cic 1 si drepturile mele

cic 1 si drepturile mele | Autor: D_Anka

Link direct la acest mesaj

Buna ziua
Sunt o mamica de fetita de 1 an si 7 luni si sunt in Cic 1 pana in 2 martie 2012.
Situatia mea sta astfel: din cauza unor probleme hormonale medicii mi-au recomandat sa fac inca un copil cat se poate de repede,iar la servici sefa mea mi-a sugerat subtil sa-mi gasesc un loc de munca.
As avea urmatoarele intrebari:
1.Daca eu sunt in cic 1 dupa legea veche mai este obligata sefa mea sa ma tina 6 luni sau poate sa ma dea afara imediat dupa reintoarcerea mea si sa ma bage in somaj.
2.Daca voi fi gravida in 2-3 luni cand ma intorc la munca ce drepturi am?daca anunt in scris ca sunt gravida in momentul intoarcerii ma mai poate da afara?
3.Daca sunt gravida in 2-3 luni si fara loc de munca exista posibilitatea sa pot ramane fara indemnizatia de crestere cic2?

va mutumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da poate sa restructureze postul si sa te trimita in somaj dupa exact o luna.
2. Drepturile sunt conferite de OG 96/2003 le gasesti la mine pe site
3. Teoretic poti beneficia deoarece trebuie 12 luni ori daca esti in luna a doua urmeaza minim 6 luni somaj deci 8 luni apoi prenatal pana nasti insa vii din CIC 1 deci cred ca acoperi 12 luni, nu?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput