Download de pe torente, cat e de legal?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Capcaunule,eu intzeleg ce vrei tu sa spui,insa...daca e asa cum sustzii...de ce "vine politzia la usa mea"sa ma traga de urechi ca am downloadat si sa-mi de amenzi de ma ustura...doawloadatul asta?

Ps.Am uitat s aspecific intr-un mesaj anterior,ca pe DVD-uri(cumparatae sua inchiriate)spune ca reproducerea SI comercializarea...deci dupa cunostintzele mele,reproducerea chiar in scop personal este intrezisa prin lege!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Reproducerea in scop personal nu este nicaieri interzisa. Nu vine nimeni sa-ti ia capul pentru ca unui film i-ai facut un backup pe hd sau pe un alt dvd.
Din momentul in care ai cumparat produsul, este al tau si faci CE VREI cu el in scop personal. Cu conditia ca produsul, indiferent ca-i copiat, modificat samd, sa nu paraseasca gradina ta. Nu ai deloc voie sa-l vinzi, nici macar sa-l dai cu imprumut nu este voie (altfel spus dreptul de utilizare este cumparat, dar nu se poate transfera unui tert).

In principiu poti faci cate copii vrei, cata vreme ele vor fi intotdeauna in posesia si strict utilizarea ta, dar practic cum ii explici politiei, mai bine zis cum ii dovedesti, ca teancul de copii nu este pentru vanzare? Logica acceptata de orice judecator este ca fie esti om normal la cap, dar certat cu legea pentru ca vrei sa le vinzi, fie vrei sa le tii pentru tine si-atunci te declara nebun de legat.

Se pune si intrebarea, daca am un film, pot sa-l bag in dvd-player ca sa-l vada prietenii invitati la ziua mea de nastere? Evident ca da. Desi intr-un fel asta ar incalca intredictia reproducerii publice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nu ai cum sa nu devii si tu sheruitor la randul tau dc vrei sa descarci ceva. Cel putin pe retelele pe care se practica treaba asta tre sa dai si tuceva la schimb. E conditie impusa dc vrei sa poti lua ceva. Amu depande si ce dai la schimbDar oricum in timp ce descarci dai la sher ceea ce ai reusit sa descarci deja tu...deci...fiecare stie cat de tare il mananca. Noi am inceput sa cumparam desenele si pt noi oricum nu mai avem timp sa ne uitam la nimic, maxim io online cand si cand. Dar vizionatul online chiar e super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Nu ai cum sa nu devii si tu sheruitor la randul tau dc vrei sa descarci ceva. Cel putin pe retelele pe care se practica treaba asta tre sa dai si tuceva la schimb. E conditie impusa dc vrei sa poti lua ceva. Amu depande si ce dai la schimb

BINGO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Filmele care le inchiriem aici nu pot fi copiate ! Au o protectie ceva care nu iti permite lucrul asta. Cele de la biblioteca probabil ca le poti copia caci sunt dvd-uri normale , nu am incercat. Dar eu nu vad rostul copierii. Am luat filmul, l-am vazut si gata

Comparatia cu merele e discutabila Ca adult responsabil ar trebui sa stii ca nu culegi mere decit din marul tau personal, din gradina proprie, ca cel aflat acolo pe marginea drumului nu-i al tau. Nu stii al cui e, dar stii ca nu e al tau ! Cel putin asa cred eu

Nu stiu ce's torentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma
Filmele care le inchiriem aici nu pot fi copiate ! Au o protectie ceva care nu iti permite lucrul asta.

Da. Asta-i rolul protectiei. Copierea unui material criptat presupune decriptarea.

Citat:

Comparatia cu merele e discutabila Ca adult responsabil ar trebui sa stii ca nu culegi mere decit din marul tau personal, din gradina proprie, ca cel aflat acolo pe marginea drumului nu-i al tau. Nu stii al cui e, dar stii ca nu e al tau ! Cel putin asa cred eu

M-ai dat gata!
Deci tu daca mergi la munte si gasesti o tufa de zmeura inghiti in sec si mergi mai departe ca si cum nu le-ai fi vazut (pe boabe).
Marul de pe marginea drumului este in domeniul public si oricine poate lua mere din el. Sunt sate in Romania cu meri pe marginea drumului si nu se supara nimeni daca iei cateva din pom. Esti in afara legii doar daca culegi tot pomul si-apoi te duci in piata ca sa faci un ban din ele, sau daca sari gardul ca sa ajungi la marul din curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Nu ai cum sa nu devii si tu sheruitor la randul tau dc vrei sa descarci ceva. Cel putin pe retelele pe care se practica treaba asta tre sa dai si tuceva la schimb. E conditie impusa dc vrei sa poti lua ceva. Amu depande si ce dai la schimbDar oricum in timp ce descarci dai la sher ceea ce ai reusit sa descarci deja tu...deci...fiecare stie cat de tare il mananca. Noi am inceput sa cumparam desenele si pt noi oricum nu mai avem timp sa ne uitam la nimic, maxim io online cand si cand. Dar vizionatul online chiar e super!

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Repet, NU pe torrente. Ca sa share un folder, trebuie sa activezi aceasta comanda. De pe torrente, daca descarci, nu este nevoie sa share altceva decat banda. Descarcatul si incarcatul merg simultan, dar nu incarci materiale, ci banda.

Pe DC++ si oDC este cum ai spus tu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pana la urma, se pare ca nu e legal...

Site-ul demonoid.com a fost inchis in noiembrie 2007 de o companie canadiana.

Iar aici, vedeti ce scrie: http://torrentspy.com/

Sau aici: http://ask-leo.com/is_it_illegal_to_download_torrent_files.html

Citat:
So let's be clear: the technology is legal. BitTorrent is legal. Torrents are legal. But using bitTorrent or any other technology to download copyrighted material that you don't have the right to is not.


Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput