Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (66)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lparpala

Hello!

In sfarsit am reusit sa citesc si eu aproape tot (am citit mai in diagonala).

Ati scris nu gluma! Am lipsit si eu jumatate de zi si mi-au trebuit doua zile sa recuperez.

Dupa cum spuneam in ultimul meu post, am fost la medic. Toti.

* Pitica este bine, are 7140g, 66cm la 7 luni.
* Eu, am o pietricica la rinichiul drept si ceva nisip pe la amandoi rinichii
* Sotul are o tahicardie de toata minunea, tensiune mare si nu mai stiu ce grasime pe ficat sau ceva de genul asta.

Asa ca, trebuie sa trecem la regim: fara grasimi, fara sare (oricum nu prea mancam sarat, dar trebuie sa avem mai multa grija), eu muuuulta apa.

Multa sanatate bebeilor bolnaviori

Noi in ultima vreme am papat binisor, cu somnul stam in continuare prost.

Era sa uit AVEM UN DINTISOR!!!!!

La multi ani! Bebicilor si mamicilor care s-au sarbatorit in ultimele 2 zile.


la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze


feliciarii
las ca-i bun regimul, pacat ca noi ajungem sa-l tinem doar la nevoie multa sanatate la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

am 2 curiozitati si le spun repede ca iar uit
- ioana, unde stai in ploiesti ?
- ailed, tu cand vii in tara ? ma macina curiozitatea la ora asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

si pt ca ati vorbit de retete, pun si eu una incercata azi si extrem de usoara si gustoasa e un fel de budinca, de fapt prajitura greceascao am si cu poze pt doritori..pot s-o pun pe email..

Ingrediente:

- 1 pahar de ulei

- 1 pahar de zahar

- 1 pachet foi de placinta (400 grame)

- 1 pahar de iaurt (200 ml)

- 1 plic praf de copt
- 1 plic zahar vanilat
- 4 oua
- 1 lamaie
- 1 fiola esenta de rom
- sirop de zahar ars (6, 7 linguri zahar, 3 cani apa)

Mod de preparare:Se dezgheata foile de placinta
Se zdrentuiesc fara mila, adica se rup in mana ca niste taietei
Se bat ouale cu zahar; se adauga ulei, iaurt, zahar vanilat si praful de copt stins cu zeama de lamaie. Se adauga esenta de rom si se amesteca totul bine.Se pun zdrentele foilor de placinta si se omogenizeaza. Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent (nu e nevoie sa ungeti cu nimic forma).
Se da prajitura la cuptor cca. 35-40 de minute p ana se rumeneste, la foc potrivit (180 grade)

Intre timp se prepara siropul de zahar ars: ardeti pe foc foarte mic 6, 7 linguri de zahar (eu am pus zahar brun). Cand incepe sa se caramelizeze (nu are voie sa fumege sau sa se arda/sa se inegreasca, fiindca va fi amar) adaugati trei pahare mari de apa. Lasati sa se topeasca caramelul si fierbeti p ana scade putin.

Siropul se pune peste prajitura cat inca e calda:
Nu va grabiti, siropul se va absorbi incet, incet... pe masura ce-l turnati:
Se taie cand e rece


P.S. Siropul original era de lamaie: din 3 pahare de apa, zeama de la 2 lamai + coaja, 2 pahare de zahar.Se fierb toate p ana scade putin, dupa care se toarna peste prajitura, exact ca cel de zahar ars.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, suna delicios . trei pahare de apa nu sunt prea multe la sirop? sigur le absoarbe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

am 2 curiozitati si le spun repede ca iar uit
- ioana, unde stai in ploiesti ?
- ailed, tu cand vii in tara ? ma macina curiozitatea la ora asta..

mami de 2 prichindei

la vara cred
s-ar putea sa vin si in primavara sa botez dar in maramures ca acolo o sa fie fina cu bb la mami a ei, deci nu trec prin buc

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

Seara buna tuturor!!!

Apar si eu la o barfa mica dupa ca am culcat maimuta si le-am pus pe toate la locul lor...apropo Alexina si Ailed,cam asa reusesc sa pastrez ordinea...nu ma culc niciodata pana nu le pun pe toate la punct iar, in timpul saptamanii am doua zile mari si tari de smotru vineri si luni.
In alta ordine de idei...Raducu mi-a facut iar 39.i-am dat panadol si a scazut.

Maine ma duc iar la dr sa vad ce-mi mai zice...
Multumim frumos pentru aprecieri si nu spun din politete dar asa copilasi frumosi ca la odisee nu am vazut.
Astazi am experimentat gulia..a fost un real succes,a mancat Raducu 200 ml de supa.

Noi am scos de doua zile cartoful...va spuneam ca Raducu nu doarme prea bine...ei bine cartoful fermenteaza si se pare ca el ar fi cauza..

la mamici si la bebici!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

Roxy,felicitari pentru reusita Anastasiei!!

Lavi,foarte frumoasa culoarea la casa.
Cum mai stai cu decoratiunile?
Te-ai hotarat l amobilier,la culori...?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

persi eu n-am cum sa fac asta ca vrea maria sa stau un pic cu ea inainte de somn, pana fac un dus...seara sunt rupta... iar la mine nici nu sta mai mult de 5 minute ca are cine sa faca dezordine...plus ca noi avem o pb sa avem tot feluri de nimicuri....care strica aspectul... si nici loc de depozitare n-avem ... dar lasa ca mergem noi acsaa si promit ca o sa fie ca la tine... ca sunt si fetele mai mari... cand o aveam doar pe mari mica era altfelramanea ordinea...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada

persi doar o mie o mie de ideei....


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miki vreau eu reteta+poze pe email. adresa e de yahoo...user name -ul e cel de aici. multumesc.

persi cate zile de temp are?2?

dorina, e minunata mica batmanita!!!


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput