Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(88)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

si noi schimbam sticla de vigantol la 3 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxx26

RALU, Cata e bine, a avut doar episodul ala urat, in rest e super ok. Sorry, habar n-am de faza cu colostrul si fierul - eu nu ii dau fier.

ZIKI, si mie mi-a fost ciuda pt tine cu concursul, pe bune, eu chiar am fost fan articolul ala...Mie mi-a placut ideea de a scrie un articol pt concurs, ca protectie de-aia aveam dar nah...trebuia sa il pui pe tati sa scrie (sau sa semneze), poate impresiona mai mult

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina






misto, nu m-a dus mintea cu tati.... dar de cand m-am prins..ma tin bine, ce sa zic!

multumesc mult pt aprecieri, face biiiine la moral.

am facut zeama de ceapa si ma duc sa iau stodal.



ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZUMZU, first of all multumesc pt linkul cu toxapel, am tot vrut, dar am uitat. Nu am mai sunat atunci ca nu a mai fost cazul, dar e bine de retinut!
Intr-adevar, in maternitate au inceput sa-i dea LP si ea vomita tot timpul. Asa s-au gandit ca are nustiuce la sistemul digestiv si au pus-o in repaus digestiv 2 zile (sau 3? nu mai stiu...) si au tinut-o pe perfuzii. Acum, la mult timp dupa, mi-e clar de ce vomita bietul copil...Intre timp, mie mi s-a instalat lactatia bine de tot si nu i-am mai lasat sa ii dea LP. M-am muls eu, am stat zi si noapte pe capul lor sa-i pazesc sa nu-i mai dea LP si i-am dat LM, chiar daca cu bibe, pt ca aia erau obsedati sa vada ce cantitate mananca.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Sa nu iesiti afara ca va ia vantul..la propriu
era sa imi rupa usile la masina,pe Edi l-am bagat in bluza mea,nici nu putea respira saracu de la vant. pe Cami am prins-o de-o aripa ca se clatina.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Aseaaa...
Ca tot mi-a ridicat ZUMZU mingea la fileu cu pozele din Viena, vreau sa va cer si voua parerea. Aseara povestind eu cu al meu sot despre multe si de toate, ni s-a nazarit ca ar fi frumos sa mergem la Piata de Craciun de la Viena. Si m-am pus pe cautari. Astept niste oferte de la o agentie si in principiu treaba e stabilita. Acum vin intrebarile:
1. imi mai povestiti si mie o data treaba cu pasaportul pt bebe? Stiu ca s-a mai vorbit de o mie de ori, dar la mom respectiv am crezut ca nu ma intereseaza deocamdata...
2. nu stiu cum sa fac cu mancarea Catalinei. Ea uraste borcanelele. Am incercat de vreo 3 ori cu marci diferite si a fost esec total. Sa incerc sa o mai obisnuiesc...nici nu stiu ce sa fac. Am alta alternativa oare? ZUMZU, tu cum ai facut? Alte sfaturi, idei?
Borcanelele astea au toate aceeasi consistenta pastoasa sau sunt unele pt bebei mai mari care sunt si cu bucati?
3. Oare in ce i-oi da sa pape? De obicei astia pe la hoteluri ar trebui sa aiba la restaurant scaune de masa pt bebe, nu? Am fost in o mie de delegatii si concedii, dar jur ca nu m-a interesat nici macar o data aspectul asta si nu am observat...
Ma mai gandesc, daca mai am si altele revin

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Roxx..cred ca prob cu mancarea se pune pe drum.
acolo la restaurant ma gandesc ca poti cere legume,carne..fierte,fara sare..si ii le maruntesti tu.
fructe iti cumperi,ceva biscuiti..zic si eu.
si eu ma ingrozesc cu plecatul si mancarea. borcane i-am dat vreo 2 doar..si nici nu am de gand sa ii dau vreodata.
sambata ne-am oprit sa mancam,Edi a mancat de la noi cartofi si pulpita de pui la gratar de a rupt. ii dadeam bucatica mica in gura,mesteca si inghitea repede si mai cerea.
oricum..acum au mai crescut,e mau usor cu ei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Neata pe la pranz!
Roxx borcanelele au consistenta diferita in functie de varsta scrisa pe ele. Eu nu i-am dat decat Babylove si e foarte incantat de ele. Dar cum zicea si Simo la restaurant sigur gasesti si ceva sa ii dai si ei. Pt drumul de dus ii iei de acasa ca nu se strica in 2 zile.

Noua de ieri ni se tot opreste curentul. Aseara am stat 2 ore fara, azi iar s-a oprit juma de ora.
La Razvan in gura e explozie dentara. E umflat tot, am impresia ca ii dau toti cei 4 incisivi de sus. Mai stie cineva cum se numea medicamentul homeopat pt dureri mari de dinti? Camilia e pt dureri moderate. L-a zis Fragrant, dar separat de lista si nu l-am salvat. Nu vreau sa ii dau, doar sa stiu cum il cheama.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Neata si de la noi.

Vreau sa-i raspund lui Roxx. Noi am tot calatorit cu piciul. Cu mancarea faceam asa, eu am un aparat 2 in 1 de la avent, abureste si blenduieste. E fff util, eu il folosesc zilnic. Este scump, dar poate gasesti de imprumut. De regula plec cu o punga cu fructe si legume cat pt 2 zile pana gasesc un loc sa ma aprovizionez. Mai greu cu carnea, ca nu poti cumpara 50g, eu ii dau ou si legume simple. De regula mai toate hotelurile au o cana electrica, unde poti fierbe un ou. Pt fructe iei o razatoare si gata . Sa te interesezi de patut la fotel, eventual ii iei de acasa o lenjerie, iti pun si ei la dispozitie, cum decizi. Cam toate restaurantele au scaune pt pici, eu le schimb pana imi aduc unul curat, nu le prea curata bine, dar poti lua la tine niste servetele dezinfectante.

Mie mi-a spus dr ca piciul are o predispozitie pt infectii urinare. Am facut echo la rinichi cand avea 3 luni. Cu italiana mea de balta am priceput ca partea de jos a rinichilor este un pic dilatata, e f comun mai ales la baietei. In cazul in care are febra si nici o problema aparenta trebuie cautat de infectie urinara.. Nu-i de speriat cu ele.. bineinteles ca nu-s de dorit.

Pupici cu sclipici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Neata,

Rupta de somn sunt. De vreo saptamana ajung sa ma culc doar la 1 si la 7-8 sunt in picioare. Faza e ca acum nu mai doarme T primul somn de dimineata decat vreo 40 min si mie nu imi ajunge sa recuperez.

In alta ordine de idei am descoperit si eu ce misto e sa-ti porti copilul. Am reusit sa pun si eu ca lumea wrapul ala pe mine si mi-e foarte usor sa ma deplasez asa. Imi pare rau ca am descoperit asa de tarziu si nu m-am bucurat toata vara de libertatea asta. Ehh, asta e.. la al doilea bb o sa stiu

Mada, ca intrebai care e diferenta intre MeiTai si Manduca. Doar sotul le-a incercat la evenimentul de sambata... eu nu am mai apucat. El zice ca se simte mai comod cu MeiTai-ul si ca il simte si pe Tudor parca mai relaxat. In rest, diferente la kg si alte date tehnice nu prea sunt. Doar ca MeiTaiul cred ca e un picut mai incomod de prins... ca pana la urma sunt pe acolo niste esarfe de infasurat si prins.
poate isi mai dau cu parerea despre MeiTai fetele care si-au comandat deja. Ne-am comandat si noi, a zis Anca ca o sa fie gata saptamana viitoare. Tati abia asteapta

Imi pare tare rau ca nu a castigat nici una din fetele de la noi la concursurile alea. Legat de castigatorul cu articolul... tipul scrie misto, dar articolul pt concurs nu m-a dat pe spate. Si mie mi-a placut tare mult cum ati scris voi doua (Roxx si Ziki).

Daca ne da cineva detalii cum se procedeaza cu pasapoartele pt pitici... ascult si eu cu interes. As vrea sa mergem saptamana asta sa-l facem

Mai aveam parca de zis, dar nu mai stiu ce revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Neata,

Vad ca ti-a raspuns laura_luiza ref la calatorii. Si noi am mentionat ca avem bebe, am gasit patutul in camera de hotel, la restaurantul hotelului aveau scaun copii (dar fara bara de protectie in fata, asa ca a papat in carucior, ca se ridica la 90 de grade). Pt fructe mi-am luat blenderul si cerealele cu mine, magazine cu fructe gasiti daca stati in oras si nu pe undeva prin afara. Pt pranz, am cerut legume fierte si intr-o zi cand am fost la vizitat am avut borcanel de la
Nestle (e singurul pe care il mananca, n-are sare, zahar).
Noua ne-a prins tare bine de cate ori am iesit, asa ca go for it!!

Si la noi s-a mai racorit, sper sa iesim dupa ce face ochi don'soara.
O saptamana mermecatoare!!

ps:iau si eu cafea ca am ramas fara in casa, si mai vine si o tura de musafiri de-o saptamana


Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput