Viatza In Germania - cap.72

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiutza si Kariguld,saru*mina pt raspunsuri .

Aschiutza,daaa,tocmai acum scrie sotul mail parintilor si invatatoarei,raspuns la mailul de aseara si tocmai a pomenit de Vitamin B .
Doamna Elternsprecher a pomenit f amanuntit de toate detaliile concursului inclusiv despre mersul la studiourile Bavariafilm cu metroul,ora,tooot pina peste 3 luni dar nu a pomenit decit scurt ca inv a zis ca I sa aleaga daca ea s-a ocupat(ma rog,mama ei...)...

Sotul a scris ca la concurs merge clasa 4c ca un team nu Funclub I...si alegerea trebuia facuta cu elevii pe criteriile stabilite impreuna nu de Elternsprecheri...
Ca Elternpsrecher are alte atributii nu de aranjat concursuri si emisiuni dar doamna e singura cu o bunica si animalute pe linga,nu stiu daca lucreaza sau o face de-acasa dar se vede ca are f mult timp si e fantastica cum se baga in seama,cum gaseste si scormoneste tot felul de actiuni ne-necesare (aici va pot spune dar e de risu'plinsu')...dar in orice actiune,fetita ei e vedeta :(.Unii copii sunt mai sensibili,vad toate astea si sufera,asa e fiica-mea...

Kari,of,ce doamna aveti si voi!Cum se apuca ea sa vorbeasca si sa descurajeze fata fara temei .
Da,mailul e si pt doamna inv,sa vedem ce raspunde dar cred ca ea o sa decline raspunderea pe Elternsprecher,e totusi o actiune in afara programului scolar deci nu raspunde ea direct,nu?

Sincer,am crezut ca aici e mai putin activa Vitamin B daaar nu e chiar asa...sper totusi sa fim mereu pe pozitie si sa ne sustinem copilasii cind trebuie .

seara faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, nu stiu cum e in alte meserii, dar eu mi-am invatat lectia amara a vitaminei B si a relatiilor facute la o cafea (dupa cum mai spunea si Cristina). EU am venit cu idealismul meu de est-european, ca e de ajuns sa muncesti sa iti sara capacele si totul vine de la sine. M-am rusinat sa ma rog pe la unul sau altul sa "puna o vorba buna". Si am luat-o in freza.

Asa ca e greu sa dai un sfat cum si ce sa spui unui copil despre asta. Pe de o parte vrei sa aiba coloana si sa se incerce totul prin puterile lui, pe de alta ai vrea sa il vezi reusind si nu impiedicindu-se de altii care nu si-au facut prea multe ginduri in a folosii vitaminele B...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, imi pare rau ca Marie sufera, dar, asa cum spunea si aschiutza, din pacate, si eu vad pe pieleea mea, ca fara Vitamina B, potzi sa fii cel mai bun, si nu reusesti departe. Eu am fost in prag de depresie in primavara, cind, terminind scoala cu 1,2 si certificare SAP, nu imi gasesc de lucru.Mi-am zis: ce exemplu sunt eu pt Bianca...invat si copila vede si nu reusesc ca n-am relatzii. Iar eu relatzii nu am:-((

Sustine-o pe Marie mai departe si f bine ca sotul tau a scris mailul acela. Fiind in afara orelor, e posibil, asa cum ai spus si tu, ca dna invatatoare sa nu se bage. Totusi, Marie, din cite stiu eu, de ex, e f bunala balet, pian, germana...are f multe calitati, ...incearca si scoate-i-le acum in evidenta, astfel incit copila sa nu -si piarda increderea in ea.

Kari,ciudata de tot dna voastra, Uite, profa Biancai de la scoala romaneasca, e o fatuca de 23 ani...care......e studiaza in Giessen exact ce vrea si fata ta. Ea a venit din RO cind era relativ maricica...a facut restul scolii si ABI aici si studiaza ce i-a placut. E o prostie ce sustine profa fetei tale...mai mult, eu o vad ca o discriminare! Bravo tzie pt morala pe care i-ai facut-o si mergi la director, daca mai are tupeu vreodata sa jigneasca in asa hal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, daca n-as fi stiut ca povestesti ceva ce ti s-a intamplat tie, parca nu-mi venea sa cred. Ori am avut noi noroc, ori voi ghinion. Pacat, scoala ar tb sa fie o experienta frumoasa, nu mai suntem pe vremea raposatului...

