Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Lelu , draga, cel mai sigur doctorul asta e un pic...tampit. Nu zic numai de vorbele idioate pe care ti le-a adresat stiind pe propria piele ce inseamna sarcina obtinuta cu FIV, ci si faptul ca a comparat 2 analize care s-au efectuat la o distanta mare de timp.
Fii atenta , ca dublul test are valoare in conditiile in care sunt consemnate corect varsta sarcinii+varsta pacientei+greutatea + multi alti parametri care se trec pe fisa de recoltare. Chiar daca se fac in zile diferite, sa fie macar zile consecutive, fara distante mari intre ele. Plus ca NT=translucenta nucala (se masoara marimea cefei) este un prim indiciu daca ar fi ceva. Eu zic ca daca a iesit ok, nu vad ce risc atat de mare sa-ti iasa. Rezultatul e ANORMAL de CIUDAT. Eu zic sa repeti acum cat mai curand, si sa vii cu vesti bune!
AH!si schimba-l pe desteptul ala numai pentru faptul ca n-are respect ...

Multumesc Bunului Dumnezeu!
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldstück spune:

Neata fetelor...

Va invit la o cafea cu praji... La noi toate bune si frumoase.. Ne mai plimbam pe afara, si la noi a sosit toamna... dar vremea mai tine, si profitam de aea..
O zi faina va mai doresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

dia, felicitari pentru vestile bune!
lelu, tinem pumnii stransi sa fie totul bine cu bebe.
parerea mea e sa schimbi medicul de tot si sa repeti analizele la unul din medicii recomandati.Succes!

Miha, mamica fericita de Rares si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Ce fac fetele mele?

Imi cer scuze de lipsa prelungita de pe forum...dar am avut grave probleme de sanatate .... in ultimele 3 saptamani am facut 2 crize mari de colica renala ...din cauza unor pietre la rinichi.... nici nu vreau sa va vorbesc de durerile in care am ajuns la spitalx2...si de tratamentul de acolo...jur ca am iesit traumatizata de acolo( conditii, personal si povestile din jur)... problema e ca nu pot ataca acuza durerilor decat dupa ce nasc pana atunci ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere sa duc sarcina la capat cu bine si sa am inca o zi fara dureri.
Bebe este bine conform ultimei ecografii ... marti mergem la doctorul nostru si abia astept sa-l vedem pe bebe ...dublu testul a iesit ok .... tot ce-mi doresc este sanatate si sa treaca timpul cat mai repede sa-mi vad strengarul.
V-am citit din urma felicitari fetelor cu rezultate bune la teste ... si as vrea sa o sfatuiesc pe mamica de strengar din Timisoara LELU :
1. schimba-ti ginecologul ...tipul pare suprarealist.... dc vreodata ar fi pierdut vreo sarcina sau un copil ar fi invatat sa se adreseze unei mame
2. refa testul ... dar indiferent de rezultat pune-ti increderea in Dumnezeu si nu in statistici .... asta iti spun sincer din inima ... aparitia lui bebe a fost in cazul vostru impotriva tututror statisticilor ... deja e un bebe binecuvantat... le-a invins o data o sa o faca din nou

Ce dor mi-a fost de voi si de strengari

Mamica de Bu minunat si de strengar +16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Chito, imi pare rau sa aud de durerile renale si de vizitele la spital, ai fost puternica. Eu te cred cu traumatizarea la spital, stiu cum e, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Tin pumnii sa nu se mai repete durerile.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Intru pe fuga ..probabil vineri o sa recuperez...Lelu eu as reface testul la alt medic...si sigur as schimba si medicul. Cum s-a mai spus...analizele trebuie facute in decurs de 24 ore...Dak as fi in situatia ta ...as reface DT(dak ar iesi tot rezultate asemanatoare as face si TT si abia apoi amnio.
Tin pumnii sa fie totul bine si astept vesti...

Mami fericita de strumfita si 19+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Nu-s de specialitate, deci nu pot sa bag mana in foc, insa pe la toti doctorii la care am intrebat, mi s-a zis ca pot fi 2-3 saptamani diferenta intre recoltarea hormonilor si ecografie, ca nu pricepeam de ce sa recoltez hormonii in saptamana 9 si sa fac ecografia abia in saptamana 12, dar nu au legatura una cu alta, la ecografie tre' sa se bifeze in program translucenta nucala si prezenta osului nazal, emisferelor cerebrale, tot felul de chestii de-astea, insa programul are valori separate pentru hormoni, recoltati in orice perioada din intervalul respectiv. Ideea e sa fie un soft mai bun, care sa mai reduca din 'fals pozitive' si sa fie si aparatul bun cu care se face analiza hormonilor.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

