Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna dragelor!
In legatura cu somnul, si eu am avut doua nopti, intr-una am adormit la 6 dimin. iar in alta la 4, asa ca stiu ce inseamna sa stai chiauna toata noaptea. Am renuntat la cafea si de vreo doua nopti dorm ceva mai bine. Sper sa fie ceva trecator si la tine, Alexa.
Cum arata dopul gelatinos nici eu nu stiu, desi am auzit ca ar fi o scurgere consistenta si putin rozalie. Si se pierde cu putin inainte de nastere, adica o zi, doua cred. Pt ca odata iesit dopul 'se rupe apa' cum spun batranii, adica se rup membranele si trebuie sa aiba urgent nasterea. Sper sa nu fie cazul tau, daca gemenasii mai trebuie sa stea in burtica.

Ana, mami de doi strengari si 31+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

elsels, nu pot sa cred ca ai castigat si primit 2 indemnizatii; desei pana la urma asa ar fi corect, ca dc ai fi facut copii separat asa am fi primit
oricum am vazut ca a spus sicneva ca e numai pt cele care au nascut innainte de iun 2009

oricum fetelor CIC e 75%, concediul maternal (prenatal si postnatal), cele 126 zile este 85% dar si ala e plafonat la 12 sal minime pe economie

nu mai zic nimic ca ma enervez, eu si acum muncesc desi marti cred ca voi naste, ca sa-mi iau maternalul dupa nastere sa stau si eu macar 4 luni acasa; nu stiu daca voi putea sta si in CIC

daca eram jurist si as fi avut timp de umbla prin tribunale, cred ca as fi incercat si eu sa-i dau in judecata putin, dar cum nu sunt nu ma mai apuc de din astea ca sa ma enervez si mai rau
asta e fraierele muncesc ca sa stea toti "coloratii" acasa si sa ia 600 lei si in 5-10 ani or sa ne cuncereasca oricum


35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

elsels, nu pot sa cred ca ai castigat si primit 2 indemnizatii; desei pana la urma asa ar fi corect, ca dc ai fi facut copii separat asa am fi primit
oricum am vazut ca a spus sicneva ca e numai pt cele care au nascut innainte de iun 2009

oricum fetelor CIC e 75%, concediul maternal (prenatal si postnatal), cele 126 zile este 85% dar si ala e plafonat la 12 sal minime pe economie

nu mai zic nimic ca ma enervez, eu si acum muncesc desi marti cred ca voi naste, ca sa-mi iau maternalul dupa nastere sa stau si eu macar 4 luni acasa; nu stiu daca voi putea sta si in CIC

daca eram jurist si as fi avut timp de umbla prin tribunale, cred ca as fi incercat si eu sa-i dau in judecata putin, dar cum nu sunt nu ma mai apuc de din astea ca sa ma enervez si mai rau
asta e fraierele muncesc ca sa stea toti "coloratii" acasa si sa ia 600 lei si in 5-10 ani or sa ne cuncereasca oricum


35+ cu


Am castigat si am si incasat banii in conditiile in care aparuse legea cu cei 600 lei pentru al doilea copil. Cei de la Agentie s-au si aparat in instanta cu aceasta prevedere legala si, cu toate aceasta, instantele au considerat ca mi se cuvin indeminizatii egale pentru fiecare copil nascut.
Merita sa incercati. Nu se platesc taxe de timbru si judecata se poate face si in lipsa reclamantei fara probleme.

Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Buna fetelor!

Sunt o viitoare mamica de gemeni si am ajuns in saptamana 35 si 6 zile. Doctorul meu mi-a spus ca probabil voi naste in saptamana 37 (atungi ajung sarcinile gemelarevla maturitate). La ultimul control de acum 2 zile, colul nu era deloc deschis, motiv ot care mi-a spus ca va incerca sa- mi deschidael colul in saptamana 37 pt a-mi provocata nasterea. Mi-e foarte teama, nu stiu care este procedura, la voi cum s-a intamplat?
Al doilea motiv pt care sunt foarte ingrijorata este faptul ca de vreo 2 saptamani am picioarele ingrozitor de umflate, de la degete pana sus. Pana acum mi se umflau doar gleznele, dar acum am tot piciorul umflat, nici pantalonii nu imi mai vin. Analizele de urina au iesit bune, deci nu e vorba de preeclamsie. Am redus si sarea, dar degeaba. Noaptea este in calvar, nu pot sa ma intorc nici in pat. Nasul il am infundat inca de la inceputul sarcinii, am rezistat doar cu picaturi de nas. Cateodata sunt ca nu mai rezist, vreau sa scap odata.
Va rog sa imi spuneti cum a fost la voi, tot asa greu?
Mentionez ca la ultima ecografie (33 saptamani) baietelul avea 2600 gr si fetita 2400 gr si pana acum am luat in greutate 25 kg ( cu tot cu retentia de apa din picioare). In rest nu m-am ingrasat deloc( la maini, fata, solduri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ancamonica, felicitari pentru sarcina, mai ai putin, urmeaza sa ne dai marea veste

mesajul tau mi-a adus aminte de trairile mele de acum 10 luni

da, ultima perioada a sarcinii este tare grea, crad ca iti vor confirma aproape toate gemenistele.

in ultimele mele 6 saptamani nu mai putea sa ma misc, eram o balena de 100 kg, nu puteam sta in picioare, nu am mai dormit din luna a 6 a, stateam in capul oaselor zi si noapte, la birou nu am mai putut merge de la 27 sapt. iar spre final, ma scotea de la dus sotul meu, eu nu mai puteam iesi din cada..

dar ce frumos a fost dupa aceea fetele sunt dragalase, am si uitat greul sarcinii. fetele au avut 3090 g si 2640 g , deci maricele.

acum suntem foarte fericiti cu Porumbitzele, ma uit la ele si imi dau lacrimile, e obositor, greu dar fffffff frumos.

mai am 4 kg de dat jos, am cearcane negre, fire albe, dar pas zglobiu

tin pumnii, nu dispera, gandeste pozitiv, esti gravida cu gemeni, nu? nu avea cum sa fie usor cu asemenea realizare.

cu drag, Adishor si Porumbitzele Mara si Ioana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici dragi,
ancamonica: adauga si greata permanenta (eu am avut pana-n ultima clipa) cu vome si tabloul e complet.si eu am vaut nasul infundat pe toata perioada sarcinii, nu puteam respira, nu puteam dormi nicicum pe nicio parte, nu puteam manca decat gutui, in fine era destul de infiorator. insa acum "face toti banii" . partea buna la mine a fost ca nu m-am ingrasat in timpul sarcinii. in schimb dupa...
esti aproape de termen si copiii tai au greutati super. bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Adishor, ce mari au fost fetele la nastere! Mi-ar placea sa fie asa si gemenasii mei… Dar la cate sapt ai nascut?
Ancamonica, mai ai asa putin, lasa ca rezisti tu si acum pe ultima suta de metri.
Bine ai venit printre noi, mamicile si viitoarele mamici de gemenasi!
Anca, puiutii tai stau foarte bine la greutate (desi ecograful da cu aproximatie, eu nu prea am incredere pana nu-i masoara asistenta) si de ce iti provoaca nasterea, vrei sa nasti natural? Ai pus putin kg, eu am deja 19 si mai am inca cel putin 6 sapt…


Ana, mami de doi strengari si 31+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Multumesc mamicilor pentru raspunsuri!
Parca m-am mai linistit putin cand am auzit ca nici voua nu va fost asa usor..
anahadasa nu nasc natural, ci prin cezariana, dar doctorul spunea ca e mai bine sa imi deschida colul, pentru a elimina lohiile si pentru a se produce totul cat mai natural (ajuta si la declansarea lactatiei). Eu nu ma pricep, de aceea v-am intrebat pe voi cum a fost inainte de nastere.
In continuare ma deranjeaza cel mai mult picioarele. Nu mi-ati spus daca si voi erati asa umflate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

ca sa ma laud si eu, in ultima luna aveam picioarele butuc, ba spre disperarea mea piciorul stang devenise enorm, dublu fata de celalalt. deci eram suspecta de tromboflebita, imi apasau pe ceva vase de sange probabil. Era asa greu incat imi ridica mama piciorul si mi-l punea jos cand trebuia sa merg la baie. In rest, de la 6 luni am dormit in fotoliu, in sezut.., cu picioarele ridicate. Vergeturi dupa 30 saptamani cat cuprinde, burta enorma, maini amortite complet, etc etc. 29 kg am luat pana la 37s+5 zile cand am nascut un baietel de 3100 si fetita de 2890. kilogramele se duc si te si desumfli rapid:)eu am ramas cu burta, dar cred ca e vina mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

aaaa. asta cu colul e posibil. al meu se incapatana sa stea inchis, drept pt care la putine zile dupa nastere se tot inchidea si nu se mai eliminau lohii. plus ca nici lapte nu am avut, cu toate eforturile. Nu stiu daca a avut de-a face. Probabil ei ar mai fi stat un pic acolo:)) ca eu credeam ca mor, numaram minutele in ultimele saptamani.

Mergi la inceput