Andreia, iti tin pumnii stransi sa reusesti sa gasesti ce vrei tu. Noua ne-a spus ieri noua firma ca ne da pe toti afara si cine vrea sa lucreze mai departe sa se bewerbuieasca ca orice muritor de rand. Pt mine oricum nu intra in discutie, pt ca noul sediu e in Ulm, dar din Außendienst sperau sa fie preluati. Asa ca o luam cu totii de la zero, cu sau fara pile. Am o colega care se tot da mare ca are cunostinte in juma de oras, e nascuta aici si are si o viata sociala f bogata. E genul care nu refuza o juma de ora de palavre Ei, tocmai ea a intrat in panica, pt ca pana acuma nu a "recrutat-o" nimeni, desi stim de cateva luni bune ca ne pierdem locurile de munca. Nu ma bucur pt ea, D-ne fereste, dar uite ca totusi nici pilele nu fac minuni.
Si ca sa nu disperam chiar pana la capat (si eu am nevoie ca sunt iar la inceput de drum) un exemplu bun: cineva ... nu spun cine, persoana importanta, va fi avansata numai si numai pt ca seful nu vrea sa o piarda, pt ca e f buna si pt asta seful a si mintit ca sa pusheze aprobarea avansarii de catre directori. Deci se poate! Cine stie, poate ne va veni si noo randul... poate.
Noi avem vacanta!!
edit: sefu a mintit ref. la o chestie minora, nu are leg cu competenta resp. persoane, ca sa nu cream confuzii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fetelor, stiti si voi ca sunt unii nemti,au oarece repulsie fata de straini. iar Frau Tiel e o persoana mai ciudata, e mai in varsta, necasatorita si probabil are ceva frustrari. per total nu am avut probleme, dar chestia aia ma deranjat pe mine, de copila ce sa mai spun. m-am bucurat totusi ca si-a dat seama ce prostie a facut. cred ca totusi o deranjeaza ca fata mea ii spune in fata mereu, nu-i raspunde urat sau obraznic, dar spune in fata ce are de spus.

pe copii i-am invatat de mici sa nu permita nimanui sa le spuna ca ei nu pot face cutare sau cutare lucru. daca vor ceva cu adevarat, pot si vor reusi sa faca. iar noi le-am fost mereu exemplu, mai ales tati

Alina, pe langa ce spuneam mai sus, le-am spus copiilor de mici ca sunt lucruri pe care noi nu avem cum sa le controlam. ce decizii ia cutare profesor, sau bunica, sau matusa sau alta persoana. decizii care au cumva legatura ci cu noi sau ma rog care ne ating si pe noi. si ca vor gasi destui oameni care nu vor fi pe placul lor, care ii vor enerva sau irita prin spusele lor. iar ei trebuie sa invete sa tolereze anumite aspecte, ca nu se pot razboi cu toti. iar deciziile altora care nu-i afecteaza pe ei, trebuie sa le ignore chiar daca nu le convine.

am facut placinta cu dovleac azi am fost plecat si am cumparat de la tara cativa dovleci mici in forma de para. asa ca am pus echipa la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

KARIGULD
Ma pufneste rasul cand aud ca mai exista persoane care lucreaza in invatamant si isi permit sa aiba o asemenea atitudine. E de rasul plansu ca in Germania exista asa ceva. As accepta daca s-ar intampla in Romania, ca acolo inca sunt inapoiati...dar aici...
Ma repet. am mai spus-o si alta data, in Olanda asa ceva se pedepseste prin lege, cu inchisoare sau cu amenda. Reclamatia, simplu, discriminare.

Am intrat si noi in contact cu invatamantul, deocamdata incetisor. Acum s-a dat drumul in Germania la libera alegere a scolii, deci nu mai suntem obligati sa o alegem pe cea de dupa colt ci ne putem duce la mama dracului daca noi vrem. Scoala unde se duc toti copiii din sat, din obisnuinta, ne-a trimis o scrisoare cu un termin. Eu mi-am notat terminul si nu am mai citit ce scria in scrisoare. Intentia noastra era sa mergem sa facem cunostinta si sa intrebam mai intai despre curiculum, despre metode, despre atmosfera, samd. Intre timp am fost sa vizitam o alta scoala pe care am avut-o noi in colimatoriu. Ni se pare ca orasul respectiv e mai modern si mai 'stilat''. Am avut o convorbire foarte placuta cu directoarea, o doamna destul de tanara. Foarte flexibila si prietenoasa.
In ziua cand am avut terminul la cealalta scoala, eram amandoi cu capul la alte treburi si am intarziat. Sotul meu nu a stiut exact adresa, asa ca am cautat ceva mai mult scoala pana am gasit-o. Cam vreo 15 minute. Atmosfera de la scoala mi-a inspirat ceva de institutie. O atmosfera çatolica'.
Doamna directoare ne-a intampinat cu un ton agresiv si dominant. Ca ea deja sunase la gradinita sa vada daca copilul nostru e acolo si cand a aflat ca Kailan tot la gradinita este, a vrut sa ne sune pe noi acasa. Asta pe un ton deosebit de çeausist' sau probabil de internat catolic unde se loveau copiii cu liniarul pe degete. Eu am incercat sa intervin, dar nici nu se uit a la mine. Se uita numai la sotul meu care incepea sa se scuze. M-am enervat pe el si am inceput sa vorbesc cu el pe olandeza si sa-i traduca ei ce spuneam eu. Am refuzat sa mai vorbesc cu ea. I-am explicat doamnei ca noi am venit doar sa facem cunostinta si nicidecum s ane inscriem copilul la scoala ei. Ea ne-a spus ca de ce nu am citit ce scria in scrisoare, ca terminul este pentru inscriere. In sfarsit am facut un termin nou. Pe drum i-am spus la sotul ca dupa ce am ajuns acasa sa sune si sa anuleze terminul sa sa-i spuna ca noi nu inscriem copilul acolo. Pentru ca nu ne-a placut TONUL cu care ne-a vorbit. A fost mirata putin, dar ne-a urat cele bune pt copilul nostru.

Este de neinteles pentru mine ca mai exista oameni in occident care vorbesc pe acest ton cu persoane adulte. La ce sa ma astept atunci pentru copilul meu? Daca as fi fost singura i-as fi spus in fata ca are probleme pe tema comunicatiei. L-am certat pe sotul ca a inceput sa se scuze ca prostul. Si lui i-a parut rau pana la urma....Ma rog, cred ca vom avea de-a face cu persoane ca ea in viitor. Eu le tai macaroana si nu mai vreau sa am contact cu ele. Sper sa nu ne fi inselat cu alegerea scolii. Vom vedea anul viitor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

Fetelor, am nevoie de ajutorul vostru. Incerc de cateva zile sa gasesc o solutie si nu stiu ce sa fac. Trebuie sa imi trimita din Romania un act in Germania si nu stiu cum sa procedez, sa fie o cale cat mai sigura si cat mai rapida.Am incercat sa-l pun pe Pletl dar nu vor sa duca nimic din Ro in De. Firme de curierat nu prea stiu, pe net nu am gasit mare lucru. Eu locuiesc in Wurzburg si actul vine din Timisoara. Am prietene care au trimis prin posta si bani si acte si nu au ajuns nici pana azi.
Poate stiti voi ceva informatii, ar fii binevenite. Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Din cite stiu eu Amad Toúristik din Offenbach merge si in Timisoara Uite aici nr lor de tel. 069884549. Suna si intreaba daca opresc in Würzburg. Ei au curse miercurea si simbata spre RO. Eu am trimis acte cu ei, ceva mai de mult, si nu a fost nici o pb. Am platit 5 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

Mersi mult, am sunat si acum sper sa fie totul ok. Va anunt cand primesc pachetul. Mersi inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aruca, din Romania spre Germania functioneaza bine posta. se trimite cu confirare de primire si ajunge. invers, mai greu.

legat de incidentul de la scoaal, in prima faza am vrut sa fac reclamatie scrisa la director. dar dimineata m-am trezit cu ganduri mai pasnice. si asa suntem cunoscuti la scoala ca am "ajutat" un director sa demisioneze.

fetelor, sa va vand un pont. de la Lidl am cumparat niste vinete bune, gustoase si consistente ca volum.

Mergi la inceput