Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Roberta ..condoleante

Eu sunt racita bocnadoamne sper ca buburuzu meu sa nu se molipseasca

Voi ce ati mai luat pt raceala ..oscilo am luat si nik

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Cred ca poti lua si Eferalgan...stiu ca era permis si in sarcina.

Nici Lui Petru nu-i mai trece raceala..azi a tusit mai tare un pic. Are zile cand are mai putini mucisori si nu tuseste sau tuseste f putin si are zile cand este plin de muci si tuseste mai tare.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Roberta ..condoleante

Eu sunt racita bocnadoamne sper ca buburuzu meu sa nu se molipseasca

Voi ce ati mai luat pt raceala ..oscilo am luat si nik

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


paracetamol

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Multumesc fetele pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

buna ziua mamici,
am bagat o curatenie, o masina la spalat, bb e afara cu tanti bona, asa ca acum ma relaxez cu voi pe forum

vesti bune si nu tocmai bune: aseara i-am dat doar LP la culcare, am vrut sa vad cum va dormi. surpriza: am dormit tun pana la 4 dimineata, a supt si somn din nou pana la 8. deci sunt ceva mai fresh, dar ma intristeaza gandul ca dupa lapticul meu nu doarme, plange, se agita, se foieste, papa la 3h noaptea, etc.
apropo: cat papa copilasii vostrii? (cele care dau laptic de mama cu bibe, sau LP sau daca se mai face proba suptului). alex a papat aseara 180ml de LP si dupa ce s-a terminat a mai marait ca ar mai fi vrut, a supt de la san doar cateva gurite, dar daca ar fi fost in bibe ar mai fi vrut.
mi se pare tare mult, mai ales ca citesc pe aici de 50ml ...
dupa ce l-am adormit eu am scos cu pompa 90ml (nu zic, poate ca alex ar fi scos mai mult, dar nu cred ca ar fi avut de unde sa scoata cei 180ml necesari ... )
ma rog, voi persevera, ii voi da in continuare san, la fiecare masa, sper sa nu ajung dupa alta saptamana atat de obosita incat sa ii dau doar LP

pufi eu am asa: primii pasi electrica (nu scot mai nimic, cam 40ml am reusit), avent electrica (in jur de 80-90 ml la 3,5h de la ultimul supt) si am primit ( medela manuala cu care, din pacate, eu nu pot sa scot nimic. a! si mai am un nuk manuala, aceeasi chestie, nu iese mai nimic.
daca as stii ca fac vreo treaba mi-as lua si o medela electrica (desi la ce preturi am vazut ... brrrrr, mai ales ca mi-am cam consumat bugetul pe pompele pe care le am). dar nu imi vine sa dau o caruta de bani si sa zaca prin casa ca nu reusesc sa fac nimic in plus cu ea.
roberta condoleante, cumplit ce spui tu acolo.
squirrel multa, multa sanatate.


m-ati innebunit cu manuca asta ... zau daca inteleg ce e, cum e si de ce e aur curat . m-am uitat si io pe net (ca tzaranu' ) si nu imi dau seama ... zau.
eu am un marsupiu de la chicco, cu care m-am inteles bine si la dnai, si acum. l-am folosit pana aproape de un an, apoi dani nu a mai vrut sa stea, ca vroia sa exploreze. poate fi pus bb atat cu fata spre mine cat si cu fata spre lume (atunci cand va mai creste). deocamdata si lui alex ii place, desi eu nu pot sa il car mai mult de 45 de min (ma omoara hernia ).
parerea mea e ca dupa un an cam nici un copil nu mai vrea sa stea in ... nimic, ei vor sa circule, sa pipaie, sa vada de aproape


no, cam atat am retinut.
pup mamicile, ma duc sa intind rufele ca tocmai a terminat si masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Neata

Roberta sincere condoleante!

Pufi ma bucur ca te-ai linistit si ai gasit o solutie pt a manca Eduard laptic matern in continuare Eu mi-am cumparat o pompa de san Primii Pasi electrica si scoteam bine lapte cu ea, insa cand avea Alex o luna am primit cadou o pompa Medela Swing cand deja nu mai aveam nevoie, dar am incercat-o si nici nu se compara cat de repede scoteam lapte si era si mai mult. Probabil stimula mai bine...
Apoi o vecina avea aceeasi problema pe care o ai tu cu un bebe de 3 luni si i-am vandut-o ei si a zis ca e mana cereasca fata de Avent-ul manual pe care il avea.

Mady Te inteleg perfect ca si eu am trecut prin asta si eram extenuata. Nu o fi un puseu de crestere prelungit? Noi am mai avut din astea...

M-ati terminat cu manduca Poate imi aduce si mie Mos Craciun una ca Alex are astazi fix 7 kg!

Alex implineste azi 3 luni. Nu imi vine sa cred ca a trecut timpul atat de repede! Parca ieri eram gravida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

La multi ani, Alex! Mai, ce de bebei grasuni la odiseea noastra.



blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Mai, daca stiam de manduca asta, nu mi-as mai fi luat slingul care acum zace in sifonier. Stefannu vrea sa stea in el, se tot foieste. L-am mai incercat o data sambata, si totusi in 5 minute mi-a adormit in el, cu capul cazut asa...

Fetele din Bucuresti, iesiti cu bebeii afara pe vantul asta?

Noi oricum stam in casa in continuare. Dupa ce se mai ameliorase cu tusea, acum a inceput cu tuse productiva. Tuseste destul de mult as zice eu. Tind sa cred ca este totusi de bine, nu? Adica acum isi curata caile respiratorii de mucisori. Am sunat si la dr si a zis sa-i dam ambroxol.
Ne tpt gandim daca sa mergem la un pneumolog. Nu are febra, mananca, este vioi, doar ca a inceput tusea asta cu expectoratie.


Referitor la cat mananca bebe la o masa, nu am nicio idee. Eu am primit o pompa electrica Primii Pasi ( multumesc) si o folosesc f rar (de vreo 3 ori pana acum),cand cred eu ca as merge la cumparaturi, si ii las lapte lui Razvan (m-am intors insa la timp intotdeauna si nu a fost nevoie sa-l foloseasca). Cand am folosit-o, am scos cam 60ml din ultimul san de la care a supt (adica cel mai plin).


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Multumesc Anaemi
Cat despre manduca, e super dar ne intelegeam bine si cu wrapul. Taticului insa ii e mai usor cu manduca. Bretelele de pe umar le poti fie fixa cu centura, fie incrucisa. Greutatea se distribuie bine pe solduri asa ca nu ai dureri. Si asa cum spunea Adra exista un buzunarel in marsupiu in care se poarta bebeii sub 6 kg. Stefan are doar 5kg, dar imbracat cum era m-am chinuit un pic sa-l "inghesui" acolo.
Oricum sincer nici eu nu-mi imaginez ca am sa-l port pe Stefan in manduca pana la 20 kg dar pana va merge in picioare, sigur.
Doamne Roberta, ce tragedie, cand moare cineva atat de tanar, si mai ales ramane si un copilas orfan. Condoleante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Va multumesc din suflet pt condoleante.
Pufi asa se pare ca de la friptura de porc , trebuie sa recunosc ca am mancat si o jumatate de carnat si salata cu rosii de la care stiam ca face urat. Probabil e mai greu digeribila carnea de porc si nu ii place stomacului.
despre cat papa bebe , pai acum a inceput sa isi revina cu papatul , dar vrea la 4 ore aproximativ , si papa intre 120 si 180, intr-adevar 180 doar la masa de seara, in 24 de ore cam 800, 850 ml. Sper sa ramana asa ca pana mai acum cateva zile de abia manca 650 pe zi.
Si eu am un marsupiu de la chicco si Gabriel este f incantat in el , mai putin spatele meu. Iar pompa , am mais spus si repet , medela e cea mai buna pt mine, zgomotoasa dar buna. cred ca doar datorita ei am atat de mult lapte.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Vai Roberta!!! Condoleante!!Ce tragedie!! Ii urez multa sanatate si putere micului copilas! Of Doamne ce nedreapta e viata uneori!! Sa i fie tarana usoara!!

Neata fetele de la noi!! A venit familia ieri, nebunie curata!!! Galagie, aglomeratie, dezordine, dar in schimb ma ajuta mult cu fata. Ieri am avut si eu timp sa respir si sa ma mai ocup de mine! Azi ma tenteaza sa fac o prajitura 'alba ca zapada' in timp ce ei se ocupa de fata! Imi pare rau ca nu am citit din urma (cu exceptia mesajului de la Roberta), dar voi incerca pe cat posibil sa recuperez cand pot. Sambata acum avem si botezul si bunica mea gateste pentru toti invitatii, asa ca suntem intr o verva generala!!

Va pup pe toate si urez la multe lunite sarbatoritilor de azi!
LUCA de Gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
VALERIA de Marryan

Si o strigare: Marryan cum mai esti? Mi se pare mie sau nu ai mai intrat de ceva timp?

Mergi la inceput