Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Oana schimba dr Dumnezeule mare. fetele frumoase

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Salutare!

Am fost si noi ieri la dr. 5800 si 60 cm. Deci a luat 800 luna asta, dar am fost si racite...Si mi-a dat sa ii dau calciu natural, pt nu stiu ce la parietal..
Si inca ceva. Mi-a zis sa incep sa ii dau suc de mar stros, si de portocala!?!? Voi dati ??

Va pup



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Mar si portocala??????Nici eu nu cred ca sunt bune,sunt foarte acide!

Noi nu am avut net cateva zile asa ca nu prea suntem la curent cu cu ce s-a discutat,ma duc sa citesc si revin

Si eu am fost ieri la doctor.Avem 16 saptamani 6.200kg si 63 cm.Am vb si noi de diversificare si mie mi-a spus dupa ce implinim 4 luni sa incepem cu sucul de morcov si aproape de 5 luni putem incepe cu cateva lingurite cu suc de mar si pe la 6 luni incepem cu supica.Legat de portocala mie mi-a spus sa nu ii dau mai devreme de 8-9 luni,dar poate si din cauza refluxului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Oana -schimba doctorul!!!Nu se poate asa ceva!Marul este ff acid si chiar daca copilul este marisor,matele lui sunt inca ff subtirele si-i pot face rau pt mai tarziu.Ai grija!

La multe lunite sarbatoritilor de astazi1

Va pup ca avem si noi un pic de soare.
Bye-bye!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Lorialex si Luska bine ati venit!Incantata sa va cunosc

Mady,Anaemi sa va bucurat de manduci .Vreau si eu dar din pacate este prea scumpa pentru bugetul nostru de acum.Spuneti-mi si mie cum il folositi iarna peste geaca? Nu este incomod?Unde sta bebe cu fata?

Felicia felicitari pentru micutul crestin!


Eu nu mai alaptez de 7 saptamani si inca nu am menstruatie,mai este cineva in situatia asta?Este normal?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Saluatre!


eu staim asa: daca e alaptat exclusiv, diversificarea incepe dupa 6 luni, daca papa LP, se poate incepe diversificarea de la 4 luni.
Aici este f incurajat alaptatil, pediatra Anei si a lui Filip nici nu vrea sa auda sa inccep mai repede diversificarea. Au o viata intreaga sa tot pape, dar LM doar acum cat sunt mici. Este fff important. Vor trece peste iarna cu mai multa usurinta. Noi ca mame trebuie sa ne alimentam corespunzator, acum pe perioada rece mai multe fructe cu VIT.C si verdeturi cat mai multe. Eu nu ma grabesc deloc cu diversificarea, stiu de la Ana cum e.

Aaa, n-ati observat ca doar mamicile la primul copil se grabesc un pic cu diversificarea?? E normal, vrem sa ne vedem puii ca mananca, sa le mutrita cum se stramba daca marul e prea acrisor...sunt momente unice, nu zic nu, dar trebuie facute la timpul lor. Nu grabiti procesul!



Asa, eu sunt de nesomn, nu stiu zau ce are copilul asta, se trezeste din 2 in 2 ore, deci o e puseu, ori nu stiu. Si nu se culca numai cu suzi, nu...vrea sa pape. L-am culcat la 9.00 PM, s-a trezit asa: 23.30-2.30-4.30-6.00(cand l-am luat in patul meu)...pai se poate???? El care dormea de la 9pm-3.30-6.30. Na...gata s-a dus cu binele

Fetelor, eu sunt singura singura cu ei in fiecare zi, Cristi sta si el in ziua de miercuri cand merg eu la birou. Se descurca destul de bine.

Programul nostru:
trezirea la 8, ii dau lui Filip sa pape dupa care il pun la joaca, normal schimbat si ragait inainte. Cat timp de joaca, ii fac Anei micul dejun, ciugulesc si eu repede repede ceva. Dupa ce am terminat de macat , numai bine Filip se plisteste, il pun in balansoar sa ne vada. Ne pregatim sa iesim afara, il schimb pe F, ii dau sa pape. O imbrac pe Ana, pe mine si pe Filip ultimul. Ana se imbraca singura pana la geaca si incaltari unde are nevoie de ajutor daca sunt cu siret.
Iesim cam 1ora-1.30h afara(sau la gimnastica/dans sau arte), ne intorcem in jurul orei 13. Incalzesc mancarea Anei, ii dau sa pape, se schimba si se baga in pat la somnhul de amiaza in jurul orei 14. Filip se culca si el la 14.00, doarme singurel la el in pat 1h dupa care se terzeste de foame, il iau langa mine si ii dau sa pape si mai doarme inca 1h lejer. Se trezesc amandoi odata.

Acum, daca e frumos afara, iesim afara. Anei ii dau un snack:fruct/biscuite.imbracarea si afara. Nu stam decat pana se insereaza deci maxi 1.30. Intotdeauna am lapte cu mine afara, caruciorul cu sacul ala gros si marsupiul cu mine.

cel mai greu imi e cand e Filip in marsupiu si vrea Ana la baie, na...aici imi e mai dificil, dar am facut muschi la brate si o ridic cu o mana.

Seara la 19.30 vine Cristi cand el se ocupa de Ana.Mananca cina impreuna deci eu am scapat de-o grija. Filip mai doarme cam 30 min, seara pe la 19.00. La ora 20.30 eu ma ertrag cu Filip in camera, ii dau sa pape, il ragai si il pun in patutul lui unde adoarme singurel. Asa s-a invatat dragul de el.

Merg la Ana, schimbat in pijama, deja e 21.00, spalat pe dinti, citit cartea, dragalit/iubit si spus rugaciunea si la culcare. la 21.30-21.45 doarme.

Eu nu prea apuc sa mananc, slabesc cam 1 kg pe sapt fara efort, mai am 6 si ajung la greutatea ideala.
Nu dorm deloc de amiaza, am f mult de lucru pe calculator.
Mai un tort, mai o mancare,mai o curatenie...si uite asa la 23 pic lata, restul il stiti: trezit:12.30-2.30-4.30-6



Gata, ca m-am lungit...plecam afara ca e soare si frumos.



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Wow Betty!!! Nu ai cum sa iti iei o day off?? Macar sa dormi... mamele eroine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

lissa_ana==esti o super mama.Felicitari!Sa stii ca mai tarziu iti vor lipsi toate aceste lucruri care acum pare grele, complicate,dar care de fapt au farmecul lor.Curaj si ai grija de tine si micutii tai!(eu zic ca poti incerca intr-o dupa -amiaza sa dormi si tu un pic caci treburile pe PC nu se termina niciodata)

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

m-ai inteles gresit...nu ma plang, n-as schmba nimic din viata mea

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Oh!Nu asta am vrut sa spun ,ca te plangi.In nici un caz!Doar ca uneori ne este mai greu ,dar un greu frumos plin de surprize si impliniri.Scuze daca asa a sunat!

O seara buna va doresc!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara dragelor!!1
Un special tizei mele andra saru'mana ca ai intrebat de noi

Dupa cum vedeti timpul meu e asa de limitat ca uneori nu avem timp nici de facut ccurat.
Insa saptamanile astea am fost in mod special ocupati caci am avut casa plina de musafiri si efectiv abia ade aveam timp sa dormim

A fost plin, obositor dar mai ales placut.

Botezul l-am facut simplu, cu petrecere mica acasa cu prietenii dragi si o mica masa la biserica. Chiar a fost fain, ce sa spun...cel mai important e ca nu ne-am enervat. nu foarte mult stres nici prea multa agitatie.

Tortul m-a enervat nu a iesit cum am vrut(cel putin ca aspect) asa ca am apelat la un tort rapid. S-a mancat cel de urgentza, insa nu a fost cel mai bun.
Asa ca am incercat tortul cel urat in ultima zi cat au stat musafirii... a fost sublim de bun ca s-a mancat tot tortul in jumate de ora. N-a ramas nici macar o bucatica...cam asta a fost cea mai mare aventura cu tortul nostru :)

Acum merg si eu sa culc piticul cel mare.

Va pup, cred ca in ritmul astta o sa spun in 10 posturi toata experienta...

Mergi la inceput