Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marami

Tuturor celor carora le este sila, dintr-un motiv sau altul, le recomand cu multa caldura citricele

Datul cu parerea in astfel de cazuri... manipuleaza, distruge, omoara un OM, fie el vedeta sau anonim, criminal sau nu... asa ca refuz sa-mi dau cu parerea...tastatura mea e functionala doar nouazeci%..

Asadar, am o mare, maaare curiozitate si am si tupeu sa primesc raspunsuri doar de la cei care conduc zilnic, care au mii de kilometri la volan desi nu sunt soferi profesionisti.
Voua nu vi s-a intamplat niciodata sa derapati/acvaplanati?
Voua nu vi s-a intamplat niciodata sa va "treziti" in fata cu un nenorocit, nesimtit sau cocalar?
Puteti spune ca nu ati intrat, never-ever, in depasire cand erati intr-o coloana? Ca niciodata nu ati taiat o curba, nu ati depasit viteza legala desi nu mai era nimeni in trafic, nu ati mers pe alta banda de sens pentru ca soseaua era plina de gropi?




I miss u, sis!


Before you judge me, try hard to love me. MJ

creatii printre elucubratii



Nu.
si daca as face asta aici as fi sigur pedepsita cf legilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Sunteti convinse ca nu vi se poate intampla si asa sa fie ... Dar daca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

In sfarsit declaratiile din aceasta seara muta vinovatia spre exact esenta forumului Despre Copii.

Bona este vinovata. Pentru ca nu a linistit copiii. Drept urmare Huidu a fost nevoit sa-ntoarca capul sa vada ce-i cu harjoneala din spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

mie imi face rau tot linsajul asta media. nici nu ma intereseaza cine a fost vinovat in acest caz particular si daca huidu va face sau nu inchisoare. insa comportamentul mediei este absolut isteric. ai spune ca in romania se conduce ingereste si ca acum, pentru prima oara, s-a produs o crima monstruoasa pe sosele. in conditiile in care accidente de-astea se petrec zilnic, de ani de zile.

ce e mai trist e ca nu se va schimba nimic, nici comportamentul pe sosele, nici "viziunea" incapabililor din media, nici a politicienilor, nici a politistilor, nici a judecatorilor. dupa ce se va raci subiectul, lucrurile vor intra in fagasul normal, baetii jmekeri in ML vor depasi in continuare pe linie continua, restul lumii isi va face cruce cand pleaca de-acasa, carutele vor fi in continuare nesemnalizate si excursionistul roman va face gratare pe marginea soselei si isi va pune cortul pe malul curbei fara vizibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mie mi s-au intamplat din toate. Acum privind retrospectiv am facut multe tampenii si am avut noroc ca nu mi s-a intamplat nimic grav, desi sunt un sofer cu foarte mare grija in trafic.Am jurat mereu ca nu ma mai urc noaptea la volan pentru ca am probleme cu luminile si am tot facut-o, mi s-a intamplat sa fac Bucuresti-Predeal fara sa imi aduc aminte de trafic pentru ca mintea imi era aiurea. E drept ca nu as fi depasit nici moarta in curba aia la Timisu de sus si in nici o alta curba sau pe linie continua, nu cred ca am depasit 130 km in viata mea si aia era pe autostrada, dar mi s-a intamplat sa bag piciorul in acceleratie iarna fara sa apreciez viteza si conditiile drumului si sa ma proptesc in gard. Am scapat de doua ori in situatii critice, odata cu Tir-ul pe Dealul Negru pentru ca am avut reflexe bune si odata m-a lovit un caine din lateral. Aveam vreo 80 la ora , am vazut haita ca se alearga in ultima secunda si am tinut de volan cat am putut.Socul m-a impins pe banda cealalta, noroc ca nu era nimeni, vina era a mea, limita era 60, noapte, sosea dreapta , nu venea nimeni asa ca am bagat piciorul, la masina mea nici nu se simtea.
Si cazierul meu soferesc e curat si dupa 20 de ani, am luat cred 2 amenzi toti anii astia.
Nu am mai condus de ceva vreme ca abia dupa 6 luni intr-o tara noua am dreptul, plus ca trebuie sa trec iar prin traininguri si examene dar zau daca imi vine sa ma urc la volan dupa tragedia asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Am scapat de doua ori in situatii critice, odata cu Tir-ul pe Dealul Negru pentru ca am avut reflexe bune ...

Nici in jeep-uri, nici in SUV-uri n-ai incredere. Si-atunci ti-ai luat un tir. Asa se deduce.

