Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(92)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

ziki eu i-am luat asta,e pt peste 12 luni:deocamdata a invatat sa le scoata una cate una
http://www.imaginarium.ro/45932/ecommerce_1/45932

si eu sunt in cautare disperata de jucarii care sa il tina O-C-U-P-A-T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

si puiu meu dc zic bravo incepe sa bata din maini;si a mai invatat sa zica papa si sa faca cu manuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

consuma vreun bebe de aici Nan2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Stai ca am ratat un SZ, Ziki, ca sa vezi.
Actori preferati (cum arata sau cum joaca? ): Colin Farrell (cum arata), J. Depp (cum arata si cum joaca), Al Pacino (cum arata si cum joaca). In rest, diversi de prin seriale (dpdv fizic): negrul din "Amy", tipul din Ezel", ceva serial turcesc pe care-l urmaream candva tocmai pentru acest superb exemplar, etc"


Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Asa, acum sa raspund si eu mai pe larg ca a plecat tero cel mare la gradi. Si am si eu ceva timp liber cat doarme tero cel mic. Imi place sa stau in Canada ca am ce « ceti » dimineata la cafea. Ca in Romania ma trezeam, ma puneam la calculator si asteptam, cum eram invatata, cele n-spe pagini care nu erau bineinteles ca doar nu era sa forumiti noaptea. Deci diferenta de fus orar works for me.

Cu soatele si ex-ele la noi sta treaba cam asa. Cum ne-am luat de foarte devreme, de la 17 ani, ne-am permis sa ne experimentam in doi. Am avut si episoade de flirturi fiecare in legea lui, dar ne-am intors la vechea dragoste. Iubiri platonice, sa nu credeti ca cine stie ce. Oricum, ce mi-a placut e ca am discutat si am vorbit, n-am dat-o deloc in gelozii din alea bolnave, desi am fi avut motive. Al meu are o latura feminina foarte pronuntata, unele din discutiile lui preferate sunt legate de toale, parfumuri si crθme, deci atrage fetele ca un magnet. Acum cativa ani a avut o tipa super-faina, din alt oras coresponda cu ea prin e-mail, vorbea la telefon, imi placea si mie de ea. S-au si vizitat de vreo doua ori. Sincer, n-am simtit nici un fel de gelozie. Era mai mult un fel de menage a trois in « cujet si-n simtiri » fara nimic fizic. Eram ca in Silk, daca ati vazut filmul sau ati citit cartea. Nu mi se pare normal daca simti ceva sa te cenzurezi, eu cam asa simt. Imi placea si mie de ea mult. Stiu, stiu, sunt sisi, dar asa sunt eu. Stiti voi, homo sum, humani nihil a me alienum puto, una din frazele mele preferate, imi place sa incerc cam de toate in viata asta. Deci noi avem ecsi si ecse in timp ce eram impreuna. Singura precizare e ca reclamam transparenta totala. In momentul in care as descoperi ceva sau el ar descopri ca umblu cu fofarlica, atunci s-ar strica totul, intram in categoria oamenilor normali la cap. Cata vreme vorbim deschis despre ce ne trece prin capsor – suntem deschisi catre orice.

Si-acum sa trecem la cele pamantesti...

Deci... COCUTA bine ai venit !

LOUTZY – bine ai revenit ! O asteptam acum pe GABI !

FICAT – nici eu nu inteleg nebunia asta. E uzina organismului, acolo unde se depoziteaza toate toxinele. Lui Patrick i-am dat dar nu prea i-a placut, lui Kevin inca n-am incercat si nici nu vreau sa-i dau, pentru ca nici noi nu mancam prea des. Inteleg ca are mult fier, dar sunt atatea alimente cu fier si in plus, sunt atatea milioane de copii care supravietuiesc si fara, in culturile in care nici macar nu se concepe sa se manance ficat.

SCHIMBAT scutecul – da si la noi e sport extrem. Pe Patrick il lasam pana pe la 10 luni dezlegat pe masa de infasat. La Kevin am renuntat la masa de infasat, il urmaresc prin pat, si cum avem si scutece lavabile cu buzunar, pana imi pregatesc eu scutecul sa i-l pun, el e in partea cealalta de pat, cu capul in jos, gata sa sara. Transpir si ma trec toate apele pana schimbam un scutecel.

MADA – al meu e Curiosul Kevin, trage de tot, strica tot, se plictiseste repede de orice, nu sta mai mult de 5 minute intr-un loc. SI eu care ma plangeam de Patrick inaintea lui, pai asta e de 10 ori Patrick. Patrick era altfel, people person, asa a ramas si acum, in sensul ca nu voia sa exploreze nimic, el voia sa stau cu el permanent si sa-l bag in seama. Daca nu – da-i planset si urlet. Dar de exemplu daca il puneam in scaunul de masa si il luam cu mine la bucatarie – era perfect – statea zile intregi acolo, eu ii vorbeam ii cantam, era cel mai fericit. Kevin sta 5 minute in scaun, nu conteaza cat ma maimutaresc la el, apoi vrea jos, apoi vrea in patut, apoi in premergator si tot asa. Cateodata ii dau sa manance tinandu-l in brate si mergand cu el prin casa

LUCIA- multi ani fericiti impreuna ! Patrickul meu scrasneste, deocamdata nu ma stressez ca oricum sunt dintii de lapte, poate mai tarziu, cand ii ies cei definitivi sa mergem sa-i luam o proteza din aia speciala de noapte. Eu fac la fel si am dinti cam stravezii in jos. Mi-a zis doctorul ca s-ar putea sa raman mai repede fara ei din cauza asta.

ZUMZU – participa ca noi te votam cu doua maini ! Sigur ai sa ai voturi cat cuprinde la ce poze faine faci, merita zic eu sa te bagi. SI eu am participat in 2008, cu o poza de suflet, prima mea poza cu Patrick in brate, e facuta cu telefonul, nu e deloc buna din punct de vedere calitativ dar pentru mine e cea mai frumoasa poza. Uite asta :
http://good-times.webshots.com/photo/2276801200102927551XiupYh

MAIMUTICA – eu folosesc la greu premergatorul, am folosit si la Patrick si n-a mers deloc pe varfuri, acum faci cum crezi tu mai bine. La noi sunt interzise pentru ca au fost accidente, copii care au cazut pe scari cu premergatorul, dar nu din alte motive.

DE_EA – daca e totul OK, las-o in legea ei. Eu acum ma crucesc cat de putin papa Kevin spre deosebire de cum papa frate-su. Pai Patrick dadea gata vreo 3-4 fructe la micul dejun. Asta cu greu inghite un fruct. Daca ii fac combinatii mai rau reactioneaza, inchide gura si nu mai ia nimic. Aseara dupa vreo 2 incercari de tot felul de legume pasate, i-am dat morcovul intreg si sparanghelul si a ros la ele vreo jumate de ora si gata mancarea lui. Asta e el, nu ma stressez pentru ca am trecut pe la Patrick prin deznadejde maxima (cand a inceput sa refuze mancarea pe la doi ani asa), am murit si-am inviat langa el de nervi. Si mi-am dat seama ca oricum copilul nu moare de foame si are totusi dreptul sa decida cat baga in gura. Nu neaparat ce, pentru ca dupa ei ar baga numai ciocolata, dar cat. Asa ca eu ii las pe amandoi in legea lor. Deocamdata – lui Patrick i-am facut analize si sta foarte bine, Kevin arata bine, e destul de falcos si creste in greutate constant (desi nu prea mult, el e categoria pana, la 15 procente acolo in grafic) dar asta i-o fi conformatia probabil. Si da (a propos de ce zicea MAIMU), mie mi-e frica rau de anorexia de opozitie, cand dupa multe insistente din partea parintilor copilul se apuca si refuza tot in semn de protest

ANDUTA – cu bucatile mari si biscuitii, totul e sa nu te panichezi la primul gagginng din asta. Face asa primele dati, apoi invata singura sa-si gestioneze. Totul e sa constientizeze ea cum sta treaba cu textura asta, sa lase biscuitul sa se topeasca inainte de a-l inghiti. Al meu papa turtite de orez de pe la 6 luni si nu are nici un dinte. Bine, intr-o seara mi-a luat si marul din mana si l-a ros asa, crud, nu am inteles cum dar l-am lasat. Era oricum un mar mai moale si coaja era deja mancata. Nici eu n-am bagat de seama greseala. Eu scriu la viteza maxima, nici nu ma uit ce-am scris, scriu in word de obicei si mai imi face si asta feste, le corecteaza el dupa bunul plac, dar nu prea mai stau sa-mi pitrocesc mesajele.

MICA_DARIA – ieri i-am dat de dimineata avocado cu barnza si galbenus de ou. Pentru ca a mancat numai o parte mica, i-am mai dat si la amiaza, in combinatie cu morcov si sparanghel.
Azi avem asa - dimineata banana cu cereale. Dupa-amiaza : cartof dulce cu peste si spanac. Al meu mananca bucati deci i le fierb la abur si i le dau asa, intregi.
Seara – imi trebuie idei, cred ca fac o barnzica cu iaurt si cu mamaliga. Desi tare mai vomita de la iaurt, mi-e ca are o intoleranta ceva. Dar cum el vomita mai mereu nu prea pot sa fac distinctia daca e chiar de la iaurt.

