Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna fetele

strumfy nu cred ca avea cum sa faca ceva Nelli in lista ca doar nu are parola de la contul comun... poate altceva a vrut sa spuna . tu ce mai faci?
nelli ca sa te inscrii in lista trebuie sa ne dai datele tale si se rezolva
dia_bi spor la cautat sala pt botez
dia_tm

pup burticile si strengareii

Monica, fericita 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monna3

buna fetele

strumfy nu cred ca avea cum sa faca ceva Nelli in lista ca doar nu are parola de la contul comun... poate altceva a vrut sa spuna . tu ce mai faci?
nelli ca sa te inscrii in lista trebuie sa ne dai datele tale si se rezolva
dia_bi spor la cautat sala pt botez
dia_tm

pup burticile si strengareii

Monica, fericita 17+




Stiam si eu ca nu suntem decat 3-4 cu parola...dar poate am sarit eu postarea in care a cerut parola.
Noi suntem bine... a fost mama 2 zile la mine si am pus muraturi, oleaq de curatenie si nu am avut timp de net. Referitor la sarcina sunt bine... motzata se agita mai mult seara...si abia astept data de 22 cand mergem la eco
Tu ai inceput sa simti "fluturi"?


Mami fericita de strumfita si 19+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lelu, in mod normal dupa dublu test se face analiza vilozitatilor corionice (dar n-am idee daca si in Romania), iar amniocenteza mai degraba dupa triplu-test.
Eu am inteles ca se poate face dublu-test pana la 13 saptamani +6 zile. Rezultatele la eco nu se schimba, banuiesc ca ai avea timp sa recoltezi hormonii, chiar daca ai rezultatul mai incolo.
Sau sa astepti pana la triplu-test. Zicea cineva si de cvadruplu test.
Tin pumnii sa iasa bine.

Ups, eu sunt "noua in domeniu", nu mai am alti copii, trebuie sa cautam de acum sala de botez? Adica daca eu sunt in 13-14 saptamani?

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12

Citat:
citat din mesajul lui monna3

buna fetele

strumfy nu cred ca avea cum sa faca ceva Nelli in lista ca doar nu are parola de la contul comun... poate altceva a vrut sa spuna . tu ce mai faci?
nelli ca sa te inscrii in lista trebuie sa ne dai datele tale si se rezolva
dia_bi spor la cautat sala pt botez
dia_tm

pup burticile si strengareii

Monica, fericita 17+




Stiam si eu ca nu suntem decat 3-4 cu parola...dar poate am sarit eu postarea in care a cerut parola.
Noi suntem bine... a fost mama 2 zile la mine si am pus muraturi, oleaq de curatenie si nu am avut timp de net. Referitor la sarcina sunt bine... motzata se agita mai mult seara...si abia astept data de 22 cand mergem la eco
Tu ai inceput sa simti "fluturi"?


Mami fericita de strumfita si 19+ cu Motzata


ma, ceva ceva am simtit eu, dar oare sa fie bebe? nu stiu... joia trecuta parca am simtit un "ghiont" si aseara cand stateam intinsa in pat am simtit ceva gadileli prin burtica si niste balonase... oare o fi bebe?
oricum bebe e tare miscaret, in ambele dati cand am fost la midwife si i-am auzit inimioara se auzea ca se si misca (ca la ultima vizita ma si intreba midwife daca nu simt miscarile) dar nah... ma-sa e putin mai nesi si nu prea simte sau nu e sigura ca e bebe

Monica, fericita 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Lelu, in mod normal dupa dublu test se face analiza vilozitatilor corionice (dar n-am idee daca si in Romania), iar amniocenteza mai degraba dupa triplu-test.
Eu am inteles ca se poate face dublu-test pana la 13 saptamani +6 zile. Rezultatele la eco nu se schimba, banuiesc ca ai avea timp sa recoltezi hormonii, chiar daca ai rezultatul mai incolo.
Sau sa astepti pana la triplu-test. Zicea cineva si de cvadruplu test.
Tin pumnii sa iasa bine.

Ups, eu sunt "noua in domeniu", nu mai am alti copii, trebuie sa cautam de acum sala de botez? Adica daca eu sunt in 13-14 saptamani?

13+


dara76 ai dreptate se poate face mai intai analiza vilozitatilor corionice, iar mai tarziu amnio
Fetelor eu sunt foarte obosita, si ma cam doare capul dar am zis sa intru sa va spun si voua vestea buna dar si dezamagirea fata de sist. medical romanesc.
Am fost azi la 2 medici, primul ma trimis la al doilea mi-am facut din nou eco si a introdus din nou valorile de la biochimie.
La un moment dat o intreaba pe asistenta cat e valoare si zice 1:15000 si inca nu era gata cu masuratorile,.... nu-i venea sa creada si se uita pe rezultatul de la screeningul precedent.
Doamne, doctorul ala gresise complectarea screeningului pt PAPP-A in loc de 0.5056 a trecut 0.051 asta a compromis totul.
Acm riscul e de 1:16723 pt down 1:197364 pt Edward`s si 1:464606 pt. Patau
A fost o neatentie care ma putea pune in pericol de a pierde sarcina daca eram mai naiva si il credeam pe cuvant + ca ma punea sa fac amnio in saptam 15.
Sincer o sa raspandesc vestea despre el, pentru ca asa o greseala nu se poate face, se joaca cu viata oamenilor, e un insensibil si nu cred ca pune suflet in meseria lui.
Pentru fetele din timisoara recomand din suflet Dr. Muresan de la President, au aparatura profi si i-si da tot interesul sa faca totul ca la carte.
acum ma duc sa ma odihnesc ca nu mai pot, oricum toata familia e super fericita, au plans de bucurie.
noapte buna


13+ Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Lelu, ma bucur din suflet pentru bucuria ta

Poate ca ar trebui sa-i comunici acelui "medic" ca e incompetent si lipsit de calitatile umane necesare in meseria pe care o practica (banuiesc pe bani frumosi)


Niko, 11+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

ma bucur mult pentru tine lelu; desi este usor sa privesti din afara cand nu esti tu in cauza totusi eram sigura in cazul ei ca va fi bine si ca este vorba doar de o eroare;

azi am luat niste rezultate si a iesit ca am candida albicans; din cate am citit este frecventa la gravide; eu nu am avut inainte candida sau cel putin nu stiam de ea; cred ca se rezolva cu un tratament si mai am si niste ponturi naturiste.
luni merg si la ecografie sper din toata inima sa fie bine

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

lelu ma bucur ca totul e bine cu bebe tau iar despre medic... no comment
kovacs imi pare rau de candida, sper sa scapi repede de ea. hai ca mai e putin pana luni, te asteptam cu vesti bune

Monica, fericita 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

:) AM INCERCAT SA MA INSCRIU PE LISTA CU UM SI DPN :) DAR NU AM GASIT CUM; AM TOT CITIT SI DEGEABA :)

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

:) AHAA DECI ASTA ERA NU K NU AM INTELES EU ;))
UM 15 iulie-dpn 20 aprilie :) MS

11+

Mergi la inceput