Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Buna burtici!!
Azi am fost si noi la eco de 12 sapt si la dublutest.Totul ok la bebe are deja 5.54cm,153b/min la inimioare,tare tare neastamparat nu statea locului sa il masoare iar translucenta nucala 1.38 mm.urmatoarea eco la 16 sapt unde mergem la 3d:)
Va pup si sanatateee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Buna fetelor,
si noi am fost azi la eco morfofetala de 12 sapt si iar am avut aventuri.Medicul la care aveam programare la 11.30,nici macar nu era in clinica la ora programarii mele,si mai asteptau inca doua paciente(de la ora 10 respectiv 11).pentru fetele din Moldova care aveti treaba pe la Iasi sa stiti ca de dr.NEMESCU e vorba...el mai facea niste chiuretaje pe spital...Eu care-s bolnava de punctualitate in momentul in care asistenta mi-a zis ca mai intarzie dr dar nu stie cat,mi-am luat frumos fundul de pe scaun si am plecat.Daca tot eram in Iasi(de la Roman fiind)am zis sa plec vaca daca tot am venit bou.Sun la Arcadia si ca prin minune se gaseste un loc si ptr mine.Dupa ce am stat tot ca Milka la usa 45 de minute,timp in care as fi scos din functie jumatate din personalul de acolo,fikmea urla deja de foame pe holurile luxoase,iar lu barbat-miu i se albise deja paru din cap...am intrat,am vazut bebe simpatic si saltaret 58,7mm lungime,153 de batai pe min,inimioara,dar translucenta nucala e de 2,5mm....iar dr m-a trimis sa recoltez si sange pt dublu test pe care NU doream sa-l fac
Si nici cu osul nazal n-a fost clara treaba...ca e dar nu e...se vede pe ecografie da parca nu-i bine osificat...totusi pe fisa o sa-l treaca absent
concluzia seaca a dr fost ca daca nu ies bine analizele de sange o sa trecem la mijoace mai invazive de investigatie.....Pur si simplu mi-a lasat impresia ca musai tre sa mai revin pe acolo si mai investesc niste bani pe la ei.Ce Doamne iarta-ma,a disparut de tot transparenta si sinceritatea in domeniul medical?ca sa nu mai vorbesc de bun simt si punctualitate....
Abia ma linistisem cu celelalte analize...
Dar m-am prins..de acum tot ce fac,tre sa fac la dublu la medici diferiti,laboratoare diferite...
Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Voi cat ati platit pt eco si analiza de sange de dublu test?la Arcadia am dat 210 ron ecografia +105 ron sangele.
Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ELENA gd,analiza pt Listeria o poti face in orice moment al sarcinii si la cerere,nu neaparat la recomandarea medicului,costa in jur de 60 de ron.
Ellyshor te mai tin astia in spital?Multa sanatate!
pentru fiecare si pt toti bebelushii mititei sau maricei!
Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Si am uitat sa va spun ca la doua milioane ecografia,n-am primit nici macar o poza ,nici un cd ,nik...iar sotul n-a intrat in cabinet in ideea ca vede el inregistrarea dupa aceea
Mergeti la ARCADIA!!!
Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgiL

Si am uitat sa va spun ca la doua milioane ecografia,n-am primit nici macar o poza ,nici un cd ,nik...iar sotul n-a intrat in cabinet in ideea ca vede el inregistrarea dupa aceea
Mergeti la ARCADIA!!!
Virginia

Parerea mea e ca te-a mai chemat pt alti bani..daca e sa mergi la clinica privata te cheama foarte des si te pun sa faci toate analizele posibile si credeti-ma ca spre exemplu ce vede la morfofetala vede si in mod obisnuit..din pacate asa e la noi, totul numai pt bani..ei au comision din fiecare ecografie si tot ce platesti tu la o clinica privata asa ca socotiti singure..
Si eu merg tot la clinica privata pt ca nu vreau sa nasc la maternitate..si ca sa nasti la clinica trebuie sa iti supravegheze sarcina de la bun inceput asa ca ma conformez, desi de data asta am facut analizele la alt laborator decat la ei tot din cauza banilor..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Virginia, de aia n-o sa fac eu dublul test cu tot cu sange, ca sigur ma va baga in sperieti si n-am chef de asa ceva. Fac frumos ecografie la dr mea din orasul meu si gata. Atata doar ca dr mea va naste in decembrie, si voi fi nevoita sa ma mut la vreun dr din Bacau.
Aever, ma bucur ca esti ok si bb bine si inimos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmamita
Eu trebuie sa ma intorc la lucru peste doua saptamani (dupa un an de concediu de maternitate), toti ma asteapta cu nerabdare deoarece este foarte mult de lucru..si nimeni nu are habar ca eu sunt din nou cu burticuta! Va imaginati ce surpriza va fi pt ei cand le voi spune ca m-am intors la munca doar pentru 6 luni!!! Asta asa, ca sa le dau curaj celor care "le e groaza" sa anunte sarcina la serviciu


asa si eu, mai am o luna de stat acasa apoi tre sa ma intorc la munca, pentru 4 luni, iar din aprilie pot sa-mi iau prenatal
mie mi-e cam jena, insa ce sa fac de-acuma?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc inca o data tuturor pt. urari.

virginia imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta la Arcadia. si eu tot acolo voi merge pt. DT. cine ti-a facut eco? dr. Chelemen?
si mie mi s-a parut ca incearca sa scoata cat mai multi bani de la tine, insa poti sa mai si refuzi din ce iti propun ei.

ecografia 3D mi se pare inutila. bani dati degeaba. cand esti la prima sarcina esti tentat sa faci, insa acum cred ca zic pas. la fiica-mea am dat 250 lei (in vara lui 2009).



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

aever, crixy, onutza ma bucur ca veniti cu vesti bune.

elly tu ce mai faci? tot la spital?

elena mie nu mi-a recomandat nimeni analiza de listeria.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput