Strugurasi de Sept-Oct2011-Haideti fetele!!!!(123)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

In primul rand la multi ani fericiti Rach!!!

Mikka si Marryan , sa va mai zic o treaba. Aproximativ 40% din bebelusi se nasc cu suflu sistolic. Ca sa poata fi auzit trebuie liniste deplina la auscultatie si copilul de preferat sa fie adormit. Eu de ex am fost cu cea mica la pediatru la 3 saptamani (un pediatru f apreciat de altfel..Ionela , Lore stiu) si surpriza... nu s-a auzit suflul> Ori nu mai e ori exact cum a zis si medicul e , dar nu poate fi ascultat din cauza ca bb e agitat.In maternitate am dat peste o "chisata" de doctorita care ii asculta si in somn...de acolo ni se trage diagnosticul. dar imaginati- va cati copii ar putea sa il aiba fara sa se stie ....si cresc mari si sanatosi si normali.

Acum, dupa cum am mai zis , ideal ar fi sa se inchida. Pe de alta parte sunt persoane care au facut si sport de performanta cu suflu sistolic sau chiar femei care au nascut natural....au trecut printr-un travaliu cu tot cu "minunatul" suflu.

Deci zic sa nu ne alarmam degeaba , sa astaptam ...poate sa inchide.

Ionela , hai odata ! Ce faci ?!?!?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multi ani Racheel!!!!!!!!!!!!!


Alayna am incercat si eu metoda ta dar nu tine, se trezeste cum o pun in patut...

eu ii pun caciula afara si 15 min dupa baie ca are parul lungut la spate, in fata nu mai are deloc, a cazut...



Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Copiez raspunsul meu de pe alt topic la intrebarea Lenei. Poate foloseste altcuiva... ca ea deja l-a citit

AM SPUS CA DE DATA ASTA TAC, DAR NU-MI IESE( edit: e si pe acest topic valabila afirmatia)


Recomandari medic de familie pediatru (va invit sa comentati )

- apa plata, fiarta calduta ca sa ii treaca sughitul, dupa o luna o picatura de zeama de lamaie... hai dute

citricele NU inainte de 6 luni, de preferat dupa 9 luni-1 an. Sistemul digestiv NU e suficient dezvoltat si citricele sunt PREA MULT !
Sa ne gandim logic: la 2 luni mama mananca o rosie si bebe face colici de nu doarme o noapte... dar lamaie direct??
Despre apa am povestit de am zapacit: apa reduce cantitatea de lapte ingerata, poate duce la hiloglicemie( grav!!). Nu are ce cauta in stomacul unui bebe de mai putin de 6 luni.
da, pe vremuri se dadea si apa si lamaie si ceai cu zahar... dar , din fericire, suntem in continua evolutie, motiv pentru care nu mai mancam carnea nepreparata de pe vanat si nici nu mai dormim in pesteri... asa ca eu pariez pe noile reglementari, noile descoperiri


- alaptare la cerere, dar sa treaca minim 2h, pentru ca stomacul elimina sucuri gastrice si prelucreaza si abia peste 2h laptele e trimis ma departe, daca ii dam intre timp umflam stomacelul si laptele pleaca mai repede fara sa fie asimilate nutrientii.

Tot ce e scris cu la 2 h e valabil pentru Laptele Praf. laptele Matern se da LA CERERE, adica si la 10 minute de la ultima alaptare daca asa vrea bebe. Alaptarea e condusa de bebe. Nu are nevoie de program facut de noi. mananca atunci cand ii e foame si refuza mancarea atunci cand nu are nevoie de ea

- daca vrea sa pape si nu au trecut doua ore o lingurita de apa fiarta calduta.
daca tii sa afli cum e cu hipoglicemia pe pielea copilului tau e un sfat "bun"

- baita sa o fac cu apa fiarta, pana acum o faceam cu apa direct de la robinet
Aici e cu dus-intors. Poate merita sa faci asta la inceput, poate... dar... daca folosesti niveea/jhonson sau mai stiu eu ce plin de parabeni si alte chimicale, cui ii mai pasa de apa nefiarta???

- sa nu alaptez la orizontala ca se duce laptic in ureche sau nas. eu asa o alaptam noaptea
asta e posibil dar putin probabil. Cu toate astrea, e mai ok o inclinare oarecare in pat daca stati intinse amandoua( alaptarea culcat pe plan inclinat) Este adevarat ca acel canal dintre ureche si gurita copilului( pe interior zic) e mai largut la bebei si pot ajunge mici particule de laptic in ureche , particule care pot sa duca la infectie ( deci: probabilitatea sa ajunga acolo laptic e mica si sa se si infecteze e si mai mica, dar EXISTA)

- sa nu o las mai mult de 3h fara masa. Noaptea asta a dormit de la 12 la 8
Daca bebe are inca icter nu e bine sa il lasi sa doarma atat nemancat, pentru ca nu stie sa se trezeasca, e somnoros de la icter. daca mananca mult trece repede icterul, daca mananca putin se lungeste perioada de icter, e tot mai somnoros... e un cerc vicios deci si risti deshidratare si hipoglicemie.
In concluzie: un copil perfect sanatos, fara icter care ziua stie sa ceara manacare nu va dormi prea mult si se da san la cerere. daca e si cea mai mica problema e bine sa oferi sanul mai devreme ( hai nu 3 ore, ca bebe nu cunoaste ceasul , dar 4-5 ore e un termen rezonabil sa oferi sanul cand nu e cerut)

- o sa ii dam calciu la 1 luna 2 si 4; (am intrebat daca facem analize inainte; ea a spus ca a fost acum la un congres unde au spus sa nu dea calciu, dar cica ea da... again hai dute )
si cu hipercalcemia ce facem??? Eu transpir de mor uneori si Ca e in limite perfecte. Copilul meu are Ca perfect si transpira la ceafa de ma zapaceste in somn. Am facut pana acum de vreo 5 -6 ori analize si ca la el e in limite ( ba chiar la mijlocul intervalului). Aia de la congres nu cred ca se bazeaza pe vreo cercetare de acum 3000 de ani. Nu si-ar permite. Acum na, mai sunt zuzi care prefera si azi sa traiasca in pesteri... pentru ei nu exista evolutie

- sa sterg ochisorii de la exterior spre nas (la Arcadia mi-a spus invers)
Corect

- dupa masa opun intotdeauna pe dreapta (ok )
De ce???

- sa nu fie flori in camera nde sta fetita, pentru ca pamantul mucegaieste si nu e ok
Mai problematice sunt alergiile... deci, pe cat posibil , merita evitat. Evident apar intrebarile: "dar afara cum facem?" si "tinem bebe numai intr-o camera? aruncam florile din toata casa?" la astea nu am raspuns.

- k nu e deacord cu ceaiuri pana la 6 luni
ok!!!!

- k nu e deacord cu dulce si sarat pana la 2 ani
Perfect!!!



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 39+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

Citat:
citat din mesajul lui marryan

fetelor voi vaccinati bb la 2 luni?



da. luni sau marti mergem la vaccin.

Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


noi maine dimineata si inca nu stiu ce vaccin sa-i fac Lore tu ce ii faci cel de stat sau cel cu 1 intepatura?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

ziua buna fetelor


Azi va servesc cu
ca doar o data fac sio io 29 de ani.

Eheeee, ce repede trece timpul....





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)








la multi ani fericiti, sa va dea DD multa liniste si fericire, intelegere si sanatate!!!!




Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ionela , da-mi si mie te rog cateva informatii despre hipoglicemia la bebelusi. Ma intereseaza subiectul. Sau poate un link ceva ..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bujo.. da asemeni mama am si eu, cum nu pun in aplicare ceea ce zice incep santajele emotionale: "tu duci greul cand e bolnava", "nu o sa stea nimeni cu ea daca o legeni", "o sa fie rea si nu doarme noaptea".. ei fara caciula nu mi-a racit, cu titi la cerere si-a facut singura un program mai frumos decat scrie in carte..

Ionela
.. asemenea raspuns am dat si eu la lamaie, exact cel cu rosia.. mama mi-a zis :"inainte asa se facea si copii erau mai sanatosi ca cei de acum ".. imi pare rau ca nu m-am gandit la replica cu pestera..
Tudor ce face? chiar vrea sa iasa ultimul? HAI TUDOR

Lore
.. a scapat Mara de crustele dintre sprancene? noi am scapat si de cele de pe frunte si de cojitele din cap.. am schimbat samponelul si ii merge super...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Mamele astea au texte standard A mea mi-a zis: "se cresc copii de mii de ani la fel si s-au facut mari, numai generatia asta se crede mai desteapta"

Sa va povestesc o intamplare de astazi care m-a socat. Am intrat intr-un magazin sa imi caut rochita de botez. Patroana era cu fiica-sa si cu nepotica de 3 ani. Patroana fuma. Fetita o imita. Bunicii i se pare amuzant si zice: "Vai draga, fumezi si tu ca si mine" (si o spunea cu mandrie). Si o cheama la ea si vad ca-i intinde tigara. Mama fetitei ii spune "nu-i da", dar asa cu juma de gura. Bunica-sa intzepata: "las-o draga". Si ii infige tigara in bot si fetita trage. Am inlemnit cand am vazut. Am iesit urgent ca sa nu-mi dau drumu la gura ca nu ma mai opream. Nu de alta, dar nu rezolvam nimic, ba mai mult ma si certam cu madama si ma enervam eu fara sa schimb ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Mamele astea au texte standard A mea mi-a zis: "se cresc copii de mii de ani la fel si s-au facut mari, numai generatia asta se crede mai desteapta"

Sa va povestesc o intamplare de astazi care m-a socat. Am intrat intr-un magazin sa imi caut rochita de botez. Patroana era cu fiica-sa si cu nepotica de 3 ani. Patroana fuma. Fetita o imita. Bunicii i se pare amuzant si zice: "Vai draga, fumezi si tu ca si mine" (si o spunea cu mandrie). Si o cheama la ea si vad ca-i intinde tigara. Mama fetitei ii spune "nu-i da", dar asa cu juma de gura. Bunica-sa intzepata: "las-o draga". Si ii infige tigara in bot si fetita trage. Am inlemnit cand am vazut. Am iesit urgent ca sa nu-mi dau drumu la gura ca nu ma mai opream. Nu de alta, dar nu rezolvam nimic, ba mai mult ma si certam cu madama si ma enervam eu fara sa schimb ceva.

bujo mami de Filip si Caterina


si ne miram ca generatia de azi e asa cum e...
La 5 ani ce face unica? o duce sa-i arate cea mai veche meserie din lume?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Multumesc Ionela pentru linkuri, foarte utile mai ales explicatia obligativitatii vaccinurilor
Nici eu nu sunt deacord cu vaccinele, dar din pacate se pune accent pentru gradinita si scoala
aiuarea ca dau reactii adverse pe care nu toti le cunosc mie mii frica anume de asta.
Vad ca rotavirusul nu este inclus la voi la 2 luni, desi programul nostru seamana cu al vostru.
Sedana, Loredana tinem pumni pu miine la vaccin.
Noua ni se va injecta de 2 ori in locuri anatomice diferite, uff cit am de tras ca eu nu pot sa o vad pe micuta cu plinge

Oana mersi pentru incurajare, stiu si eu ca poate fi descoperit in perioade diferite ale vietii, asta e la noi sa auzit de la inceput, cred ca se va inchide totusi si nu va fi nevoie de alte tratamente sau investigatii

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput