Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria | Autor: roxy_s

Link direct la acest mesaj

Povestea minunata a buburuzei mele Anastasia Maria a inceput intr-o zi de iunie cand pe
testul de sarcina a aparut a doua liniuta roz dar nu a aparut asa un doi ci
cu asteptari.... am facut testul cu ochii carpiti de somn dupa o noapte de chefuiala
cu prietenii. am stat 3 minute (ca mai mult nu ma tineau balamalele) sa vad daca apare
ceva pe test si nimic. zic, bun asta este....ma duc inapoi in pat langa sot.
Cand ma trezesc si-mi arunc iar privirea pe test vad a doua liniuta foarteeee pala dar era
acolo am sarit repede sa fac inca un test (de primul nici nu-i mai zisesem sotului
ca l-am facut) si am stat cred ca nici 3 minute si imediat a aparut liniuta
abia atunci am sarit in pat peste sot si i l-am aratat. asa fericiti am fost in momentul
acela, ne-au dat lacimile de bucurie.
Asteptam cu nerabdare prima eco sa-mi vad punctuletul drag...si l-am vazut, era asa de mic
insa doctorul m-a chemat peste inca o saptamana sa-mi confierme ca este bine si ca-i bate
inimioara. dar eu stiam ca este bine, simteam asta.
Sarcina a fost foarte frumoasa, am petrecut clipe minunate alaturi de burtica, o burtica
foarte miscatoare si saltareata Mergeam lunar la eco sa-mi vad puiul, asteptam cu
sufletul la gura sa merg. Stiam ca va fi fetita inca de prin saptamana 12-14 asa, cand mi-a
zis doctorul ca pare ca este fetita si asa a fost.
In saptamana 14 m-am internat sa-mi faca cerclaj, totul a decurs bine si rapid, in
maternitate mai mult m-am distrat, eram acolo ca in statiune
Timpul trecea, burtica crestea si se apropia momentul nasterii. Si cu cat se apropia
monentul ma cuprindea o nerabdare, un pic de teama, fericire ca imi voi tine buburuza mult
asteptata in brate.... si momentul a venit atata de repede cum nu credeam.
Eram programata la inducere pe 22 februarie, medicul fiind de garda mi-a convenit asa,
sa fie si el acolo tot timpul. Insa Anastasiei nu i-au convenit planurile noastre si
ce-a zis ea: ia sa scot eu nasucul mai repede Asa ca luni seara, in 21 februarie,
dupa ce mai toata ziua palavragisem cu fetele pe forum(bine, asta faceam zilnic), imi
facusem unghiile, ma aranjasem pentru marea intalnire de marti ...cica, pe la ora 19
(dupa ce intr-un final iesisem de pe net ca greu ma deslipeam) m-am apucat sa fac deva
de papa sa iau cu mine la spital sa nu stau nemancata pe acolo. Deodata simt o durere mare
in partea de jos, o intepatura puternica. M-am asezat pe scaun si mi-a trecut. Ma ridic
iar ma ia.... zic ce-o fi, ca doar nu nasc azi, maine tre' sa nasc. Da' de unde....Anastasia
i-a dat un sut la dop de a sarit cat colo si a inceput sa curga la apa de zici ca ma
pisalisem pe mine 2 litri. L-am strigat pe sot din baie: zic hai repede ca bebelina nu mai
are stare, vrea afara. Sotul in 5 minute era imbracat, incaltat a luat bagajul meu si era
la usa Zic stai asa ca nu nasc acum tac-pac... Am facut dus, m-am imbracat si am plecat.
Pana am coborat am facut juma' de ora asa contractii aveam, nu puteam sta drepti.
Cand am ajuns la maternitate, cand am pasit acolo m-a invadat un fior.... stiam ca a venit
clipa cea mare si ca voi pleca de acolo cu iubirea noastra in brate
Pana sa-mi faca internarea atata am ras cu sotul asa printre contractii dese si dureroase.
I-am zis ca a doua zi vreau neaparat sa-mi aduca oja sa-mi fac unghiile ca asa au ramas,
nefacute. La despartire ne-am stras tare in brate, ne-am sarutat si i-am zis ca-l astept
sa vina la mine.
Am mers la clisma unde iar m-am distrat cu tanti de acolo care era cat pe ce sa ma moseasca
asa contractii dese aveam, cred ca la un minut. A zis sa ma grabesc sa nu stau atata pe wc
ca poate nasc Si zic 'ce sa fac, sa fac pe mine? stati asa sa fac tot' Am plecat
sus la nasteri. Eu mergeam aproape indoita de tot, nu mai puteam de durere asa contractii
tari ma luasera. Am stat vreo 10 minute in sala de pretravaliu apoi m-au dus in sala de
travaliu si monitorizare. Atunci au venit un val de contractii si mai si.... erau unele
acolo care urlau de ma bagau pe mine sub pat... la un moment dat i-am zis moasei sa-mi faca
ceva ca nu mai suport contractiile astea. Si tocmai atunci a aparut doctorul, m-am suit pe
vestita masa , m-am facut comoda, mi-au ridicat spatarul cum am vrut si da-i si
impinge... Totul a durat foarte putin cu toate ca la un moment dat credeam ca nu mai scoate
odata caputul afara. Dupa cateva impingeri si ajutor de la moasa, Anastasia a scos caputul
afara A plans putin, apoi a asezat-o asistenta pe o masuta cu neon in dreapta
mea si a curatat-o, a cantarit-o, a masurat-o. Avea niste ochisori mari si frumosi.....era
asa rozalie si frumoasa, cu caputul ei tuguiat. Dupa ce au infasat-o mi-a pus-o pe
piept....Doamne ce miracol, am simtit atunci o bucurie imensa cum nu credeam ca voi simti
vreodata. Numai o mama poate simti asa ceva, nu cred ca exista sentimente mai puternice
decat cele ce le-am trait atunci. Nu-mi mai luam ochii de la ea. Apoi mi-au luat-o si au
dus-o la bebei.
Toata noaptea numai la ea m-am gandit, abia asteptam sa merg s-o alaptez. Cand am mers la
alaptat si am vazut ghemotocul ala mic acolo care ma astepta sa-l hranesc....mi-au dat
lacrimile si am plans de fericire. Era ghemotocul meu, puiul meu care mi-a cucerit inima
si care imi va umple sufletul de fericire.
Cand ne-am externat aveam asa emotii....tot cu lacrimi in ochi eram cand l-am vazut pe
tati jos la externari cum ne astepta nerabdator si tare emotionat. I-am dat-o in brate,
o tinea ca pe bibelou si nu-si mai lua ochii de la ea.
Acum traim cele mai frumoase momente alaturi de puiul nostru, ea este minunea vietii noastre.
Cand ne zambeste, gangureste sau ne strange degetul in pumnuletul ei ne topim de fericire.
Suntem atat de fericiti si pe viitor poate va mai veni un fratior sau o surioara pentru
ea. Ne dorim din tot sufletul. Cea mai mare avere pe lumea asta sunt
copiii

