Strengari de Martie- Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Lorym, ca maine vi se inaugureaza molul nou, care am inteles ca va avea si C&A, si H&M, iti vei lua blugi pe alese! Ai fost curajoasa sa iti iei online, pe neve!
Nasol cu crampele...Vorbeste cu baietul sa stea acolo pana la macar 39 de sapt.

Oanace, sa dea Domnul sa te linistesti dupa ce vine rezultatul de la Amnio!

Chito, ce tare te-ai tinut la nastere, brava! Acum trebuie sa fie mai usor. Ce diferenta de varsta va fi intre picii tai? Intre ai mei e 1an si 4 luni. Ma iau cu mainile de cap de multe ori, dar e si frumos!

Desi nu credeam ca mi se va intampla, si eu sunt ingrijorata acum, la bb3. din cauza ca nu stiam ca sunt gravida, am facut o operatie la nas la 3 zile dupa conceptie, si 5 radiografii la coloana, din care doua in zona lombara, deci abdomen.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

dara76 nu am facut epidurala. Ma gandeam inainte de nastere la acest lucru, dar sincera sa fiu mi-a fost frica ca nu cumva sa raman cu dureri de spate sau de cap.
Si eu cam dupa o ora jumatate de impins ma gandeam la cezariana, dar e bine ca am nascut natural.
Din pacate mie imi era necesara oxitocina datorita intreruperii contractiilor.
Eu la bebe 1 nu am avut cum sa citesc multe deoarece era interzis sa ma ridic din pat, asa ca pana la 5 luni nu am prea intrat pe calculator.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu dupa cezariana am fost super bine. Am facut cezariana de urgenta dupa amiaza la 17.30 si a doua zi la 6 au venit sa ma pregateasca pt mutat in salon. Intai mi/au scos tubul de dren, apoi a venit o asistenta si mi/a facut masaj la picioare, dupa aia alta a venit m/a dat jos din pat si m.a dus la chiuveta sa ma spal pe fata si pe dinti, m/am pieptanat, apoi au venit cu un carut si am plecat in salon. Mi/au spus sa ma dau jos din pat si sa merg cat de mult pot asa ca am luat/o la picior. A fost mai greu prima zi, dar apoi mergeam fara probleme si cu Finn in brate. Nu am avut nici un fel de dureri, nu am luat nici o pastila. Sper sa fie asa si la a doua cezariana. In schimb, toate prietenele mele care au nascut normal s/au refacut foarte greu si au avut dureri infernale. Una dintre ele chiar a stat in pat 1 luna din cauza epiziotomiei. E drept ca eu nu/mi puteam permite luxul de a ma vaita si suferi prea mult pentru ca nu avea cine sa ma ajute. La anul insa va veni maica/mea sa stea cu Finn cat sunt eu in spital si nitel dupa.
Noi suntem bine, doar foarte obositi. Maine la pranz ma duc la doctor si sper sa imi faca o eco sa vedem ce se ascunde in burtica. Am gasit in sfarsit nume pt fetita Emily, iar pentru baiat eu vreau Riley, dar sotul nu e fericit cu numele. El vroia Van, dar eu nu sunt convinsa.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaela23 spune:

Uau.... ce actvitate e pe forum...ma bucur mult doar ca eu trag tare sa recuperez cu cititul din urma.

Noi am fost ieri la DT. am facut si eco si analize in acelasi timp. La eco am stat cam 45-50 de min.... se pare ca e bine bebe doar ca e mic....se pare ca venim pe lume mai tarziu cu 3 zile...adica pe 29.04... Ne-a zis d-na doctor ca de acum data asta o vom folosi....nu de UM...

