Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ana, cred ca poti lua Smecta. Regim neaparat cu apa plata sau ceai de menta

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Adra multumesc!

Am luat smecta, dar de ceaiul de menta parca citisem undeva ca nu este bun in alaptat.

Oricum ,deranjata nu mai sunt, doar am un discomfort in stomac si mi-e greata.

URGENT !!! Maine seara trebuie sa ne ducem la o nunta si nu stiu ce sa fac cu Petru. Mi-e ca dac-l luam cu noi o sa ne chinuim unii pe altii.

Pe de alta parte, el nu mananca la biberon, daca l-as lasa cu cineva si mi-e tare mila de el caci cred ca o sa planga tare (el plange si la mine, daramite la altii).

Pufi, la voi cum a fost ca si vooi ati fost parca intr-o situatie asa.

va rog mult, ce sa fac????



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Ana multa sanatate in primul rand.

Noi l-am lasat pe Edu cu mama, m-am muls si i-a dat din bibe, a mancat fara probleme , pe la ora 16 am venit repede acasa si fiindca dormea m-am mai muls o tura .


Mult succes.

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Nectarie cred ca si luna asta o sa aiba tot vreo 5-600 gr. Si luna trecuta a luat tot 500gr, prima luna 1200, a doua 1200. Lapte am slava domnului, dar cine sa-l manace, el manaca cat ii trebuie, nu termina nici un san la o masa. In schimb doarme bine, e vesel mereu, rar e marait si pt putin timp. In 4 luni a plans de 4 ori mai tare, o data a tinut aproape o ora, in rest cate 5, 10 minute, dar urlat. Dar parca tare as vrea sa fie mai mancacios. Inca e in grafic ca a luat bine in primele luni, si-a dublat greutatea de la nastere.

Gatit la doua zile sau o data pe saptamana? Hmm. Pai al meu sot nu manaca acelas lucru de doua ori si gatesc dimineata, la pranz si seara si de cele mai multe ori feluri diferite pt mine si pt el.
Spre exemplu joi ciorba de curcan pt el, supa de pui pt mine, rata la cuptor pt el, piept de pui la cuptor pt mine. Seara pui la ceaun cu mujdei pt el, salata de cruditati cu pui si smanatana pt mine. Azi e vineri eu nu mai tin post cat alaptez, dar el tine, deci eu mai am supa de pui, fac ceva felul doi dar pt el trebuie sa gatesc de pranz. Cand reincepe munca scap de pranz. Cred ca o sa imi fac niste paste cu branzeturi la cuptor si daca tot fierb paste ii fac si lui cu ceva legume. Deci sunt satula de gatit pana peste.... Stai sa vezi cand incepe diversificarea, ma mut in bucatarie. Ca sa nu mai vorbim de spalat, calcat (zilnic), praf, aspirator, ordine etc. Am pe cineva la curatenie dar nu vine in fiecare zi, ar fi bine. Plus alaptat, plimbat copil, jucat si distrat copil, spus povesti etc.
Copilul asta de doua nopti suge des si putin evident. Deci sunt cam zombi. In week end mi-a fost foarte rau, am vomat, ameteli mari, nu puteam sa dorm normal cu capul jos ca ma lua vertijul. Groaznic. Luni cand merg cu bebe la vaccin si control imi fac siu eu niste analize. Eu am luat vitamine nonstop. Dupa nastere am mai mers o perioada cu femibion, apoi am trecut pe elevit, vit.C, 10 zile pe luna calciu. Nu am mai luat maltofer dar cred ca o sa incep iar. Si a inceput SA IMI CADA PARAUL. Singura solutie cu adevarat eficienta este minoxidilul, dar trebuie asteptat o perioada dupa nastere. O alta solutie exceptionala ca rezultat, dar nu prea la indemana din cauza mirosului, este gazul lampant. Nu va sfatuiesc insa sa il folositi doar daca vreti sa dormiti afara.
Deci caderea parului nu cred ca are legatura cu vitaminele ci cu refacerea echilibrului hormonal, tocmai de aceea dr recomanda sa se astepte o perioada de cel putin 6 luni de la nastere inainte sa incepem un tratament.

