pisica dupa sterilizare

pisica dupa sterilizare | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Tocmai mi-am dus pisica la veterinar pentru operatia de sterilizare, si astept cu nerabdare un telefon de la medic (pe diseara sau maine cel tarziu) sa imi spuna cum se simte si daca totul e ok...

Va intreb pe voi, cei care au trecut deja prin asta, cum s-au simtit pisicutele dupa operatie? si-au revenit repede? le-ati schimbat alimentatia?





Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Pisica mea si-a revenit extrem de repede dupa operatie. La inceput abia se tara, apoi in cateva ore mergea ok. Nu stiu daca a stat 24 de ore cu bandajul, l-a scos singura, nu-l suporta.
Ulterior s-a simtit minunat, in forma, jucausa, nu s-a ingrasat. mancarea pe care i-am dat-o dupa operatie a fost doar uscata(bobite) si apa.
Acolo unde a fost operata i s-a lasat un pic burtica, atata tot.
E bine, noi am scapat de calvarul urletelor si nevoilor peste tot...si am dat peste o pisica simpatica si jucausa...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

mersi diciu sper sa fie la fel de usor si la noi a noastra este o pisica dulce, jucausa si foaaaaaarte iubitoare (i-am simtit lipsa astazi ), plus ca mananca orice, oricand si oricat (motiv pt care am intrebat si de "dieta" dupa operatie)

oricum inca nu am primit nici o veste de la medic desi am dus-o de dimineata, sper sa sune dimineata ...



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Noi am luat-o imediat dupa operatie acasa..Poate nu e rau sa o tina putin sub observatie si in spatiu mai restrans.
Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Au tinut-o o noapte sub observatie. A fost mai bine, ca i-au dat medicamente sa ii amelioreze durerea.
In prima zi a fost cam adormita, dar cred ca din cauza somniferelor, a doua zi si-a revenit. Mi-a fost mila de ea, dar a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

m-a sunat dimineata si am fost repede duap ea, acum e in pat si nici nu doarme nici treaza, e foarte adormita, ....cum ies din camera cum miauna...

peste 8 zile mergem din nou la vet sa scoatem firele, macar e acasa

mersi josefine si diciu sper sa isi revina repede, oricum a baut apa, a mancat putin si incearca sa isi linga operatia dar nu o las ca are tendinta sa traga de fire...mi-e mila de ea, :( dar macar a scapat



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi am sterilizat si pisica si cateaua si au fost f bine amandoua; motanul a fost mai ametit vreo 12 ore dar si el si-a revenit bine. Niciunl dintre ei nu s-a ingrasat excesiv, doar Ozzy motanul a avut cam la 2 ani dupa operatie un mic blocaj renal dar a facut tratament si acum, desi au trecut 6 ani de la patanie e vesel si sanatos. Toti bobineaza aceeeasi mancare, bobite whiskas si mancare umeda de la mai multe firme. Ozzy e singurul care mai rontaie biscuiti, napolitane sau alune, iar celelalte 2 cate-un soricel din cand in cand

Ca sa nu-si scoata firele mama i-a facut o hainuta pisicii dintr-o soseta barbateasca careia i-a taiat degetele, i-a facut 2 gauri latarale pt labute si a imbracat-o de la piept la codita. Mergea cam ca o mitza impaiata dar nu a putut sa-si derajneze operatia Refacere rapida pisicutei tale!



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi avem un motan. Sterilizarea s-a facut pe loc, cand a fost programat, am revenit cu el acasa, adormit. A dormit cateva ore bune, apoi cand s-a trezit a fost ca beat vreo 2-3 ore...a vrut sa se urce pe scaun si a cazut saracutzul. S-a lins pe rani, dar a fost OK dupa ce i-a trecut ameteala. Nu a plans, nu a vomat, a mancat normal de a doua zi. Noi nu am avut nici fire de scos...asa ca o zi a fost totul.

Isi va reveni si pisica ta incet-incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

mersi de incurajari e prima data cand trec prin asa ceva si mi-am facut multe griji, chiar daca e un animalut tot un sufletel e, mai ales ca depinde doar de noi

cred ca arata haioasa pisicuta in soseta, dar pare o idee buna

Acum doarme, se mai trezeste si miauna, mai aluneca pe parchet dar a reusit sa isi faca nevoile unde trebuie, n-am avut probleme sa scape pipi pe drum



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Anda, nu v-a dat si antibiotic ? Pisica mea are 11 ani acum.. deci a trecut mult de la sterilizare, dar stiu ca am mai mers si i-a facut injectii cu antibiotic. Avea o hainuta confectionata la medic, era tare stresata saraca... stiu ca am avut eu concediu atunci si am stat tot timpul cu ea.
Acum 2 ani am sterilizat cei doi caini(masculi) din curte, dr mi-a dat sa le dau 3 zile antibiotic.

Refacere rapida va doresc !

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Nu, nu mi-a dat nimic sa ii dau acasa, poate o sa ii mai dea ceva peste cateva zile cand mergem sa ii scoata firele (o parte le-a prins cu dintisorii dar operatia arata bine, e inchisa asa ca nu m-am panicat).

Am incercat sa o imbrac eu cu ceva sa nu isi poata atinge cusaturile dar nu suporta NIMIC !!! A mea pisica e inca mica, are aproape 6 luni dar deja alearga si zburda prin casa si-ar manca orice

Sa aveti toti pisicute si animalute sanatoase si cuminti



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput