Mamici din Grecia (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

TARTA CU FRUCTE:INGREDIENTE:1 PACHET UNT,3 GALBENUSURI,5 LINGURI ZAHAR,1 PLIC ZAHAR VANILAT,FAINA 350-400GR.

se freaca untul cu zaharul si sarea,se pun galbenusurile pe rand apoi faina.coca va fi potrivita,se intinde in tava si se pune la copt.se face o pudinca de vanilie iar cand s-a copt blatul se pune pudinca fierbinte peste blat si se lasa la racit.dupa ce sa racit se face o crema rapida de vanilie se pune peste pudinca deasupra fructe de orice fel iar peste tort gele(eu am luat din tara)si se lasa la rece.
eu din alutaul asta am facut si niste fursecuri doar ca pui m-ai mult zahar si le-am glazurat cu ciocolata si nuca de cocos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

deci fetelor va multumesc mult pt urarile adresata mamei mele,noroc cu skipul ca putem vb zi de zi,si asa nu-mi m-ai e atat de dor de ea.

azi oficial era ultima mea ora de conducere dar tataie imi zisa sa ma duc si maine,i-am zis sotului sa treaca pe la el sa vb cu el sa vedem ce zice.miercuri cred ca dau traseu,sper sa nu ma ia tremuratul de emotii si sa fac vreo tampenie.
esthera,da la mine in familie multi scorpioni.vreau si eu clatite dastea cu smantana si etc etc.
anouk3 ce baiat gospodar ai,poi fimea numai se moteaza nu gateste.aseara ma intreba cand mergem la nunta si zic m-ai e putin si mami imi faci mot asa si imi cumperi clamute cu barbi?si imi faci ochii sa fiu frumoasa?imi dai cu parfum?cu ruj?astea o intereseaa pe ea.azi ies iar la oras sa-mi caut o rochita.am vaut ceva la un mag deci azi merg sa vad ce fata am cu ea pe mine
lukasniclas,deci la lidl si voi v-ati luat zboru?bv,inseamna ca ioana trebuie sa incerci k nu se stie.lukas al tau e tare dragalas cum vb,a mea a ramas la deczero afta,deczero(exact asa pronunta).ei fetelor o seara buna tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellengr25 spune:

Buna fetelor!
La multi ani tuturor celor care poarta numele de Dimitru sau Dimitra!!!!!!!! Noi avem sarbatoare in familie, tata lui Xristos isi sarbatoreste onomastica astazi....asa ca am pregatit un tort de nuca cu mousse de ciocolata...sper sa fie bun....il vom taia in seara asta.
Eu nu am mari noutati....nu am avut timp sa va scriu, nici macar sa va citesc, stau acum mai mult la magazin, in ciuda crizei magazinul merge foarte bine, multumim Lui Dumnezeu.
Va pup si va doresc toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Fetelor, vedeti "Deste tous"? E de la 16 pe alfa. Am filmat-o pe Fanu ca danseaza mereu cu Maria Iliaki, si am postat-o pe facebook. Mariei i-a placut si a dat comment "agapi mou" deci avem sanse sa ne dea maine la tv filmarea. Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza fetele cochetele,ce faceti voi?pe unde umblati?la multi ani cu intarziere celor ce ieri si-au sarbatorit onomastica!!fetelor ,a chemase masou si ieri si azi la condus si sa dus soata si a vb cu el si ia zis ca sa fac de luni inca 2 ore pana-n examen si mosu zice ei lasa ca facem si miercuri ca examenu se da dupa-amiaza,asa ca pana luni sunt in pauza.si miercuri dau orasu.ioanoula eu nu prea ma uit pe greci am antena digitv si vedem romanii(eu nu prea ma uit la tv)dar azi am sa ma uit pe alfa la emisiunea aia poate o vad pe fanoula,bafta.

elen cum a fost tortul?ma bucur ca va merge magazinul,vanzari mari incontinuare!!!
fetelor voi pe unde sunteti?va pregatiti pt maine de defilare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna ziua si la multi tutoror care isi serbeaza astazi numele!

Hellen, la multi ani socrului tau! Tortul tau suna tare bine.. mmm..
Bine ca aveti de munca, asta e foarte important.

Alex, bine ca scap in sfarsit de condusul sub stres. Un pic mai ai.. Cu ce s-a mai motzat Bya azi? S-a coafat?

Oana, o sa ma uit si eu pe Alpha, dar din cate stiu eu nu dau la tv chestii culese de pe facebook sau de pe internet pentru ca poti sa-i dai in judecata ca au dat de post fara consimtamantul tau, mai ales ca e vorba de copii care au un statut mai special. Cel putin in Romania asa functioneaza.
N-am gasit filmuletul pe facebook..

Fetelor, explicati-mi si mie ca pentru prosti: ce e aia 'kourema'? Ca astia tot dau cu bla bla-ul la tv, dar nu explica nimeni nimic. Preiau europenii parte din datorii? Preiau bancile?
Off Nicolas imi tot cara carti sa le 'citim'. I-am facut un raft cu carticelele lui si e foarte fascinat. Cartea este "lelu".. nu stiu cum a scos-o si pe-asta..
Azi papam peste. O sa fac si un orez cu ciuperci si niste brocoli si gata masa dietetica!

Pupici, fetele!

Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Buna ziua la fetite cu codite!

Anouk ce-mi place ca-i citesti povesti lui Nikolas si ce ma bucur ca si el e pasionat de carti. Kourema este expresia folosita de frizeri (taie din par) iar din cat am inteles eu bancile accepta o stergere (taiere) a datorie Greciei in proportie de 50%. Parerea mea este ca acele banci sunt pe profit!!!...asta dupa ce 2 ani de zile au perceput dobanzi fabuloase pt creditele acordate Greciei!...si cum spun cativa economisti...car tarziu vine aceasta soluti!!! Ma rog,...ideea e cam asa: noi o sa traim tot naspa dar, copii gen Nikolas, Lukas, Fanula, Maria,Stelios...nu o sa mosteneasca aceasta datorie!....sau cine stie ce o sa fie pana atunci!
Oana am vazut filmuletul (de faptul toate cele 3!!!)...super ulce Fanu!!!!...superrrr...eu ma declar fan a lui FANU!...promit ca ma uit si eu la tv...dar trebuie sa-ti spun ca tare nesuferita mi-e Maria asta..ca sa nu mai spun de colegul ei!!!
Andreea...hai ca mai e putin si scapi! Bafta!...si eu am condus in dimineata dinaintea examenului asa ca...e bine!
Hellen la multi ani viitorului socru!!!...am si eu o intrebare...ce fel de afacere aveti?...cum am mai spus am demarat si noi procedurile pentru un bar...eu mi-s tare fricoasa!...vazand insa ca inca mai merge (felicitari)...sunt curioasa ce vindeti!
Andreea...trebuie sa recunosc ca la inceputurile mele (nu c-acum as fi departe) in deslusirea lb. grecesti...atat de pasionata eram de OHI si ENTAXI....si aveam asa un accent..incat grecul se prapadea de ras!!!

La noi e liniste si pace...miercurea viitoare merg la spital!


Pupilici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Salutare fete dragi!

Azi am fost la spital la Volos dar de data asta pt un lucru asa de frumos....A nascut prietena mea o fetita frumoasa frumoasa si am fost sa o felicitam.E asa micuta si mi-au revenit in minte atatea amintiri din perioada de bebeluseala a lui Lukas.
Oana am o rugaminte mare la tine.Sefii mei au incheiat contractul cu curatatoria si au cumparat o masina de spalat si un uscator(stegnotirio) si vine o doamna si le calca...de criza asta.Dar au o problema cu petele de vin rosu de ulei si ne-au rugat pe toti daca avem cunostinte care au curatatorii sa intrebam ce folosesc.Eu m-am gandit la tine ca stiu ca voi asta aveti.Deci daca imi poti spune ce detergent folositi sau levcandiko sau ce puneti pt pete mai dificile.Multumesc anticipat.Vreau sa o vad si eu pe Fanu cum danseaza dar nu am gasit pe FB.
ALEX mulumesc pt reteta suna tare bine si arata super dar ma incurca chestia pe care o pui pe deasupra jeleul adica gelatina este? ca sa stiu ce sa iau.
Esthera eu stiu (din ce am citit ) ca helen are un magazin de culori adica iti face ce culoare vrei pt zugravit.Succes cu magazinul pe care vreti sa il deschideti eu cred ca o sa mearga pt ca nu taie asa usor grecii cafeaua si potoul
Helen la multi ani pt socrul tau deci daca ai sa ai un baietel il va chema Dimitris daca respectati traditia.Mie imi place tare mult numele asta.
Ana si eu ma intrebam cine preia datoriile daca sse face kourema.Daca e asa cum a expicat Esthera ar fi bine sa nu plateasca si copiii nostri hotomaniile astora.Nick vad ca si-a ales deja meseria,chef se face daca bucatareste de pe acum.
Pupam fetele si o zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Nicolas se falfaie de 2 ore prin casa, rupt de somn, se misca in reluare, dar dupa 2 tentative esuate de a-l adormi il las sa faca ce vrea..