ZIKI – te inteleg, asa eram si eu inainte de a pleca. Peste ani, cand ai sa te uiti in urma, vei vedea ca totusi au trecut repede. Incearca sa traiesti fiecare clipa ( nu indraznesc sa scriu sa te bucuri, asta depinde de tine) fara sa te gandesti la viitor, stiu ca e greu, dar asta e cea mai buna solutie, ti-o zic eu care am fost nevoita sa stau 2 luni intr-o camera de spital, fara TV, fara calculator, fara internet, fara colegi de camera. Eu si cu mine si cu puiul Kevin din burtica. Nu mai vorbesc cat de dor mi-era de Patrick. Aveam zile cand luam la rand – reviste, carti, lucrul de mana, sudoku, rebus, jocuri pe calculator si le inchideam rand pe rand si ma apuca depresia, zaceam pur si simplu cu ochii in gol. Si dupa ce am facut tabele cu zile si saptamani – am sters tot si am zis ca nu ma mai gandesc deloc in viitor, nu exista pentru mine. Traiesc clipa de acum, ora de acum, ziua de azi si ce va mai fi maine, vom vedea, fara planuri, fara idei, fara nimic. Si-acum cand ma uit in urma – parca a fost un vis, a trecut totusi repede.
RSZ- eu visez sa vad Brazilia, Chile si Noua Zeelanda. Dar m-as multumi sa vad si ceva din Europa, Italia, Spania – n-am apucat sa le vad. Pana si Canada as vrea s-o explorez mai in amanunt, coasta de vest in principal, dar cine stie, poate la pensie. Imi iau o rulota si poate pana atunci imi iau si carnet si m-am dus. Brazilia- cum zice si ANDUTA – vreau sa simt oamenii aia calzi, sa stau la plaja la Ipanema sau la Copacabana, sa ascult bossa nova, sa aud limba aia a lor superba pe care tot vreau s-o invat de cativa ani incoace. Dar mi-ar place si o incursiune in padurea amazoniana.

LORICH – si al meu copil s-a atasat de bunica. IN avion vreo ora mi-a plans cu capul pe manute ca un catelus, asa tacut, ca el nu vrea s-o stie pe nani suparata, ca nani plangea cand a plecat el, ca vrea inapoi la ea... Offff, ca mi s-a rupt inima in bucati.

M-am intins ca o zi de post. Dar daca sunt atatea subiecte la care e musai sa-mi dau cu parerea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Doloress, eu ma tot apuc sa invat limba de vreo 2 ani... Stiu si eu vreo doua fraze si atat. Dar e minunata, suna atat de senzual (cel putin eu asa o percep)
Ce fac la gagging? Fac ceva sau astept sa ii treaca?
Monika, da, e o atmosefra super, ptiu ptiu sa nu se deoache Si sper sa fie tot asa cu cat se apropie sarbatorile. Si dupa, desigur!

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Eu as vrea sa vizitez Japonia. Din totdeauna mi am dorit sa ajung acolo.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Doamne ce mic era Patrick, se face pielea gaina..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ANDUTA - da, corect e sa nu faci nimic. Ai sa vezi ca singura isi va reveni, invata sa scoata bucata buclucasa, sa o plimbe prin gura, sa o topeasca putin, sa o mestece, etc. Daca intervii si vrei sa o scoti, mai rau faci pentru ca i-o poti impinge si mai tare in gat si nu asta e ideea, ci ca ea singura sa o scoata cu limba. Eventual o apleci in fata, ca sa ii cada din gat, dar in nici un caz nu ii bagi mana in gura. Uite, pun un filmulet acusi pe FB cum mananca Kevin pruna (si era una destul de tare) in care se ineaca putin la inceput.

VASILAS ANITA - si Japonia mi-ar place, dar sa nu nimeresc la vreun cutremur din ala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ZUMZU, da avea 1850 de grame, era mic mic, cu un gol mare la piept (asa au prematurii) cand respira mi se parea ca i se lipeste pieptul de spate. Si dupa o zi cand l-am mai vazut si cu IV-ul bagat in capusor, ras pe o parte din cap (pentru ca manuta i s-a invinetit imediat de la perfuzie si nu mai aveau unde sa i-o puna...) eram si mai terminata. Si acum mi se pune un gol in stomac cand imi aduc aminte de zilele alea.

Mergi la inceput