Lorym, ce zici ca n-ai gasit pantaloni pt gravidute? Vreau sa merg si eu sa-mi iau ca vad ca toti blugii mei incep sa ma deranjeze la burtica, dar daca zici ca nu prea sunt.....o sa vedem

O zi buna va doresc


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Vroiam sa mai zic ceva si am uitat. Si eu am fost foarte stressata de SIDS si nu am putut sa/l las pe Finn sa doarma in alta camera. Cel mai bine ar fi sa tinem bebelusul in pat cu noi macar cateva luni.
Acu cateva zile citeam pe parenting.com despre aparatorile pentru patut. Eu nu am cumparat pt ca mi se par inutile. Oricum societatea americana de pediatrie a anuntat ca nu trebuie sa se mai foloseasca tocmai pentru prevenirea SIDS.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LGabiL spune:

Buna fetelor

Eu n-am avut laptop ul disponibil zilele astea, dar am citit pe tel, vad ca ati discutat despre nasteri..
Intotdeauna vor exista pareri pro si contra, cu exemple de ambele parti
Eu am nascut primul copil cu cezariana si mi-a fost foarte bine asa. Ceza a fost facuta cand s-au fisurat membranele. Am avut anestezie generala si singurul dezavantaj a fost ca nu mi-am vazut imediat copilul. In rest, nu m-a durut capul, nu am varsat, nu am fost confuza, in ziua aceea am baut multa apa ca sa elimin anestezicul mai repede. Durerile de dupa au fost absolut suportabile, mai mari la prima ridicare din pat, dar apoi ok. Tine si de endorfinele care umblau prin mine si ma faceau sa fiu euforica. Lapticul a venit a treia zi, iar in a patra m-am externat si am fost perfect in stare sa am grija de bebe.
Nu sfatuiesc pe nimeni nici pt ceza, nici pt naturala. Fiecare trebuie sa se informeze si sa ia o decizie personala. Dureri sunt in ambele situatii, dar nu durerea ar trebui sa ne dicteze alegerea. Pana la urma aducem pe lume un copil si nimeni cu nici un argument nu trebuie sa diminueze minunea asta

In ce priveste uleiurile de corp, eu mi-am luat sapt trecuta ulei de migdale dulci si ma impac foarte bine cu el. Este absolut fara miros. Si eu am probleme cu mirosurile. Imi luasem inainte unt de cacao si era bleah la miros. Poate o sa-l folosesc mai incolo, cand mai scap de greata.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LGabiL spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanace

Au venit rezultatele la TT, deloc bune.Trisomia 18 si sindrom Down risc 1:50. Maine fac amniocenteza si mi-e tare frica pentru bebelusha mea. In sufletul meu stiu ca e sanatoasa, dar gandurile negre nu-mi dau pace. Sper sa-mi dea cat mai repede rezultatele....

18+


Imi pare rau pt rezultate. Dar daca simti ca bebelusha e sanatoasa, ai incredere in asta si in Dumnezeu si va fi totul bine. Tin pumnii pt amnio. Sa ne spui cum a fost.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:

oanace
sa dea Dumnezeu sa treceti cu bine de amnio si sa se adevereasca ceea ce crezi tu , adica ca totul este bine.
suntem alaturi de voi si iti tinem pumnii

Iaiu, mami de Alex (25.11.2009) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

oanace i-mi pare rau pentru rezultatul primit
Tinem pumnii pentru maine si ne gandim la tine cand ne rugam diseara inainte de culcare

14+ Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna fetele

Lorym multumim de capitol . Felicitari pt si Doamne ajuta sa fie totul bine pana la sfarsitul sarcinii si sa-ti tii printul sanatos in brate
chitosenia felicitari pt !
dia_bi felicitari pt intrarea in a doua jumatate a odiseei
oanace Doamne ajuta sa iasa bine amniocenteza. Oricum ai incredere in instinctul tau
sovietica si totusi nu vrei sa te trecem si pe tine in listuta?
oana_pdv??? hai sa ne mai spui cate ceva... a venit rezultatul de la amnio?

pup burticile

Monica, fericita 18+


Mergi la inceput