Unde mergi in wk? La un gratarel? Cu masina? Nu. Cu tirul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Daca e alunecus nu trebuie viteza prea mare ca sa se intample o nenorocire. Din ce am vazut in presa, se pare ca ambele masini mergeau mai tare decat trebuia, poate nu cu mult, apreciau soferii lor, dar a fost destul. Din pacate stiu asta din experienta.
Sotul meu a patit-o fiind lovit din spate de o soferita ce a tras brusc de volan ca sa evite in ultimul moment sa se pocneasca cu microbuzul din fata ei ce oprise in statie. Nu avea viteza mare niciunul, sotul insa a accelerat in ultimul moment sperand sa-i faca loc sa intre. Matizul l-a lovit in colt si l-a-ntors, l-a rasucit, s-a imprimat asa un efect incredibil masinii, s-a oprit intr-un zid dupa ce a trecut peste "morcovii" aia de pe marginea trotuarului. Masina noastra (Opel Astra) a fost praf, sotul din fericire bine, Matizul doar putin sifonat.
Am citit ca Mercedesul intrase cu o roata peste linia continua, deci nu cu mult, iar Loganul venea aproape de linia continua, e posibil sa se fi lovit cumva tot asa, oblic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

inepuizabile discutii...realmente uimitor pt mine sa gasesc acest subiect atat de mult in interesul tuturor, chiar si aici

personal, lucrul cu adevarat de remarcat din toata povestea mi se pare cel legat de siguranta copiilor, care erau in scaunele si in centuri

cunosc parinti care din comoditate, din ei stiu ce... isi poarta copiii in brate in spate

iar acum am citit pe revista presei alta chestiune care ar putea face obiectul unor discutii pe acest forum

Conform jurnalului Antena3 de la ora 9, procurorii vor audia astazi la parchet mai multi martori ai accidentului. In paralel, inspectorii de la ITM s-au autosesizat si incearca sa stabileasca daca bona familiei Huidu avea contract legal de munca. Conform jurnalului RealitateaTV de la ora 11, Ministerul Transporturilor are in vedere reabilitarea zonelor periculoase de pe DN1

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">o mare familie...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Raspuns pt Marami: tot citrice ai folosi si tu cand te-ai duce la morga dupa ce unul ca Huidu ti-ar terciu un membru al familiei??

Pana si tu personal ti-ai lua o pedeapsa zdravana daca ai omori oameni cu masina si ai fi prinsa; sau esti cumva o personalitate full de bani care poate cumpara tot ce misca in justitie/politie, cel mai bun avocat etc.?

am carnet de 15 ani, n-am nici o amenda si nu depasesc vitezele, ma tem efectiv ca nu pot controla masina, drumul, nici comportamentul celorlalti din trafic asa ca merg cat pot de preventiv, poate enervant de preventiv pt unii ca Huidu. Ma asigur pana si cand am drum cu prioritate desi am fost indemnata sa nu o fac, ca daca ma loveste cineva care iese de pe un drum fara prioritate, ma plateste de buna. Asta daca ar mai ramane ceva intreg in mine. Asa ca ma asigur chiar daca nu e cazul, ma uit cine poate iesi de pe un drum fara prioritate si bine am facut pt ca erau sa ma turteasca destui grabiti care ies cu masini nervoase. Noroc ca nu ocup mult loc pe drumuri. Am fost claxonata de n ori ca nu merg mai repede pe sosele, insa asta e...merg cu maxim 100, cui nu-i convine sa ma depaseasca, nu ma tin pe mijlocul drumului si nu accelerez cand vad pe unul semnalizand in spate ca vrea s-o ia inainte. Nu am cursuri speciale de condus in conditii de polei, etc, asa ca nu conduc iarna cand e polei. nu plec noaptea la drum niciodata. asta e tot ce pot face eu incat sa nu fiu un pericol pe sosele.
Sa fim seriosi, se studiaza inclinatia drumului si poate si cati decibeli erau in masina de Huidu era atat de distras. E limpede de ce nu scoate capul in lume, pt ca are o haita de oameni care cauta un nod in papura suficient de mare ba drumului, ba loganului, ba pana si zgomotului din masina, incat sa scape el basma curata....e miseleasca incercarea si zbaterea tuturor, inclusiv a lui...
bine zicea cineva, unde e omenia, constiinta care sa razbata si sa il faca pe om sa spuna "am gresit, platesc, nu ma dau cu fundul de pamant si nu ma ascund dupa toti miorlaind scuze penibile"

nu sunt rea dar sunt convinsa ca daca era vb de orice pamantean banal de pe lumea asta, si nu de o "vedetaTV" la ora asta era deja la zdup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul


Bona este vinovata. Pentru ca nu a linistit copiii. Drept urmare Huidu a fost nevoit sa-ntoarca capul sa vada ce-i cu harjoneala din spate.


hai ca acum citesc pg asta...
si constat ca a devenit chiar amuzant subiectul

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">o mare familie...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput