Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Am facut reteta de diplomat obisnuita-crema oua, frisca batuta, putin zahar dupa gust/gelatina. Cred ca e cea dupa blogul Lissei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici!
Declar ca ai mei au innebunit. Au mancat azi noapte de cate 4 ori per caciula. Nu mai stiu ce sa fac. Am dat si lapte cu cereale seara si nimic.
Fuseram la doftor si am o sacosa de siropuri si alte medicamente pentru Fabian. E un razboi cand le dau...nu vrea neam sa le ia, desi sunt bune la gust.
Cu mancarea acum. Am facut tocanita sugubinei. Au mancat, dar nu asa cu mare pofta. Am facut si spanac, au mancat si din ala insa Fabi tot asa mai "suav". Cel mai mult le place branzica slaba de vaci amestecata cu iaurt. Parca innebunesc cand o vad..maninca amadoi de sparg. Cerealele nu-i mai dau pe spate...
Sugubina, iti trimit pm cu detalii. O sa iesim oricum peste cateva zile, sa treaca raceala copiilor, ca vaz ca afar' e cam frig.
Abia astept sa citesc blog de pufice. Na' ca mi-ai facut pohta de tort si ma duc sa cumpar ( e o cofetarie care le face mai naturale la Gloria), ca nu mai pot de pohta.
Adipapazi: pai ai mei maninca lapte numa 160 ,...rar cate 200.
va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Sugubina,

felicitari pt aniversarea fetitelor si pt blog! Nu am apucat sa citesc tot, dar ce-am citit a fost super! Esti cumva jurnalista? Chiar ai talent la scris!


Mami de taurasi- Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

o fi fost halloweenul bebelusilor. a trebuit sa iau antinevralgic la prima ora. Cu toate ca l-am luat (pe El, caci el e problematicul) cu noi in pat de la ora 23, ca nu se mai putea... se zbate cu ochii inchisi tinut de maini de noi, arunca cu picioarele, e terminat de somn, dar NU! daca dam drumul unei maini se trezeste si tipa cu ochii inchisi de somn.Si tinut, a mancat oricum de vreo 3 ori, a baut si ceai, ne-am si jucat, a si tipat... de toate! Doarme tot mai prost, mai rau decat acum vreo luna-doua. Nici nu pot face instructie cu el, in primul rand ca nu prea ma tine sufletelul, dar si pt ca tipa horror si o sperie pe sora-sa in ultimul hal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

2apples,

Luca al meu a facut EXACT la fel , in mod constant de la 2 la 5 luni, a inceput sa mai lege 2-3 h de somn abia la 5 luni si 2 saptamani cand am parasit dormitorul si m-am mutat pe canapea cu sotul (dormea tinut de manute si se trezea urland, nici nu deschidea ochii, dadea din maini si din picioare si nu exista la el notiunea de foit, el se trezea si gata). Ai tai cate luni au? Parca Alex si Lia ii cheama daca imi amintesc bine..
Recunosc ca i-am dat Peritol vreo 3 seri, a dormit binisor (adica a dormit in patul mare si m-a "chemat" de 3x), dar acum vad ca din nou se trezeste des, si mai nou si frate'su vrea in pat cu noi. Asta e, noroc ca-s frumosi si mi-s dragi de mor.

Mami de taurasi Luca si Marc -11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Fac 5 luni peste 2 zile. faza e ca daca ar dormi si s-ar trezi macar din ora in ora. Dar el numai asa o tine, se zbate continuu. Iar ziua a inceput sa doarma tot mai mult, o data la 2 ore devine f marait, terminat de somn si doarme cate 30 min-1,5 h cam de 4 ori pe zi. netinut de maini in general:)) Pana acum vreo luna dormea pana pe la 4 noaptea cu vreo 5-6 treziri in patul lui. De la 4 nu mai era chip daca nu il luam cu mine in pat. Acum... e mai rau. dar, deh, cum zici si tu, sunt minunati:) Si asa ii cheama, intr-adevar. Am incercat tot ce am citit in carti. Si cum e posibil fata sa doarma ca o sfanta si el deloc. Depinde de copil, concluzionez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Monas of tre sa iti fie taaare greu cu sculatu noaptea. Multa putere! Ca papa la noi a mai avut budincuta: de ex de dovlecei. Fac dovle la abur (sau fierti) pun straturi intr-o craticioara. Faceam un sos format din doo galb+iaurt 200gr+ceva smantana cateva linguri, brz vaci din 200lapte. Se pune sosu pe deasupra.Dam la cupt. Varietati pe aceiais tema:am pus si dovle si cartof piureificat in straturi. Papa ff bine.

