FIV in Ungaria 140

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Mie unul din doctori mi-a zis ca epiglota este ingrosata si nu mai stiu ce este nu stiu cum si ca este eroare genetica care se intampla in cazuri de 10-15%, probabil si din cauza de varsta, avem 35 de ani.

Celalalt doctor mi-a zis ca abdomenul este mult mai proeminent si cu prezenta unei zone ecogene care nu este niciodata ok. El a zis ca pot cere analiza embrionului sa vad daca este trisomia sau altceva, dar la fel a spus si el, ca este o eroare genetica.

Nu am ales sa fac analiza pentru ca accidentele de genul asta se pot repeta sau nu, nu imi ofera mie solutii sau raspunsuri la intrebarile pe care le am.

Am inteles ca trisomia, de exemplu, nu apare din cauza ca avem noi probleme la genele noastre, ci pentru ca au loc mutatii genetice in timpul formarii ovulelor si spermatozoizilor, diviziunile sunt mai prelungite si ADN-ul poate suferi mutatii. Varsta inaintata face ca diviziunile celulelor - gametii - sa fie prelungite. Deci totul ma duce cu gandul la calitatea materialului genetic si ma gandesc serios ca in perioada asta de recuperare a organismului meu sa fac o detoxifiere serioasa, adevarata.

Si nu am gasit nicaieri pe net explicatii in profunzime vis-a-vis de AMH-ul asta nenorocit. Si am gandesc ca nu se cunosc inca legaturile cu toate celelalte din corp si poate se poate imbunatati orice functie din organismul nostru prin hrana cat mai putin procesata, echilibru emotional, sport etc. Cel putin, sper din tot sufletul sa fie asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

ANAASTA - imi pare rau , Dumnezeu sa te intareasca si sa iti dea putere sa treci peste, e tare greu, si eu am trecut de 2 ori pin asta si daca nu era sotulache nu stiu cum imi reveneam. Tot timpul imi spunea ca bine ca suntem noi doi sanatosi si nu am patit ceva ca un copil vom avea si noi in final.

LYLY MAR - merci de raspuns, eu iau deja l-arginina, napraznic, tinctura de ameti de salcie si maca

fetele pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Doamne, fetelor, pentru mine este teribil de greu si am noroc si eu ca am un sot extraordinar. Ma gandesc ca e de o mie de ori mai infiorator sa pierzi o sarcina mult mai avansata. Sa ne ajute Dumnezeu pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

danylini,pt ce este tinctura de salcie??


Citat:
citat din mesajul lui danylini

ANAASTA - imi pare rau , Dumnezeu sa te intareasca si sa iti dea putere sa treci peste, e tare greu, si eu am trecut de 2 ori pin asta si daca nu era sotulache nu stiu cum imi reveneam. Tot timpul imi spunea ca bine ca suntem noi doi sanatosi si nu am patit ceva ca un copil vom avea si noi in final.

LYLY MAR - merci de raspuns, eu iau deja l-arginina, napraznic, tinctura de ameti de salcie si maca

fetele pe toate

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot, mutatia A1298C –genotip heterozigot si PAI 4G/5G

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

scuze extract din amenti de salcie e pentru endometru o gagicuta mi-a zis de el cica a avut endometru de 0.6 si in 2 zile a crescut la 1.2 , eu am luat luna asta dar n-am fost la eco sa vad minunea dar nu e asa scump asa ca merita incercat (Dr. ia recomandat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

anaasta tu in cate saptamani ai fost? eu la prima sarcina care am piersut-o era de 17 saptamani si mi-a fost cumplit de greu si o sarcina foarte dorita si asteptata (cand am ramas asteptam cm-ul ca aveam programare la dr. zadori ptr fiv) mi-a dat si laptele dupa cateva zile. Dar ce nu ne doboara ne intareste si pot sa zic ca sunt o mamica de ingeri , am in cer 3 copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Danylini, aproape 9 saptamani. Asa zice si sotul meu, ca acum e un ingeras acolo sus care va avea grija de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

si eu la a2-a sarcina cu gemeni la 9 saptamani s-au oprit in evolutie.

zbor lin ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

La tine s-a intamplat din cauze de trombofilie sau altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Da din cauza trombofiliei, chiar m-am uita dupa ce am aflat de trombofilie pe analizele ce le aveam facute in timpul sarcini si trombocitele imi erau duble fata de limita superioara si nimeni nu a observat sau sa se gandeasca ca nu e bine dar sti cum sunt dr. de fam si dr. gineco care nu stiu prea multe de trombofilie ca analizele in timpul sarcini au alte valori... Si am niste mustrari de constiinta ca nu am facut analizele de trombofilie dupa prima sarcina oprita , acuma aveam 2 puisori de 3 lunite acasa, ehhh astea sunt doar vise....

Mergi la inceput