Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

allinta, legea chiar exista

ART 197 din OUG NR 195, unde se spune ca medicul de familie sau o institutie medicala autorizata poate sa sesizeze serviciul politiei rutiere pe raza caruia isi are domiciliu,sa il declare inapt medical pentru a conduce un autoturism.Seful politiei rutiere dispune retragerea permisului de conducere, pana la un nou atestat,cand persoana respectiva este declarata apta!
www.cnsr.ro/intrebari_frecvente_2.php" target="_blank">http://www.cnsr.ro/intrebari_frecvente_2.php
In incadrarea de inapt, intra persoanele cu diabet, persoanele epileptice, cele cu tulburari grave cardiace, cele cu probleme oftalmologice,episoade repetate de hipoglicemie acuta, auzul si bineinteles cele cu AFECTIUNI NEUROLOGICE!Aici gasiti toata lista, in Ordinul Ministrului Santatatii!www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_1162_2010_norme_minime_aptitudini_fizice_mentale_conducerea_unui_autovehicul.php" target="_blank">http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_1162_2010_norme_minime_aptitudini_fizice_mentale_conducerea_unui_autovehicul.php

Dar hai sa fim seriosi, cate persoane cu diabet nu au permisul de conducere, sau mai bine spus cat medici de familie au semnat unei persoane cu diabet hartia ca este INAPT?
Deci clar, si medicii de familie au o parte de vina ca lasa soferii inapti, sa conduca pe drumurile tarii, si scriu APT pe fisa de inscriere!

oricum , presa este prea putin interesata in ce masura a avut loganul vina sa, ce viteza avea, nu stim de cauciucuri, centuri.Daca scriu multe de logan, cine mai cumpara ziarele sau se uita la stiri?Acum important e HUIDU si ce a facut el in ultimii 35 de ani de viata.Din pacate asta face rating si se vinde!

anangel.lexi, multumesc de invitatie
va citesc din umbra oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

kawaichan, da, la tv au spus ca cei din Logan, toti, aveau centurile puse. Le-au taiat cei de la descarcerare pt a-i scoate din masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Intrebare pt oamenii mai cititori de presa straina : Asa stupizi sunt jurnalistii din toata lumea, sau numai romanii exceleaza la intrebari tampite si stupide? (in stilul: "Serban, un mesaj pentru victime?" )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

olim, asta inseamna ca legea este incalcata chiar de catre medici.
Bine ca avem legi, dar nu le aplicam.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Intrebare pt oamenii mai cititori de presa straina : Asa stupizi sunt jurnalistii din toata lumea, sau numai romanii exceleaza la intrebari tampite si stupide? (in stilul: "Serban, un mesaj pentru victime?" )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Briliant,intr-adevar..

Riana,multumesc pt info cu centurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Intrebare pt oamenii mai cititori de presa straina : Asa stupizi sunt jurnalistii din toata lumea, sau numai romanii exceleaza la intrebari tampite si stupide? (in stilul: "Serban, un mesaj pentru victime?" )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



din ciclul ar fi de ras daca n-ar fi de plans... Se fac si pe aici gafe dar inca nu au atins everestul...

Iar din experienta mea, nu e vasta, dar e variata, de sofer - cu masini automate cu motor mare si cu toate alte alea pe ele am derapat numai la viteza mare si smucit de volan dar nu am iesit din banda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

allinta, tu crezi ca unor medici le pasa de legi, sau cunosc legislatia romana?

uite aici ce spune un medic rezident la un alt subiect, asa ca ce sa ne mai miram ca medicii nu stiu legislatie.Nu stiu cei tineri,imagineaza-ti cei care au o anumite varsta!

citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Fomalhauti, Mediajust iti poate raspunde la asta pt. ca ea este din domeniu. Cum la noi nu s-a intamplat asa ceva nu se stie sigur, dar eu stiu ca tutorele legal nu are dreptul de a-i pune in pericol viata(asa cred).