Sanatate puilor! si noo azi ne-a venit aparatu de aerosoli, am luat din banii primiti de ziua fetelor. Sper sa nu avem nevoie.

Stiu si eu cofetaria aia de la gloria! aia vizavi de parc nu? Nu am luat niciodata de acolo ia ca imi dai idei. Am o pasiune si cre ca fac si tort de mere. Cre ca merge si la bb dat putin.

CAMELIA28 merci frumos. Nu sunt jurnalista M-ai facut sa rosesc deh acu ma impufez de placere..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaGabi spune:

Buna ziua supermamici !!! Am citit toate paginile acestea despre gemeni si intr-adevar sunteti eroie. eu am o fetita care peste o luna va face 2 ani ,si sunt insarcinata acum in 8 saptamani cu gemeni.sunt fericita dar mi-e cam frica sa ma bucur asa devreme.i-au acum tratament sa pot duce sarcina.in cateva zile voi merge la un alt control. sarcini usoare si copii sanatosi va doresc.sper sa fie bine si la mine .

Carina Elena 1 an si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Bine ai venit, Gabriela! Ma bucur ca ni s-a mai alaturat o graviduta de gemenasi! Iti doresc sarcina usoara, multa sanatate si sa mai intri sa ne povestesti cum decurg lucrurile!
Sa-ti traiasca printesa!

Ana, mami de Darius('05) si Sara('07) si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor, sa va fac un update, am plecat de la Filantropia ca nu ma intelegeam cu medicul

am ajuns la Municipal la Dumitru, un nene pe la 50+ ani calm si cald, nu asa autoritar ca celalalt (eu fiind la fel, nu cred ca puteau fi 2 incapatanati care sa se inteleaha)

evident ca m-a internat si el ca asta e protocolul dc e colul deschis, dar
- aici patul e mult mai comod
- suntem numai 3 in camera
- nu e caldura aia de acolo de ma sufocam
- acum stau in pat, semi-lungita cu o perna mere sub cap si laptopul pe picioare, a venit doctorul si m-a vazut,l-am intrebat dc e ok asa si a zis ca e f bine
- a zis ca pot sa merg linistita la baie, sa ma mai ridic un pic, nu ca ala numai la 180 grade si cu plosca (oricum asta nu am facut)
- evident ca si el ar vrea sa stau pana al 37 sapt; dar eu sper sa mai astea si ele asa sa zic 10 zile si sa iasa
- mi-au luat iar analize si de sange si secretii, desi le am facute de la polizu si erau ok, dar asta e protocolul probabil
- oricum persoana care m-a adus a zis sa stau 2-3 zile si mai vedem, poate ma mai lasa un pic si pe acasa; nu-mi fac iluzii, nu prea cred, as fi vrut si eu sa fiu duminica acasa ca facem 2 ani de la cununie, dar nu cred ca am sanse
- am facut si eco 2300 +/- 400 si 1750 +/- 350; colul scurtat aproape sters adica nu mai e, dar nu e deschis, asta la eco nu la degete ca acolo; dar cea mare cam sta cu fundul pe col, deci il poate deschide.
mi-a zis ca probabil mai rezist o sapt si mai vedem sapt viitoare
- au si un restaurant de la care poti comanda mancare; frigider nu e in camera, e pe hol, dar oricum nu ma omor dupa mancat din borcan, mai bine mananc de la ei sau comand
- nu stiu cum e cu dusul, e un dus in baie, dar as ura wc si tot, deci asta e de spalat asa usurel si pt baie treb mers pe hol; oricum ma simt mult mai bine psihic si asta conteaza cel mai mult cred

o seara buna

34+ cu

Mergi la inceput