Esthera, multumesc de lamuriri. Cam asta ma gandeam si eu..

Andreea, ma bucur ca Nicolas e maestru la bucatareala, poate o sa-mi preia la un moment dat chestia asta de pe cap . Vroiam sa te intreb: pe Lukas nu vrei sa-l dai la gradinita? ca pare tare sociabil.

Am uitat sa va zic: ieri mi-am depus in sfarsit actele pentru somaj si mi-a trebuit si o "oikogeneiaki katastasi" ca sa vada ca e copilul meu . Pe hartie.. stupoare!.. scria inca "avaptisto"!! Si el e botezat de mai bine de un an. Cand le-am intrebat de fitzele alea ce se intampla.."a.. pai o sa trecem si numele.. dar, sa vedem, ca lipseste X, cand vine Y, mai treceti maine.." Mi-a venit sa le dau cu capul de birou! Iubesc tara asta !


Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui lukasnicolas

Salutare fete dragi!
Azi am fost la spital la Volos dar de data asta pt un lucru asa de frumos....A nascut prietena mea o fetita frumoasa frumoasa si am fost sa o felicitam.E asa micuta si mi-au revenit in minte atatea amintiri din perioada de bebeluseala a lui Lukas.
Oana am o rugaminte mare la tine.Sefii mei au incheiat contractul cu curatatoria si au cumparat o masina de spalat si un uscator(stegnotirio) si vine o doamna si le calca...de criza asta.Dar au o problema cu petele de vin rosu de ulei si ne-au rugat pe toti daca avem cunostinte care au curatatorii sa intrebam ce folosesc.Eu m-am gandit la tine ca stiu ca voi asta aveti.Deci daca imi poti spune ce detergent folositi sau levcandiko sau ce puneti pt pete mai dificile.Multumesc anticipat.Vreau sa o vad si eu pe Fanu cum danseaza dar nu am gasit pe FB.
ALEX mulumesc pt reteta suna tare bine si arata super dar ma incurca chestia pe care o pui pe deasupra jeleul adica gelatina este? ca sa stiu ce sa iau.
Esthera eu stiu (din ce am citit ) ca helen are un magazin de culori adica iti face ce culoare vrei pt zugravit.Succes cu magazinul pe care vreti sa il deschideti eu cred ca o sa mearga pt ca nu taie asa usor grecii cafeaua si potoul
Helen la multi ani pt socrul tau deci daca ai sa ai un baietel il va chema Dimitris daca respectati traditia.Mie imi place tare mult numele asta.
Ana si eu ma intrebam cine preia datoriile daca sse face kourema.Daca e asa cum a expicat Esthera ar fi bine sa nu plateasca si copiii nostri hotomaniile astora.Nick vad ca si-a ales deja meseria,chef se face daca bucatareste de pe acum.
Pupam fetele si o zi buna sa aveti

Andreeade pui micLukas-Nikolas08 03 2009


Cica exista 2 feluri de solutii care se baga in stegnokatharistirio. Perl si white spirit. Primul scoate singur petele fara sa fie nevoie de altceva. Al doi-lea cica e nevoie si de alte chestii... Bine ca la mine nu ai pe cine sa intrebi ca domnul stie tot nu e in stare sa dea o explicatie omeneasca. Incepe sa urle ca disperatul la cea mai mica intrebare...

Mergi la inceput