Lelu si eu sunt o nefericita careia i s-a dat un astfel de " verdict" risc crescut de Down. Dar parerea mea de om trecut prin asta , daca ar fi sa repeti analiza atunci ar aparea urm intrebare :ok si acum pe care o iau in calcul? oare imi permnit sa imi asum un stfel de risc de a naste chiar si prin absurd un bebe cu probleme?- cel putin asta am gandit eu.
Eu zic asa: mai relevant decat analiza facta de tine ar fi si un triplu test cu screening(eco) facut k lumea intr-o clinica ok, daca te temi de costuri sa stii ca se poate face si gratis la Centrul de ocrotirea a mamai si copilului din Bucuresti din zona Lacul tei, poti sa cauti pe net si sa te programezi, daca nu asta ar fi problema incerca o clinica buna: Medlife, Centrul medical de sanatate Regina Maria din Buc etc. Oricum abia intre 15- 17 sapt se face triplu test iar amniocenteza de la 16-20 sapt.
Eu una am facut amnio, am mers si 4 h pe drum cu autocarul in aceeasi zi, am avut parte de niste contractii a doua si a treia zi din cauza asta dar nimic mai mult.Eu am facut la spitalui Sf imparati Constantin si elena din buc, si te-as sfatui si pe tine sa optezi tot pt un spital pt procedura ( dar sa speram ca nu va fi necesar sa ajungi aici)
ce pot sa-ti zic rezultatele vin cam in 2-3 sapt, iar riscuri sunt dar mici. Procedura nu e dureroasa absolut deloc, iar din nefericire este cam singura cale de a sti sigur daca e sau nu o astfel de problema.
M-am interesat f mult despre asta iar alte variante de diagnosticare nu prea sunt mai ales ecograf decat poate prin 33-34 sapt ca sa i se analizeze un pic mai mult fiziologia tipica celor cu Down dar si asa slabe sanse fiindca aspectul lor este f f putin diferit de normal la unii chiar insesizabil, de la dr genetician cu are m-am consultat stiu ca se poate ca si la un risc de 1/4 la astfel de teste ( statistice) sa nu fie nimic in neregula cu bebelul dar s-a intamplat ca si la un risc aproape inexistent dat de ele sa se nasca copil cu Down exemplul concludent in acest caz este chiar o verisoara mai indepartata de-a mea care la un risc de 1/1300 la triplu test ( nu i s-a mai recomandat nici amnio fiindca nu se impunea dupa analiza) a nascut un baietel cu Down care are acum 2 ani si 9 luni si traieste un adevarat calvar, atat ea cat si rudele apropiate ca sa nu mai vb de copil care e fff marginalizat si sufera fiiindca simnte si el furie, emotii , durere pplus ca deja a suferit si 2 interventii chirurgicale pe cord pana acum ...
Insa momentan eu zic sa nu te stresezi, nu prea ai de ce deoarece atat analiza facuta cat si dr tau nu imi par nici mie in ordine ! Pt linistea ta si a bebelului din burtica asteapta sa faci 15 sapt sa faci si triplu test iar daca Doamne feri iese rau nu sta pe ganduri cu amnio.Dar pana atunci detaseaza-te complet de asta, nu faci decat sa te supui atat tu cat si bebele la un stres gratuit!
Ai grija de tine si minunea ce creste in tine si bucura-te de frumosul din viata ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

Stiu ca nu am prea fost solidara cu lumea in postarile mele de pe aici batandu-va la cap doar cu prob mele, dar recidind toate postarile din forumul acesta adresat ingerasilor pe care ii asteptam si noua "binecuvantatele" care ii puratam cu atata drag si grija in burtici, as vrea sa va multumesc tuturor pt incurajari, pt ca sunteti asa cum sunteti si sper ca sa legam prietenii frumoase si de lunga durata macar virtual! poate cine stie la majoratul strengareilor nostrii vom organiza si o mica intrunire!!
Va iubesc fetelor, pup toate burticile si felicitari tuturor celor care au primit veti bune si multa putere si credinta celor un pic mai incordate!
Sarcina e o experienta unica si minunata pt fiecare din noi, e acel ceva care ne face sa devenim mai increzatoare, mandre si de ce sa nu o zicem: niste oameni mai buni ajutandu-ne de cele mai multe ori sa ne exploaram resurse cu care nici nu aveam habar ca suntem inzestrate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, daca ti-e de ajutor, as spune ca stiu destule mamici fericite din Timisoara care au avut testele proaste si verdict de risc crescut de sindrom Down - unele au refacut testele si au iesit ok, altele au facut amniocenteza si s-a dovedit a fi ok ... in final toate au fost ok; si la limuta, chiar daca testul ar fi corect, la 1:50 inseamna 98% sanse sa nu sie nici o probleme...

Sincer eu n-am vrut sa fac aceste teste...pentru ca stiu destule cazuri cu teste iesite prost care au fost ok, dar au trecut prin saptamani de stres cumplit, dar am auzit si de cazuri unde testele au iesit foarte bine, si copilul s-a nascut cu sindrom DOWN.

Din pacate medicii au acest stil de a-ti prezenta direct si cu maxima seninatate varianta cea mai nasoala posibila... de multe ori uitand sa spuna ca probabilitatea ca acea varianta sa se si intample e foarte foarte mica;
dar mi se pare Lelu ca in cazul tau dr. depaseste cu mult acest nivel; e o gluma tare proasta sa spui asa ceva inainte de echo ... nu stiu cine e, nu stiu de cand esti pacienta lui si cata incredere ai in el...dar parca ori il lamuresti ca ar face bine sa aiba grija cu exprimarea fiindca te deranjeaza, ori il schimbi.

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput