Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Am venit si noi la cafea.
Si mara s-a trezit in plansete azinoapte, nu stiu de ce. I-am dat laptele si a adormit.

Sambata mergem la o nunta nu stiu cu ce m-oi imbraca.
Bine macar ca e soare

Zi frumoasa

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

fetele, am intrat sa va spun ca noi plecam la bunici, la Barlad, ne intoarcem duminica.

Va pupam cu drag, sper ca sunteti bine, nu am mai avut timp sa citesc ieri si azi.



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

I-am trimis mesaj Cristinei, sper sa raspunda si sa-mi zica ca-s bine.

bumblebee, tb sa-i facem audiograma cu intarire vizuala care la varsta asta e... un fel de vanatoare de fantome. Asa ne-a zis dr. ca probabil o sa fie nevoie sa ne interneze 2 zile. E prea mica ca sa colaboreze (pe un copil mare il intrebi daca aude si el iti rapsunde), trebuie intai sa exersam si pe urma vedem unde se ajunge, o sa trebuiasca sa repetam audiograma ca sa fim siguri ca pragul e cel corect (baga sunet tare pe boxe, daca se intoarce ii zdrangane o jucarie; repetam cu sunet mai scazut in intensitate pana se stabileste pragul auditiv).

Sper sa nu cobesc (ca de obicei cam asa se intampla), eu sunt in culmea fericirii. I-am trimis link la filmulete mamei fetitei implantate care ne-a vizitat in vara si mi-a raspuns, citez: "Lucrurile sunt imbucuratoare. Raspunde la comenzi, deci e bine". Sa vedem cat dureaza fericirea asta, parca vad ca dr. e de alta parere... Oricum, NU NE DAM BATUTE...

crissteo, cam asa, eu o sa stau internata cu Bea (sau o sa-mi faca internare dar poate rezolv sa stam doar cat avem "treaba" si pe urma sa evadez, ma ia groaza cand ma gandesc sa stau in spital, deja ma gandesc cum o sa dorm cu ea in pat, cum o sa manance ca ea mancare solida nu mananca, tb sa-i pasez si sa-i fac mai lichid). Stefan cu Elise vor sta la o cunostinta. Planurile astea le-am facut, mai ramane sa sunam pt programare. Oricum, cel mai devreme in noiembrie. Pe 14 nov. avem prg la Iasi, poate combinam sa facem un singur drum. Ms de sfaturi, notez si o sa caut pe harta sa vad adrese, poate gasim sa imprumutam un GPS, pana la intrare in Buc ne descurcam, de acolo insa e problematic . Cand am fost prima data la consult, am ratat intrarea pe strada principala pe care e spitalul si am nimerit pe o straduta din spatele spitalului (nu am stiut ca se poate "rezolva" cu parcarea in curtea spitalului si cautam parcare prin spate) si am nimerit pe o strada cu sens unic. Ne-a luat ceva timp pana sa ajungem din nou la spital

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Neata!!!

Saddie, LA Multi Ani!!!!

bun venit Ludmila , Goldstuck La multi multi ani inainte, fericiti si cu multa iubire Felicitari pentru burtica, sa ai o sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos

Crispro nu imi vine sa cred cat te poti chinui ... abia astept sa ne scrii ca Vladut a inceput sa doarma iar toata noaptea, ca tu esti odihnita in sfarsit si cu o mare pofta de viata,multa rabdare si putere mami

Paula, Ramona, Ilinca ,Michelle sa dea Dumnezeu sa vi se indeplineasca dorinta si sa auzim vesti bune cat de curand

Puiutz multa bafta si azi la papat si multa rabdare ,Andra face si mai rau daca insist si nu ii dau ce vrea, vomita tot

nu stiu daca mai tineti minte ca ma plangeam intr-un timp ca Andra mea cum se ineaca putin sau tusea imi vomita tot ce mancase ... inca mai are episoade de astea si nu stiu ce sa fac....dupa ce ca dureaza f mult sa ii dau sa manance, fug dupa ea prin casa sa ii mai dau o lingurita si dupa jumate de ora vad ca isi baga ori detele in gura, ori o jucarie si imi varsa tottt

aseara mi-a vomitat tot Laptele!!! ...a baut cred mai mult decat ii trebuia si la varsat tot am adormit-o asa si i-am dat alt bibe dupa 2 ore....
la pediatru am spus....cica o sa isi revina singura dar oare cand?!!...




Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Asa deci, papam tort
La multi ani fericiti si impliniti saddie!

puiutz, daca ai sti cat te invidiez. Dar cred ca o sa ajungem si noi la Barlad dupa consultul de la Iasi.

Mycya, aproximativ la fel am avut-o eu pe Elise, cel putin o data pe saptamana varsa tot laptele. Cu mancarea solida nu a fost asa. Probabil e mai sensibila si-si face greata repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Sa stiti ca am ajuns si eu la concluzia ca, copiii astia se iau unii dupa altii Citesc eu aici una alta cum va mai plangeti voi si eu in sinea mea ma bucur "ce bine ca eu nu am problema asta". Nici nu sunt foarte atenta la sfaturi, ca de.....la mine nu se aplica
Mai, si nu stiu cum se face, ca dupa maxim o saptamana ma trezesc cu aceiasi dilema
Asa a fost cu raceala, cu mucisori (pe care inca ii mai avem), acum e si ea intr-o faza mamoasa tot ridica mainile sa o mai iau in brate cand nu ii convine ceva, dimineata cand se trezeste ma sriga din pat :ma-ma, ma-ma, cateodata daca dispar din raza ei vizuala tipa si alearga dupa mine.
Apoi de cateva zile mananca cu "fite", ea care stiti ca e fomista sefa, asa cum V al lui Bumblee e fomistul sef. O saptamana a vrut sa manance singura, acum nu mai vrea dar nici sa ii dau eu, oarceum se cearata cu mine pe ligurita , nici ea nu mananca, imprastie mancarea pe masa si nici sa ii dau eu. Ne chinuim asa vreo 5 minte pana incerc sa ii distrag atentia cu altceva si sa o fac sa deschida gura si sa accepte sa ii dau eu. dar continua pe tot parcursul mesei sa isi tina si ea o lingurita in mana si sa isi imprastie pe acolo mancarea, ceea ce ma enerveaza ca eu sunt adepta conceptului "can e de mancat e de mancat, cand e de jucat e de jucat...... la masa nu ne uitam la tv, la telefoane, jucari....etc". dar sunt optimista ca vad depasi momentul.
poate ca e si de la dinti, ca o dor caninii, eu sper sa iasa 2 odata, ca daca facem asa la fiecare. isi baga toata mana in gura si isi freaca cu degetul in gura...... cred ca din cauza asta e ceva mai mataita zilele astea, o apuca asa plansul dintr-o data.

Macar tot e bine ca doarme noaptea bine, ba chiar mai mult ca inainte, la 8 deja ii e somn, ii facem baita, laptele si la 8.30 - 8.45 deja doarme si pana dimineata la 7.30 - 7.45 fix. Sper sa ramana asa, ca imi aduc aminte cand am trecut si eu printr-o faza ca Ooana, ce greu mi-a fost, ca ma tot plangeam la voi.

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Crissy, poate reusim sa ne vedem cand ajungi in Bucuresti? Poate ne strangem mai multe mamici si ne vedem? Nu stiu cat timp o sa aveti voi, dar cum Dumnezeu le aranjeaza pe toate sigur o sa fie bine. Nu-ti face griji cu mancarea lui Bea, se rezolva toate.

Eu lui Albert cat a stat in spital ii lichefiam toata mancarea, adica ii puneam in ea ceai de menta sau apa, mie mi se parea aiurea, dar era varianta sa nu manance nimic ca era solid, sau sa manance asa. Sper totusi sa reusiti sa stati in spital numai cat tin investigatiile. Important e sa fie bine la consult, mergeti la un emdic bun? Azi ma gandesc la voi, abia astept sa se faca ora 4, merg sa-l iau pe Teo de la gradi la 4, apoi la biserica. Pupam cu mare drag.
Cum se simt fetele tale?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

goldstuck, bine ai venit si La Multi Ani

vb zilele de trecut de cazutul parului, eu cand imi cadea in disperare parul am folosit un set de la Foltene - sampon si flacoane de pus pe par dupa spalat - de 2/ 3 ori pe saptamana.
Il recomand cu cea mai mare caldura, de atunci toate coafezele se minueaza cum imi creste parul, cum s-a regenerat mai bien zis. Si lumea ma intreaba ca ce e cu parul ala in fata, daca mi-am taiat breton dar defapt sunt fire de par mici, noi crescute, regenerate



de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Larisa, minunat cantecul. Albert e foarte incanta, canta si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77


Mycya, aproximativ la fel am avut-o eu pe Elise, cel putin o data pe saptamana varsa tot laptele. Cu mancarea solida nu a fost asa. Probabil e mai sensibila si-si face greata repede.



cu laptele se intampla f f rar, dar cu mancarea solida e jale...tre sa stau dupa fundicul ei cate o ora dupa ce mananca , sa am grija sa nu isi bage ceva in gura sa inceapa a tusi, ori daca bea apa sa ii iau eu canita de la gura sa mai respire, ca de nu imediat se ineaca

eram mult mai calma in privinta asta dar lumea din jur are grija sa ma ingrijoreze.... cel putin parinii mei -vaii da nu e normal, sigur are ceva




Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput