Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 70

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Ioi,da` chiar unii nu au somn...

Dar cum iti dai seama? Dupa CNP-ul lor?


vezi ca ai incurcat subiectele de la prea putin somn, probabil...

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
vezi ca ai incurcat subiectele

Eu nu incurc subiectele. Ma miram doar cu cat zel contabilizeaza unii useri cat si cum dorm ceilalti useri. Aceiasi care in alta parte acuza statul de prea mult zel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Wow incredibil care pagini s-au scris la subiect.
Sirimie mi-a placut mult articolul, imi face placere sa il citesc pe dl Plesu si imi place in mare 99% din ce scrie.
Am mai intrat de vreo doua ori si cand am vazut tonul cu care se dicuta mi-am zis ca o sa dau cu bata in balta si oricum nu as fi reusit sa o spun asa bine ca dl Plesu : "In fond, ceea ce ma nelinisteste este boala sinistra pe care astfel de intimplari o scot la iveala intr-o societate bolnava: pe de o parte, disponibilitatea fata; de ura, resentiment si atac, iar pe de alta, opacitatea cronica la compasiune. Incapacitatea vicioasa de a te indura de aproapele tau."
Nu aveam si nu am vreo simpatie aparte pentru Huidu, personal in preferam pe Gainusa atunci cand aveam ocazia sa vad emisiunile lor in Romania, aveam impreuna sarm, emanau un spirit critic si enorm de multa buna-dispozitie si pentru asta imi placeau.
As fi vrut sa vad poate dincolo de faptul ca a gresit, ceea ce e indiscutabil, si ca ar fi normal sa primeasca pedeapsa meritata ( daca suntem noi in masura sa stim care e asta ) un "Doamne fereste ! "spus in soapta la gandul ca sub o forma sau alta se poate intampla oricui sa greseasca, nu trebuie neaparat sa se aventureze intr-o curba, gest cumplit de prostesc, dar e destul sa fie neatent o clipa, sa intinda mana spre copilul lui care e in spate, sa inchida ochii o clipa, sa se gandeasca mai mult de 2 secunde la viata asta stupida adesea, la banii care vin si pleaca si la sutele de probleme si la prea putinele clipe de fericire ...moment in care poate nu esti 100 % concetrat la trafic. E destul o clipa sa gresesti si sa platesti o viata, nu conteaza cum o faci, daca esti vinovat sau e ghinion sau ceas rau ... Imi pare rau si ma doare sufletul pentru cei trei oameni care au murit si sunt mult mai putin pomeniti decat Huidu, de fapt reiese cumva din presa ca e pe plan secundar ce s-a intamplat... sa vedem cum plateste Huidu.
Pentru ca sunt si eu la volan si sunt constienta asa cum mi se intampla sa trec pe langa accidente intr-o buna zi pot sa fiu implicata in asa ceva, zic Doamne fereste , decelerez putin si trag aer in piept. Cand am auzit de accidentul lui la ski primul gand a fost Doamne fereste ! personal practic acest sport foarte putin si foarte prost ...asa ca ma bucur ca am scapat fara incidente pentru ca stiu ca se intampla mereu pe partie.
Pentru ca sunt un simplu Om, atunci cand aud de un seaman ca are o problema zic Doamne fereste ! imi spun in gand ca trece prin momente tragice pe care le asteapta sa treaca si imi spun ca nu suntem constienti de binecuvantarea care o avem avand doar probleme marunte, eu care sunt aproape vesnic nemultumita de cava ma rusinez o clipa.
Dar stiu ca postarea mea va trece drept plicticoasa si pe langa subiect nefiind zemoasa in vorbe grele, asta e ... imi doresc doar sa fiti constienti o clipa ca sunteti fericiti daca nu aveti probleme mari in viata si ca necazurile mari vin intr-o clipa fie ca le meriti sau nu, ca le provoci sau le astepti doar sa fiti fericiti si norocosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Nu este ura fata de Huidu, este ura fata de incalcarea legilor. Este anxietate ca familia ta poate sa fie omorata fara nici o vina, indignare ca acesti oameni care incalca legile sunt protejati in Romania.

Din nefericire pt Huidu, este cunoscut de multa lume. Asta e bine,ca este incurajat cand are ghinion sa cada la schi si sa-si rupa gatul. Dar este rau atunci cand omoara trei oameni.

De ce oamenii sunt foarte vocali in acest caz?

- Huidu este cunoscut, cum am zis mai sus asta are parti pozitive si negative
- istoria lui de soferie este foarte proasta, dovedeste ca a fost toata viata imprudent la volan
- masina cealalta a fost lovita frontal si a fost distrusa, ceea ce dovedeste ca Huidu se afla in depasire si nu in cealalta banda dintr-o intamplare nefericita
- Nimeni nu are incredere in justitie in Romania.
Aceste cazuri se musamalizeaza, nimeni nu este pedepsit. Cei care au facut accidente similare sunt in libertate, ceea ce inseamna ca incalcarea legilor este incurajata si multi oameni vor mai muri pe strazile din Romania. Asta le creaza oamenilor o stare de disconfort si dezamagire ca traiesc intr-o tara nedreapta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Si e bine ca exista oameni care sunt vocali. Din cauza lor se vor produce schimbari, nu se va mai da vina pe soarta. Asta dovedeste ca societatea este sanatoasa, nu bolnava. Oamenii stiu ce este bine si ce este rau si isi exprima opinia.

Off topic complet, imi povestea cumnata mea care lucreaza in invatamant in Romania ca au avut inspectie de la minister si li s-au dat profesorilor niste chestionare despre conducerea scolii, despre sistemul de invatamant din Ro in general. Toti au raspuns ca sunt multumiti 100% de cum lucrurile stau in sistemul de invatamant. In realitate, nimeni nu este multumit. Si copiii au fost chestionati, 5 copii din fiecare clasa. Acesti copii au fost selectati cu grija de conducere si li s-a indicat sa spuna numai lucruri bune despre conducerea scolii...ceea ce inseamna ca in Romania nimic nu se va schimba in sistemul de invatatamant pentru multa vreme. Ca ministru nu poti sa schimbi ceva care merge bine, dupa spusele celor care lucreaza in sistemul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pana sa scrii mesajul asta mobilizator ai aruncat un ochi pe legea romaneasca sa vezi ce zice in astfel de cazuri? Daca da fa-ne si noua un rezumat dar nu genul 3-8 ani pentru ucidere din culpa genul cancan, sa ma prind si eu unde s-a incalcat legea pana acum?


Citat:
citat din mesajul lui Bettercy

Nu este ura fata de Huidu, este ura fata de incalcarea legilor. Este anxietate ca familia ta poate sa fie omorata fara nici o vina, indignare ca acesti oameni care incalca legile sunt protejati in Romania.

Din nefericire pt Huidu, este cunoscut de multa lume. Asta e bine,ca este incurajat cand are ghinion sa cada la schi si sa-si rupa gatul. Dar este rau atunci cand omoara trei oameni.

De ce oamenii sunt foarte vocali in acest caz?

- Huidu este cunoscut, cum am zis mai sus asta are parti pozitive si negative
- istoria lui de soferie este foarte proasta, dovedeste ca a fost toata viata imprudent la volan
- masina cealalta a fost lovita frontal si a fost distrusa, ceea ce dovedeste ca Huidu se afla in depasire si nu in cealalta banda dintr-o intamplare nefericita
- Nimeni nu are incredere in justitie in Romania.
Aceste cazuri se musamalizeaza, nimeni nu este pedepsit. Cei care au facut accidente similare sunt in libertate, ceea ce inseamna ca incalcarea legilor este incurajata si multi oameni vor mai muri pe strazile din Romania. Asta le creaza oamenilor o stare de disconfort si dezamagire ca traiesc intr-o tara nedreapta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

pana sa scrii mesajul asta mobilizator ai aruncat un ochi pe legea romaneasca sa vezi ce zice in astfel de cazuri? Daca da fa-ne si noua un rezumat dar nu genul 3-8 ani pentru ucidere din culpa genul cancan, sa ma prind si eu unde s-a incalcat legea pana acum?



Marina
[/quote]

ce zi de "Despre Carmen Paunescu sau cum sa scapi nepedepsit chiar daca ai omorat 3 oameni" ?
intra in categoria legea e facuta doar pt unii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pt restul e cam asa:
Blandetea despre care vorbeste raportorul Comisiei Europene se vede si in statisticile oficiale oferite de Consiliul Superior al Magistraturii. In 2005, 8.200 de persoane au fost condamnate definitiv pentru infractiuni referitoare la circulatia rutiera, dintre care numai 10% au fost obligate sa execute sentinta. In 2007, dintre cei condamnati doar aproximativ 400 au ajuns la inchisoare.
Asta in conditiile in care, in topul infractiunilor comise in Romania, cele de incalcare a Codului Rutier sunt pe locul al doilea, dupa furturi. "In 2007, dintre toate infractiunile comise in tara noastra, dupa numarul de condamnari definitive, accidentele rutiere se plaseaza pe locul al doilea", ne-a explicat Claudiu Cremanuta, autorul unei carti despre problematica accidentelor rutiere, care va aparea in ianuarie 2009 cu sprijinul Asociatiei Victimelor Accidentelor de Circulatie.


Concluzie?
Scapa cine poate...
Sau mai bine ... Doamne fereste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

au murit 14 oameni intr-un accident in Ungaria.
nu mai e asa interesant?
asa e...erau doar niste capsunari, niciunul nu era vedeta.
acum nu se mai doreste aflarea adevarului?Zau daca v-am inteles la subiectul asta cu Huidu.O zi linistita si fara accidente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui terry

au murit 14 oameni intr-un accident in Ungaria.
nu mai e asa interesant?
asa e...erau doar niste capsunari, niciunul nu era vedeta.
acum nu se mai doreste aflarea adevarului?

Zau daca v-am inteles la subiectul asta cu Huidu.

O zi linistita si fara accidente






Nici nu prea exista alta legatura intre ele decat ca sunt ambele accidente de masina.

Dupa parerea mea la fel de mult ar fi trebuit sa se vorbeasca si despre accidentul lui Huidu. S-a vorbit mult mai mult pentru ca era vedeta si pentru ca pe multi i-a criticat. Altfel ar fi fost doar un fapt divers. Mor zilnic oameni in accidente de masina si nu intereseaza pe nimeni.

Singurul lucru pertinent despre care se poate vorbi este cat de putin sigure sunt soselele - in Romania si peste tot - si cautate solutiile.

Pentru accidentul din Ungaria cauza pare sa fie impartita: microbuzul nu avea licenta de transport, deci nu era sigur, si daca soferul tirului era prea obosit e de vina ca nu s-a odihnit.

Mergi la inceput