Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

Ganditi-va, toti cei ati scris aici, ca aveti soti, sotii, copiii, parinti , rude care ar putea fii in locul lui Huidu.Incercati macar pentru o clipa sa va puneti in locul lui, daca puteti bineinteles! Sunteti crestini, va rugati la Dumnezeu sa va ajute sa va cresteti copii, sa ii vedeti impliniti si la casele lor,multe asteptati minuni de la Dumnezeu pentru cei dragi voua, asteptati ca oamenii sa fie alaturi de voi sa va sustina,alegeti sa faceti voluntariat si sunteti primele care sariti sa ajutati un caz la bazar sau la o actiune umanitara si totusi,va doriti ca Huidu sa plateasca cu libertatea sa, doar pentru confortul vostru psihic, ca un jmeker plateste !Il judecati doar dupa informatii de pe net, tv si ziare, fara sa ascultam si parerea celui vizat.Cred ca are si el dreptul sa ne spuna varianta lui oficiala,si apoi sa il criticam daca are suflet sau nu,nu doar din speculatii! De judecat il judeca judecatoria Brasov si Dumnezeu!

Va doresc tuturor tot binele din lume si sa nu fiti niciodata in locul nici victimelor,caci pana la urma toti sunt victime, unele mortale altele ranite!


Ei poftim!

Si iar spui ca am ceva cu tine!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nadaflorilor, legea se aplica, exact asa cum e ea.
dar e lege, si trebuie respectata.
si incalcarea ei trebuie pedepsita asa cum tot legea prevede.

e o lege rea?
probabil.

dar faptul ca, atunci cand exista identitate de ratiune, pedeapsa trebuie sa fie aceeasi pentru toti e un fundamnet bun, nu crezi?

si repet (degeaba, probabil) - de ce nu ii acuzati in egala masura si pe ceilalti faptuitori?
de ce nu plangeti si celelalte victime?
de ce nu faceti un topic: "in memoriam victimele strazii"?


*eu fac cate ceva - particip la un program al politiei rutiere din piatra neamt avem de prevenire a accidentelor rutiere - pe baza de voluntariat (ca sa nu intelegeti ca e sarcina de serviciu). poate nu e mult, dar la atat ma pricep eu.
voi faceti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

rufus, e prima data cand am auzit cuvantul MATRACUCA!
Am sa caut in dictionar ce inseamna, la noi in Maramu nu cred sa il fii azuzit vreodata

nina, indigna usurinta cu care este judecat un om doar din auzite, spuse, tv si speculatii!Nimeni nu stie exact ce s-a intamplat acolo, ca sa poata afirma ca e vinovat doar el.Poate fii la fel de bine o culpa comuna, asta doar expertizele o pot confirma.
Credcca e aproape normal in Romania ca aceste expertize se pot cumpara,si cred ca si de aici multi a impresia ca Huidu la cati bani are sigur isi va cumpara libertatea.Cred ca asta deranjeaza pe toata lumea, desi nu avem de unde sa stim daca va proceda asa, dar toti aproape au dedus asta, de unde si suma vehiculatade 1 milion.

Sa stii ca si in alte tari, daca Huidu ar primi o pedeapsa de 2 ani, fiind la prima abatere, ar primi cu suspendare.Deci nimic nou sub soare. Cel care a provocat in vara masacru in Norvegia, va primi o pedeapsa simbolica mai mult, desi era totul premeditat si au fost zeci de morti.Nu cred ca inchisoarea este cea mai buna solutie in cazul lui Huidu, exista altele mai grele decat privarea de libertate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mai rufus, eu nu inteleg cum exista atatia martori si fiecare a ALTA VARIANTA!
Cum adica 4 oameni vad o situatie de acest gen diferit, io chiar nu pot sa inteleg acest lucru.


dana, te-am rugat ceva! MULTUMESC FRUMOS PENTRU INTELEGERE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

mai rufus, eu nu inteleg cum exista atatia martori si fiecare a ALTA VARIANTA!
Cum adica 4 oameni vad o situatie de acest gen diferit, io chiar nu pot sa inteleg acest lucru.


dana, te-am rugat ceva! MULTUMESC FRUMOS PENTRU INTELEGERE!



Nu ma ruga,ca ma rogi degeaba,atita timp cit continui sa scrii ca in mesajul dat in quote de mine!

Mie mi se pare josnic felul cum ataci tu pe cei care ajuta la bazar,umanitare,se roaga la Dumnezeu etc,doar pentru ca si-au exprimat parerea la subiect!

Si exact in acelasi mod ai mai scris un mesaj!Cel putzin inca unu la subiectul asta!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

dana, nu atac pe nimeni de acolo, si sa stii ca chiar daca stau in Franta, sunt unul din membrii DC care ajuta in limita posibilitatilor la bazar si umanitare, si se poate vedea dupa fapte nu vorbe!

asa ca te rog frumos inca odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

nadaflorilor, legea se aplica, exact asa cum e ea.
dar e lege, si trebuie respectata.
si incalcarea ei trebuie pedepsita asa cum tot legea prevede.

e o lege rea?
probabil.

dar faptul ca, atunci cand exista identitate de ratiune, pedeapsa trebuie sa fie aceeasi pentru toti e un fundamnet bun, nu crezi?

si repet (degeaba, probabil) - de ce nu ii acuzati in egala masura si pe ceilalti faptuitori?
de ce nu plangeti si celelalte victime?
de ce nu faceti un topic: "in memoriam victimele strazii"?


*eu fac cate ceva - particip la un program al politiei rutiere din piatra neamt avem de prevenire a accidentelor rutiere - pe baza de voluntariat (ca sa nu intelegeti ca e sarcina de serviciu). poate nu e mult, dar la atat ma pricep eu.
voi faceti ceva?



nimic din ce spui tu nu contrazice ce spun eu...

legea se aplica, exact asa cum e ea. - insa selectiv, nu ma apuc sa-t idau exemple, fiecare are printre cunostinte cate un autor de accident grav pentru care nu s-a inceput nici macar urmarire...la cazul atat de discutat aici s-a ajuns departe

dar e lege, si trebuie respectata. - exact ce spun si eu

de ce nu ii acuzati in egala masura si pe ceilalti faptuitori? - tocmai asta fac, cel putin eu, dar sunt o multime de posesori de covrig pe aici care nu se jeneaza sa spuna ca ei nu vad nimic rau in aceste accidente cu victime...sunt doar evenimente care se intampla...

de ce nu plangeti si celelalte victime? - eu plang toate victimele, nu eu au venit in subiect cu mesaje de genul - "mortul nu-l intoarce nimeni de groapa", "cu o moarte toti suntem datori", etc. si alte comentarii care nu consoleaza cu nimic pe cei ce isi plang rudele sau prietenii ucisi din neglijenta altora pe sosele

de ce nu faceti un topic: "in memoriam victimele strazii"? - pentru ca nu i-a trecut nimanui prin cap sa faca un subiect pe aceasta tema, pentru ca intre timp a sarit acest titlu iritant pe prima pagina DC, pentru abateri de legile acestui stat s-au tot dezbatut prin alte topicuri s-a ajuns la o balacareala intre romanii neemigrati si cei din diaspora etc. multe alte motive


e o lege rea? - cata vreme e o lege e bine, e rau ca printre aplicatorii legii sunt destui care pun umarul la ocolirea ei (asta e realitatea romaneasca)


dar faptul ca, atunci cand exista identitate de ratiune, pedeapsa trebuie sa fie aceeasi pentru toti e un fundamnet bun, nu crezi? - nu am pretins altceva, si nici nu am acuzat gratuit niciun vip...nici macar pe cel din subiectul de fata....daca ancheta va concluziona ca e fara pata..asta e ..e fara pata - daca exista martori care nu se implica desi stiu ca lucrurile merg intr-o directie gresita...e vina lor ca nu au coloana vertebrala

voi faceti ceva? - rapsunsul la aceasta intrebare se poate sa nu-l afli niciodata si va trebui sa te consolezi la ideea ca tu si cei din programul respectiv faceti ceva si va felicit pe aceasta cale




Nina, 31s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Olim , olim o dai cotita ca la Ploiesti , pana acum bateai moneda ca nu-l cunosc pe musiu Huidu si ca nu am copii , acu cand ti ma dat niste detalii despre un anume anturaj , o dai cotita ca ce am cu nevasta - sa .

Personal nu am nimic cu niemni , am insa cu plozii astia de bani gata ridicati pe munca si pilele parintilor care au senatia ca si al 34 de ani si la 40 sunt buricu pamantului ca deh asa i-a crescut mamica si taticul si ca oric ar face lor nu li se va intampal nimic . Cred ca la asta se rezuma discutia pan al urma . Din pacate oamenii atsai fac legea in Romania.

Cat despre celebrele lui caociucuri ALL SEASON cred ca in momentul cand ai o masina care costa peste 50 de mii de euro si te stii teribilistul clasei atunci scoti de la buzunar si iei caociucuri de iarna mai ales pentru o masina de forta .Asa mi se pare mie normal . Daca mai gandesti , daca nu faci economie ca la o adica nu mori tu mor altii .

Daca ai fii in Romania sau cand vei venii aici te invit la vre-o saptamana de Bamboo , Bellagio si altele sa vezi tu cum frumusel iti schimbi parerea despre x , y si z care ia uite domle ce oameni seriosi sunt la tv si cu 7 copii si nopatea prin cluburi nu mai stiu ce prafuri , prafulete si altele sa mixeze . Nu mai zic de pupatul prin diverse chstii care e sport natinal ca seara ii vezi in tandreturi cu x si y si ziua la tv ii vezi cum urla ca disperatii si fac justitie .

Stii e o vb romaneasca :,, o dai in diverse ,, se utilizeaza al ore miic in companii dubioase sau ami putin dubioase o data ce oamneii sunt respectabili si apar pe sticla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nadaflorilor, de ce sa nu dai exemple? mi-as dori sa stiu daca a existat in circumstante similare o hotarare penala cu executare. (poti sa-mi dai numai numarul si instanta, multumesc!)

edit: nu e vorba de "fara vina". e vorba ca legea penala permite suspendarea executarii in cazul uciderilor din culpa. atata tot. si aceasta permisiune s-a aplicat pana acum. nu este o eludare a legii sau ceva similar. nu prin tertipuri se obtine suspendarea executarii, ci pur si simplu pentru ca legea permite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

pt cine nu cunoaste:
io nu ma simt
MATRACŚCA; emeie urāta, prost īmbracata, proasta, bleaga, rea, vulgara, stricata.

corap- merci pt fasonarea mesajului

Mergi la inceput