sa ma gandesc la sarbatori!!!Tare draga imi esti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mai, daca Mos Craciunul meu a vrut sa imi ia un apartament in oras si eu i-am stricat surpriza... sorry! De aia nu am zis chestiile marunte, tocmai pentru a nu ii da idei fetei care imi face mie cadou. Am crezut ca e o discutie inevitabila inaintea Sarbatorilor, daca nu am fi facut jocul asta cu cadourile, n-am fi discutat despre ce ne-am dori? Mi mi se pare ca din dorintele noastre ne putem face o idee NU despre cadoul fizic, ci despre persoana respectiva.
Eu imi cer scuze sincer daca am anulat poezia evenimentului! Nu mai fac, promit. Sincer!
edit:Aoleu, setul de farfurii!! Nu, fratilor, eu ma refeream la din alea mega scumpe, de aia l-am scris aici. Nuuu, nu a fost vreo aluzie, of..
Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Tu fetelor,
Doar nu credeti ca mie imi trebuie ceva anume si doar asta vreau si spun aici cu voce tare! Mamica care ma are pe mine: nu-s scorpie! Mie mi se parea amuzant, tot asa ca exercitiu sa ne spunem dorintele, ce visam etc Si dragutele s-au prins: toate vor apartamente Eu vreau sa-mi plateasca mosul creditul
Intentia nu era sa stric farmecul...sory daca asa s-a inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Anduta, da, asa ma gandeam eu. Ca si tine. Din discutii marunte sau mari sa ne facem o idee.

Pissic, sanatate multa piticei si tie multa rabdare.

Vanilia felicitari pt dintisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

va uitati pe antena1???

doamne mi s a facut pielea de gaina

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andutza_B

Mai, daca Mos Craciunul meu a vrut sa imi ia un apartament in oras si eu i-am stricat surpriza... sorry! De aia nu am zis chestiile marunte, tocmai pentru a nu ii da idei fetei care imi face mie cadou. Am crezut ca e o discutie inevitabila inaintea Sarbatorilor, daca nu am fi facut jocul asta cu cadourile, n-am fi discutat despre ce ne-am dori? Mi mi se pare ca din dorintele noastre ne putem face o idee NU despre cadoul fizic, ci despre persoana respectiva.
Eu imi cer scuze sincer daca am anulat poezia evenimentului! Nu mai fac, promit. Sincer!
edit:Aoleu, setul de farfurii!! Nu, fratilor, eu ma refeream la din alea mega scumpe, de aia l-am scris aici. Nuuu, nu a fost vreo aluzie, of..
Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)



TU FATA, ce-ai???/ Ne-am prins de gluma, stai linistitaaaa!!! Offf...mama lui de botoi!!!! N-ai stricat nicio poezie, scumpa de tine! Amuzanta rau faza cu farfuriile, ma si gandeam, asta am facut cand ne-am mutat noi in Bucuresti, mi-am luat un set de farfurii - a fost fff placut momentul ala!!

ADRYY, eu credeam ca ai glumit mai, nu te supara acu'

MIRELA ce-am pierdut???

Mergi la inceput