Si pentru ca am ramas in urma rau cu urarile la multe lunite celor care s-au mai sarbatorit si felicitari celor care s-au crestinat, cu scuzele de rigoare ca nu nominalizez.
Noi ne pregatim de petrecere de ziua de nume a lui Bobo si de nastere a lui tati. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu ii fac baie copilului cu apa normala de la chiuveta, doar ca isi suge manutele in timp ce il spal si evident baga apa din aia in gurita si imi e teama sa nu se pricopseasca cu ceva. Ai vostri fac asa, cum procedati? Sa il pun pe sot sa ii tina manutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mamutz si al meu face la fel cat ii fac baie , e cu pumnii in gurita , iar ap e de la ghiuveta . Chiar nu am ce sa ii fac pt ca de cele mai multe ori sunt singura acasa cand ii fac baitza asa ca nu are cine sa ii tine manutzele.
Cat despre mancat , se pare ca avem niste copii puturosi amandoua, as vrea si eu sa fie mai mancacios ca lapte este la greu , insa nu vrea si pace.
Aaa si pt ca ieri a dormit asa de mult , a avut grija sa ne trezeasca de la 3 si a tinut/o intr/o veselie pana la 5 cand sotu a plecat la servici si eu m-am resemnat ca nu mai dorm , atunci el a adormit fericit pana la 10 , ir acum iar doarme de la 12. il mai las cat mai mulg si ii dau desteptarea ca altfel iar facem noapte alba.
Anaemi sa te faci bine.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Mamutz te compatimesc, cred ca, sa fiu in locul tau, m-as impusca. Si Matei baga degetele in gura si tot cu apa de la chiuveta ii fac baie, dar nu ma stresez.

Anaemi multa sanatate! Noi mergem peste tot cu copiii, ii prefer cu mine decat cu altcineva, asa ca, nu stiu ce sfat sa-ti dau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna fetele!

Ana ,noi chiar weekendul trecut am fost la o petrecere cu Luca si s-a comportat minunat:in primul rand am rugat sa ni se dea o masa mai departe de muzica,iar bebe a stat cand la mine ,cand la tati cand in scoica pusa pe carucior.Cand ii era foame imi ma acopeream cu ceva special pt alaptat si-il alaptam si a mai si dormit fragmentat,dar nu a plans deloc.Ah si am mai iesit si un pic pe hol cu el cand mi s-a parut ca -l deranjeaza ceva gen muzica/rasete/etc.Si nu am stat mai mult de ora 2 AM.

Revin ca trebuie sa duc fata la autobus!

Pupici!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Adra multumesc!

Am luat smecta, dar de ceaiul de menta parca citisem undeva ca nu este bun in alaptat.

Oricum ,deranjata nu mai sunt, doar am un discomfort in stomac si mi-e greata.





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...





ei, da, dar o sa bei si tu 2-3 cani, nu o sa exagerezi. Eu am baut, la Eva, cateva luni nu stiu ce ceai de colici, amestec, si avea menta in el

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

bine v am regasit,eu nu am mai intrat demult pt ca nu mai am leptop si la pc imi e mai greu sa stau,urez si eu bun vernit noilor mamici cu ai lor puiuti ,la multe lunite bebeilor si felicitari celor crestinati

dfespre noi:de pe data de 9 oct.suntem si noi crestini (am fost tare cumintei la botez ,numai cand ne a bagat popa in cazan am plans un pic si gata,mai mult a plans mami de emotii
eu ma laud cu un bebe cuminte care nu prea plange decat atunci cand ii ewste foame sau se plictiseste,in restnu am prob.cu el ...si cand ma gandesc ca vroiam o fate ii multumesc lui DD ca mi a DAT UN BAIAT CUMINTE CAT 10 FETE LA UN LOC
nici noi nu am facut incas vaccinul de 2 luni,a avut cativa mucisori in nas si dr nu a vrut sa i faca pana nu o mai avea deloc(am a fost deja de 3 ori pasna acum/)sa speram csa sapt viitoare il facem,bebica al meu avea sapt trecuta 5700 g,este alapta exclusiv cu LP,de vreo luna ,eu nu asm mai avut lapte dar asta e mergem mai departe,de vreo 2 sapt doarme in patut(stiti ca el dormea cu mine in pat)fara nici o problema
cam atat de la noi va pup pe toate si o sa mai intru si eu din cand in cand(sper sa mi iau alt leptop cat de curand)
PS o sa pun si eu nistre poze mai tz cu minunea meape curand


Mergi la inceput