Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor
azi am facut eco, una e perfecta are exact 35s si 3 zile cat are si sarcina si 2600g; dar cealalta nu e prea bine are cam numai 32s si tot 17550g ca sapt trecuta si monitorizarea cardiaca nu iese prea bine, nu are variatie
a zis dr ca stam pana marti sa faca cea mare fix 36s si le scoatem, asta daca nu e mai rau cu monitorizarea la cea mica si o sa le scoata mai repede
macar scap si ne ocupam de ea la exterior, sunt sigura ca o sa fie bine si ea chiar dc a ramas mai pitica



35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Mama..in curand...multa sanatate si sa ai o nastere usoara!
Mai ai cateva zile si iti vei putea tine in brate puisoarele.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

anna: esti tare aproape de momentul in care o sa tii puiutele in brate. nu-ti face griji pt cea mica. si la mine fata a avut 1970grame fata de 2300 baiatul iar acum cine merge tinindu-se de pereti si perne? fata ofcourse. e mai stapana pe piicoare decat el de ;a distanta. cine raceste imediat si e mucos si-mi face febra? baiatul. nu te lua dupa greutate. o s avezi ce sunt bine amandoua. au greutati frumoase si te asteptam aici cu poze:).
in legatura cu indemnizatia acum este asa: varianta 1: daca alegi sa stai 1 an cu copiii iei pentru primul vreo 72% din salariul net avut+ 600 lei pt al doilea+ cate 200 lei pt fiecare alocatie (pana implinesc ei doi ani). varianta 2: daca alegi sa stai 2 ani cu copiii, iei pt primul 72% din sal net dar nu mai mult de 1200lei iar pt al doilea 600 lei + cei 200 lei pt fiecare. acel 72% reiese din reducerea cu 15% facuta de Boc la cei 85% anteriori. Au facut maare economie zau.
referitor la acel articol din ziar cred ca se referea la cazuri anterioare legii prin care se dau pt al doilea copil 600 lei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Vad ca seara sunteti mai vorbarete.
Am inteles cu indemnizatiile, m-am mai documentat si se pare ca se pastreaza indemnizatia de la primul plus 600. Sper sa nu mai schimbe astia legea ca eu de cand sunt in CIC au schimbat astia de doua ori legea
Anna, multa sanatate fetitelor si mai ales celei mici....
Sa auzim numai de bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Buna, fetelor!
Referitor la indemnizatia pentru cic ... eu am chemat in judecata Agentia de Prestatii Sociale si am cerut instantei sa o oblige sa imi acorde indemnizatia pentru fiecare copil, adica de doua ori 85%. Am castigat definitiv si irevocabil si am intrat si in posesia banilor. Cine doreste ma poate contacta si ii pot oferi gratuit tot ce am legat de acest demers.

sanatate tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Iti multumim pentru informatie, pare totusi de necrezut ca la suma maxima (3400) sa-ti dea statul dublu, mai ales daca vii deja dintr-un CIC1 de 3 ani.....

Oricum mi se pare o idee buna sa-i dai in judecata, pentru ca nu mi se pare normal pe unul il cresti cu o suma si pe celalalt cu alta?!?!?!

Dar, viata mi-a demonstrat din pacate, ca totusi cel mai important este sa fim sanatosi, ca asta conteaza...

Iti multumesc totusi de informatie si daca vom ajunge acolo, poate o sa te deranjez cu cateva intrebari....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Recursul in interesul legii pronuntat zilele trecute le priveste exclusiv pe mamele care au nascut inainte de intrarea in vigoare a Legii 239/2009, deci inainte de 17 iunie 2009. Odata cu intrarea in vigoare a acestei legi, este prevazut clar ca pentru al 2-lea/al 3-lea copil se primesc in plus cate 600 lei.
Deci pentru unele dintre noi, mamici mai proaspete, nu sunt vesti noi.

Dar speranta mare ultima!

Va doresc un sfarsit de saptamana excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Multumesc ca m-ai lamurit. Eu am nascut dupa acest termen, deci mi-am luat gandul... Oricum sa multumim celor care au reusit sa schimbe aceasta lege (de la 600 la 85%), altfel nu am fi putut sta langa copilasii nostri...

Eu sper cel putin sa ramana asa aceasta lege ca la ce vremuri se anunta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Salutare tuturor!

eu nu mai pot sa dorm noaptea ca lumea. Ma fatai de la un capat al patului la altul, mi-e cald, mi-e frig, mi-e sete, ma duc la toaleta de 10 ori...numai de dormit nu dorm. Culmea e ca nu sunt obosita dimineata, dar e tare enervant sa umbli treaz noaptea prin casa.
Iar azi, dupa multe saptamani de stat in pat m-am decis sa ies totusi putin (2 ore)sa mai cumpar una alta pentru bagajul cu care ma voi duce la maternitate, ca parca si lipsa de activitate nu imi prieste.
M-am intors si am constatat o crestere a secretiilor.
Spuneti-mi si mie va rog, acel dop gelatinos se pierde dintr-o data sau cu taraita si nu prea iti dai seama? Are vreo culoare deosebita? Si cu cat timp inainte sa nasti se pierde?

Va doresc weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

AlexaH: din paacte nu te pot ajuta cu informatia despre dop. Eu l-am pierdut dupa nastere cam la 1,5 saptamani. (am nascut cu cezariana de urgenta).Ce pot spune este ca e destul de consistent si-l recunosti cand il vezi. Daca nu, poti cauta pe net si poti vedea niste exemple. Eu asa am facut ca-mi era teama ca nu voi sti cum arata. In privinta faptului ca nu poti dormi..of ce o sa mai vrei sa dormi dupa . Sa nu te superi ca zambesc dar asa eram si eu, nu puteam dormi.acum astept resemnata sa creasca copiii si sa doarma noaptea

Mergi la inceput