Brumarei nov.dec'11 (78) Hai uratica, ooka!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusa76 spune:

... felul in care ai pus intrebarea.. just... scuze, nu m-am putut abtine... Sigur si Arleza are simtul umorului si nu se supara

Oricum si eu, pana acum un an eram convinsa ca suzeta nu e buna pt bebei... dar, am aflat acum ca exista suzete ortodontice, nu? Si preferabil ca bebele sa suga suzeta decat altceva... cum af fi propriul deget.




Citat:
citat din mesajul lui pica1

ARLEZA de curiozitate pina la ce varsta a folosit sotul tau suzeta??? Sincer eu am vazut oameni cu dintii mai deformati de la suptul degetului decit de la suzeta...

my baby 30+




29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

maaama ce frig e afara..am iesit pe balcon doar, si am inghetat
si eu care imi cumparasem un plovar mai lung si gros cica sa il iau iarna..cred ca trebuie sa mai vreo 2 peste ca sa nu inghet..brrr

maine ma duc sa imi vad bebelina..doar ca am programarea pe seara la 18.30 ca sa ajunga si tati

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Citat:
citat din mesajul lui pica1

ARLEZA de curiozitate pina la ce varsta a folosit sotul tau suzeta??? Sincer eu am vazut oameni cu dintii mai deformati de la suptul degetului decit de la suzeta...

my baby 30+



Pana pe la 4 ani parca.Da te cred si cu suptul degetului,si asta e nasol.

35+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Uratica, suntem cu gandul la tine, sa fiti bine si sa rezistati inca 2 saptamani


de steluta norocoasa Luca-Vlad si 31+ cuEva minunea mea roz


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

suzeta, deget, scutece de toate scapi f usor daca nu faci un mare tamtam din asta. cu cat parintele intra in panica mai tare si vrea cu tot din'adinsul sa dezbare plodul de un anumit obicei cu atat mai multa rezistenta o sa intampine din partea copilului.
al meu nu a vrut suzeta pana la 6 luni cand l-am pus in scaun in masina si m-am dus sa imi iau geanta, cand m-am intors el era cu o suzeta pe care a gasit-o prin scoica in gura f mandru de el. de atunci a folosit-o la somn pana pe la 1,5 ani cand fara sa ii zic eu nici pas nu a mai cautat-o.
pana la 6 luni sincer mi-ash fi dorit sa o primeasca ca sa se linisteasca macar uneori, dar nu era chip....rar de tot o tinea un min, apoi o scapa si urla ca a pierdut-o dar nici nu o mai vraia inapoi.
asa ca eu zic sa aveti o suzeta in casa si vedem daca o sa vrea sau nu copilul sa o primeasca.
in general nu va puneti chestii clare in cap in ceea ce-i priveste pe astia mici, o sa fiti surprinse ce personalitate au la nici 4kilograme. fiti flexibile, dispuse sa va adaptati dorintelelor si nevoilor copilului si o sa fie mai bine pt toata lumea

mama de mic +s32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

multumim pt ca ne aduci vesti. le tinem pumnii sa mai reziste inca un pic

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Va las ultimul mesaj de la Uratica, nu a nascut inca, daca sunt pe faza va dau de stire.
"Acum bine ca nu mai sunt in sala de nasteri, sunt in sala de travaliu-ca sunt unii dri care vroiau sa ma puna sa nasc vineri cand am intrat in travaliu..numai ca a fost drita mea pe pozitii si nu i-a lasat!vroiau sa ma puna sa nasc natural ptr ca avem conbtractii peste 100 si din 2 in 2 minute(scuze dar unii dri sunt dobitoci de-a dreprtul!mai ales ca am deja o operatie clasica si plus de asta am si antigen b pozitiv-nu e posibil sa nasc natural-dar sunt cretin i si nu ii intereseaza!)offf!mai trebuie sa rezistam putin ca sa fie pitica considerata la termen!ea e mai maricica..insa a zis drita ca bebelusii se dezvolta pana la sfarsitul saptamanii 37!si binenteles ca nu ma mai intereseaza cat si ce trebuie sa indur eu-ma intereseaza ce e mai bine ptr pitica!mainile le am umflate de la acul branulelor si acum m-a scos de pe perfuzii-sunt pe injectii pana imi trec mainile-sper sa putem sa tinem contractiile sub 40..desi tot ce trece peste 30 sunt considerate contractii bune-de nastere!dar nu vreau!vreau ca pitica sa se dezvolte ok!bebe e monitorizat din 3 in 3 ore si e bine!saracutei ii e foame mereu si se invarte non stop prin burtica..insa se dezvolta ok..
in rest eu sunt varza..pe langa injectiile care dor de mor..pe langa durerile contractiilor,pe langa mainile umflate de la branule si pe langa faptul ca nu am voie sa stau in picioare sau sa ma ridic din pat..le mai aud si pe fetele care nasc cum tipa saracele pe aici de durere..e crunta realitatea de aici din maternitate si ii multumesc lui Dzeu ca am o drita super!ptr ca celelalte fete sunt saracele la voia intamplarii si le lasa sa se chinuie si cate 2-3 zile..pana sa le faca o injectie care sa le induca dilatatia!m-am ingrozit cat am stat aici!sincer!sper sa ne ajute Dzeu si sa mai rezistam pana la sfarsitul saptamanii 37!avem destul lichid amniotic ceea ce e ok ptr bebe-chiar daca am membranele fisurate-atata timp cat stau numai in pat nu se scurge lichid-si pitica e bine!
cat am stat aici am vazut fete care au nascut la 35-36-37 de saptamani si bebelusii nu aveau plamanasii bine dezvoltati cu tot cu injectii..si nu vreau ca bebe sa sufere mai tarziu ptr ca eu nu am rezistat inca 2 saptamani!oricum..bebe va veni pe lume luna asta-desi termenul era in 11 noiembrie!Doamne ajuta sa fie totul ok!"

mami de Vlad (29.10.2009)
Multumesc Doamne!



mama de mic +s32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

BRANDUSA stai calma ca nu ma supar nu as avea de ce.
Se prea poate sa am eu o parere preconceputa despre suzete,nu stiu dar incerc sa ma informez,deci sorry.Acum nici voi sa nu va suparati,ca la ce imi debiteaza si mie mintea......ehehe.
Si vara-mea isi sugea degetul cand era mica si acum are semn la degetul mare,ca facea rani de la atata supt de deget.

Vom vedea noi cum vor fi bebelusi si ce vor dori cand e vor naste,si oricum fiecare face cum simte sau considera.

35+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

tinem pumnii stransi pentru tine URATICA sa rezisti atat cat e necesar pentru bebelina sa se nasca fara nici o problema!!!



le tinem in continuare pregatite pentru tine



33+ Luca Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

ARISS sunt de acord cu tine,fiecare bebe are personalitatea lui si se va impune de la inceput asa ca noi mamicile tre sa ne conformam.

35+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusa76 spune:

Eu revin cu intrebarea (pana o sa-mi raspunda cineva... )

Aveti idee unde pot gasi bustiere pt. alaptat?
Cred ca sunt mai comode decat sutienele, nu? (cine a folosit ...)

Multumesc.

29+

Mergi la inceput