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Superb, Roxy!!! Sa va traiasca frumoasa Anastasia si sa va tineti de cuvant sa-i faceti o surioara/fratior.

PS: Cu unghiile cum a ramas? Le-ai facut rosii sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza
nu am mai apucat sa le fac, asa au ramas nefacute

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Frumoasa poveste, frumoasa printesa si familie Sa va traiasca si sa va bucurati de ea Mi-a placut shutul Anastasiei, e hotarata nu asa, stie fata ce vrea cat despre sot, grabit era si el ca fiica sa si cred ca nu ti-a mai adus oja sa iti faci unghiile, asa-i ? numa asta grija nu avea el saracu atunci... el nu stia cum sa va aiba mai degraba acasa si hai cu fratioara pentru Anastasia, ca doar n-oi fi eu prima , deschizatoarea de drum



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

TARE FRUMOS!!!! dar ma apucat invidia..... tare as fi vrut sa trec si eu prin toate astea...sa simt si eu durerile alea minunate...sa impinc ca sa o ajut sa iasa....sa tip de durere ....tot "pachetul"!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

vai, Roxy...imi amintesc si eu seara aceea, dar de partea cealalta, a noastra fetele de pe DC, imi amintesc ca ne-ai spus ca mergi sa-ti faci unghiile.sa-ti traiasca puia mica si frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Sa va traiasca printesa,Roxi!
Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

fetelor va multumsc din suflet
ati fost alaturi de mine si asa de bine a fost....
ma bucur tare mult ca va cunosc si ca impartasim tot.


strumphitza, simona ce ungii....nu mi-am mai facut nici o unghie. cand i-am zis la sot ca vreau oja a doua zi el chiar m-a crezut si a zis ca mi-o aduceasa am ras ....

stefy este minunat pe cale naturala, asa-i, cu toate durerile alea.... dar lasa, important este sa fie bebeii sanatosi, nu mai conteaza cum nasti

happiness multumim, si voua va doresc tot binele si sa va bucurati de puiutii scumpi

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Si eu imi aduc aminte seara aceea si dimineata urmatoare cand am citit marea veste: ca a venit pe lume printesa Anastasia, Sa va traiasca si sa traiti clipe minunate impreuna!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Foarte frumoasa povestea!!!
Sa va traiasca si sa creasca sanatoasa si fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mandreeac multumim la fel, sa va bucurati de Rares grasunelul

lavi multumim. si tie sa-ti traiasca printesicile ca vad ca esti mamica de 2 zgamboaice sa va bucurati de ele

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput