Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Buna fetelor !

Vream sa va intreb daca bebeii vostri au avut vreo reactie la vaccinul de 4 luni . Noi am avut febra ( nu foarte mare ) , si o stare de agitatie aprox 4 zile...

Dupa care ma contactat o raceala urata ..cu tuse seaca si mucisori....

Medicul ne-a prescris sirop si augumentin , azi terminam tratamentul cu anitbiotic ..insa parca horcaie asa din piept , si nu stiu de ce nu ii trece ... A-ti trecut prin asta dupa raceala ?


A-ti inceput cu diversificarea?




de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Prin "vaccinul de 4 luni" intelegi Infanrix ? La el nu a avut nimic.

In schimb la Rotarix a avut vreo 2 zile dureri abdominale si scaune mai dese (adica 2 scaune / zi, in loc de un scaun la 3 zile).

Diversificare asa devreme ?! Noua ne-a spus pediatra la 5 luni si cred ca totusi o sa o "imping" spre 6, cam are probleme cu stomacul (gaze multe), asa ca o mai las nitel.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Buna ,

la 4 luni noi am facut Infanrix, Synflorix si Rotarix si amandoi au facut febra, Marc chiar vreo 3 zile, si tot el a fost mai agitat, cica e normal , inseamna ca organismul capata anticorpi.
Noi avem 2 saptamani de diversificare, prima saptamana le-am dat supica de legume (morcov, pastarnac si patrunjel)-cateva felii pasate in vreo 200 ml zeama in care au fiert si a doua saptamana le-am dat piure (aceleasi legume +dovlecel)si papam intre 30si 80 g, abia la 150 scoatem laptele.


Mami de gemenasi - Luca si Marc -11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Prin "vaccinul de 4 luni" intelegi Infanrix ? La el nu a avut nimic.

In schimb la Rotarix a avut vreo 2 zile dureri abdominale si scaune mai dese (adica 2 scaune / zi, in loc de un scaun la 3 zile).

Diversificare asa devreme ?! Noua ne-a spus pediatra la 5 luni si cred ca totusi o sa o "imping" spre 6, cam are probleme cu stomacul (gaze multe), asa ca o mai las nitel.

Dana & Amelia (21.06.2011)



Infarix am facut .
Luca e hranit cu LP , are o greutate destul de mare pt varsta lui , si la sfatul medicului am inceput cu supica , mar ras , etc.

Mai putin si facem si noi 5 luni ...si de aceea a zis ca e in regula .

Mersi de raspuns


de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

Buna ,

la 4 luni noi am facut Infanrix, Synflorix si Rotarix si amandoi au facut febra, Marc chiar vreo 3 zile, si tot el a fost mai agitat, cica e normal , inseamna ca organismul capata anticorpi.
Noi avem 2 saptamani de diversificare, prima saptamana le-am dat supica de legume (morcov, pastarnac si patrunjel)-cateva felii pasate in vreo 200 ml zeama in care au fiert si a doua saptamana le-am dat piure (aceleasi legume +dovlecel)si papam intre 30si 80 g, abia la 150 scoatem laptele.


Mami de gemenasi - Luca si Marc -11 mai 2011




Superrr ! Si eu ma gandeam exact asa sa ii inlocuiesc o masa , deocamdata papam cate putin ...Supa nu prea ii place , in schimb marul...e tare bun !

Sanatate multa multa !


de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

buna-ziua si spun din start:scuze, in primul rand ca dau buzna(nu-i frumos)si in al doilea rand ca vin cu cersitul...

insa daca va plac fotografiile noastre, va rog votati-ne accesand link-ul pus la semnatura...

multumim!


Prezenti in concurs , un vot va rugam:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=19" target="_blank">AICI pentru fotografiile my1 si my2.

Va multumim tuturor!




27+
AMR:13 saptamani

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Patryss, de curiozitate cate kg are Luca al tau? Si ai mei au luat muult in greutate in primele luni, acum au 7.5, respectiv 8 kg la 6 luni, dar pt ca le mai dau si LM, am bagat supica la 5 luni si 2 saptamani. Al tau papa fructul crud? Le-as da copt pt inceput, Luca al meu a supt cate putin din fructul ce-l mancam eu (mar, para, portocala) si a varsat de fiecare data. Eu nu le-am dat inca fruct pt ca mi-e teama ca nu mai vor legume, cica dupa ce au o masa intreaga de legume se baga si masa de fruct, sper ca in curand se va intampla si asta.

Mami de gemenasi Luca si Marc-11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Buna
Am facut si noi astazi a 2 doza de Rotarix. Avem 5 luni si o saptamana. Dupa prima doza de la 3 luni si Ana a avut mai mult cu 1 scaun 2 decat de obicei si a durut-o burtica cu toate ca o intrbasem pe dr despre ceva reactii si a zis nici una.. Trebuia sa ma previna ca pana sa apuc sa ma documentez eu ma speriasem un pic. Asta este, astia sunt medicii de familie.
Am vazut ca ati inceput diversificarea o sa incepem si noi spre sfarsitul lumii si cu toate ca am mai trecut prin astea cu primul copil parca nu mai stiu nimic. O sa mai fur de pe aici ceva idei nu va suparati nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

offf,si noi am racit dupa vaccinul de 4 luni si suntem pe antibiotic, mucishori gramada ii tragem cu batistuta bebelusului
Acum suntem mai binishor,avem trei zile de antibiotic insa trebuie sa continuam pana la 7 zile,sa speram ca va fi bine
Nici noi nu am inceput diversificarea inca ,papam lp si lapte matern insa ff putin mai este cam 60-70ml mai reusesc sa scot intr-o zi
Dar insist si insist pana la ultima picatura
Fetelor,voi ce mai gatiti?Ce papi bun mai faceti?

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

lumimar, foarte bun articolul pe care l-ai postat, sper ca mamicile de aici sa aiba rabdare sa il citeasca, pt. ca este foarte adevarat. o prietena buna psiholog mi-a spus lucrurile astea inca de la inceput, este foarte important pt. bebe sa fie lasat sa-si exprime frustrarile prin plans. multa sanatate, ca vad ca sunteti bolnaviori!
in rest, noi suntem bine, duminica asta teo face 6 luni, diversificarea am inceput-o la 5 luni. pana acum i-am dat mar, para si combinate dimineata, crude si coapte mai rar, de gust si de rasfat. la pranz piure de legume, pana acum am introdus morcov, dovlecel, cartof, telina. pastarnac nu i-a placut. iar seara cereale in laptic. si in rest lapte matern. sunt multe mamici care au inceput deja diversificarea, ne sfatuim intens pe fb.
va pupam!

Mergi la inceput