Nu te supara, dar tu practici medicina fara sa cunosti legislatia relevanta? Ce te faci cand te gasesti in fata unui astfel de caz si nu ai timp sa intrebi sau sa citesti legile si nu poti sa-ti permiti sa ghicesti sau sa faci ceva de inspiratie proprie?

Da, practic medicina asa, cand va fi cazul voi afla in 3 minute despre ce este vorba...desi cu specialitatea mea nu voi avea ocazia.
Si nu, nu ma supar.Uite, a durat mai putin de 1 minut: legea cu comisia este ceva nou pt. mine.



citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
legea cu comisia este ceva nou pt. mine.

Not any more !!!

Pacat ca nu se invata serios legislatia in facultate. Este foarte important ca sa te poti proteja pe tine, sa poti actiona conform legii si sa poti justifica motivele pentru care ai facut ce ai facut.

la care XIO raspunde!
Legislatia trebuie sa o stie orice om de pe strada, nu doar medicul.
Drepturile pacientului si obligatiile medicului sunt trecute si prin spitale la aproape fiecare etaj.


deci cam asta ii invata pe medicii romani scoala la capitolul legislatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Eu am alunecat pe gheata cand eram in coloana,tot asa,in curba.Mergeam fix cu 5km/h si am luat viteza de nu m-am vazut,din cauza ca era un pic de panta si pt ca am incercat sa franez.Noroc ca era un munte de zapada in fata mea si n-a avut masina nimic.

Mai stiu pe cineva care a intrat cu masina intr-un zid la 30km/h,tot pe ploaie,din neatentie.Praf s-a facut,i-a platit asigurarea una noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Fratele meu a avut accident d emunca in Germania,in urma caruia,cel putzin pina acum(accidentul s-a intimplat acum doi ani)medicii i-au interzis sa conduca masina!

Bineintzeles ca nu a fost inconstient sa se suie la volan,deci chiar daca nu ai hirtie la mina mie afirmatziile cu ...medicul e de vina,mi s epar mai mutl decit gogonate!

In cazul in care nu ai voie sa conduci din anumite motive medicale(Olim eu cerd ca depinde si de gravitatea bolii diabetice ca asa si gravidele au diabet gestant si totusi nu le interzice nimeni sa conduca)pai nu o faci!Daca o faci denota inconstientza,pericol atit pentru tine(asta este ceea ce eu nu intzeleg la cei aproipiatzi familiei lui,la sotzia lui dar ma rog...asa gindesc eu)cit si pentru drumurile publice!

Deci in acest caz, nu are circumstantze atenuante daca se confirma acest lucru!

Marina,mie mi-e tare greu sa pricep cum un Mercedes ,echipat cu cauciucuri de iarna(ma rog all season)derapeaza,in timp ce daciutzele clasice,cu cauciucuri de vara(ca doar legea intra in vigoare de la 1 nov si stii tu cum se tirguieste romanul s-o aplice)merg asa...batrineste ,fara sa se intimple nimic!

Prezumtzia de nevinovatzie(atit d emult fluturata pe la subiectul asta) o fi valabila in state in care justitzia chiar e impartziala insa in Romania unde justitzia e asa cum e...imi pare rau,dar da,chiar ma astept ca probele sa fie masluite!

Nu urmaresc tv-ul romanesc,nu citesc ziarele de scandal este efectiv opinia mea personala,vis a vis de subiect!

Nimeni nu-l face responsabil de tozi mortzii de pe drumurile Romaniei(asa cum tot Olim a afirmat),nimeniu nu-l trimite la 14 ani de puscarie(nu ami spun cui ii apartzine afirmatziaca iar o ia personal),ci doar se vrea dreptate in acest caz!

Antecedentele lui nu-l pun in lumina pozitiva,deci el e imprudent la volan nu de azi de ieri!

Eu nu vreau capul lui Huidu,dar vreau un "jmeker"mai putzin pe drumurile publice!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cate daciute clasice erau acolo?



Mergi la inceput