Scolari de Iulie - August 2004 * 83

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza! Kim, inteleapta decizie!
Nu vreau sa dau cu parul, dar eu chiar am o problema cu atitudinea cadrelor didactice- imi spunea cineva din sistem ca traiesc intr-o lume a lor, in care copiii sunt obligati sa li se supuna, parintii nu au incotro si tac pentru ca repercusiunile le simt tot copiii, astfel incat li se pare normal sa aiba lumea la picioare si sa aiba intotdeauna dreptate pentru ca nimeni nu poate sa le contrazica. Cum pot eu sa ii explic doamnei invatatoare ca muncesc de rup de la 8.30 la 17.30 si ca a veni sa discut pe indelete la 11:45 cand se termina orele implica o zi de concediu pe care trebuie sa o anunt cu cateva saptamani inainte? Intelege, credeti?
Scuzati-mi patima, va rog, dar chiar ma revolta usurinta cu care ne trimit copiii la psiholog sau le scriu pe carnetul de corespondenta :"Este obraznic!!!"...dupa ce eu stiu ca am muncit cu el 7 ani...

Offf., revin, va doresc o zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kim, buna decizia
Roberta, stiu despre ce vorbesti eu nu stiu daca as tacea, pana acum DD ne-a ferit de asemenea cadre, insa eu nu tac.
Ioana, ce dulce Gorodica
Si noi azi sau maine ne vaccinam, azi am dus hartia semnata si carnetul de vaccinari. Vreau sa trecem rapid si cu bine peste eveniment.


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Olivia, o decizie buna, mergeti pe cont propriu.

Gabi, asta cu scrisul urat nu spune nimic...ceea ce conteaza este dorinta de a invata.
Acum nu cred ca invatatorii mai pun atat de mult accent pe caligrafie (dar s-ar putea sa ma insel )

Ioana, eu cred ca nu o sa fie nici o problema cu vaccinul. Super simpatica Mariuca

Daria, succese la cantari! :)))

Maria azi a vrut sa se aseze in ultima banca (asa cum ii zisese doamna ca o sa stea pentru ca a vorbit mult ). Insa banca era ocupata. Baietelul din banca a fost superhaios "te asezi aici cand iti zice doamna nu cand vrei tu!"

Andries, imi aduc aminte ca stateam in gazda cand ne-am angajat, faceam iarna zacusca si puneam muraturi...cand ne-am mutat in apartamentul nostru aveam un covor, un sac de dormit, televizorul si borcanele de muraturi!
Am dormit pe covor si ne-am invelut cu sacul, teveul l-am asezat pe carti...dar camara era plina!

Roxana, sper ca sunteti bine sanatosi!

Azi avem dictare la romana. Sper sa nu o faca lata. John pleaca 8 zile in Elvetia si e racit cobza...ih
O zi buna sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu nu inteleg ce inseamna dictare la romana? Stiu deja sa scrie propozitii? Sau ce anume scriu ei dupa dictare?

Andries, te inteleg perfect - si eu plec de maine pina vineri (dar la Predeal de data asta) si ma gindesc ca-l las pe sot dimineata sa-i trezeasca, imbrace, imbarce si sa-i lase pe fiecare in parte la locul lui si nu ma simt tocmai ok...plus ca la noi e slalom si cu mama si soacra pentru ca maine si poimaine Stefan are zile de terapie...dar asta e!

Kim - oricum e alegerea voastra!

Daria - sa inteleg ca va apucati de chitara?

Roberta - multi pupici, zau ca te inteleg...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

nunu, nu stiu sa scrie, dar trebuie sa fie atenti la cerinte si sa reproduca semnele grafice dictate...
liniuta oblica mica, liniuta mare deasupra, liniuta mare dedesubt, bastonas mic, bastonas mare...d'astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristalina

nunu, nu stiu sa scrie, dar trebuie sa fie atenti la cerinte si sa reproduca semnele grafice dictate...
liniuta oblica mica, liniuta mare deasupra, liniuta mare dedesubt, bastonas mic, bastonas mare...d'astea...

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi



Am inteles acum!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Ce liniste... a trecut febra inceputului de an scolar :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

io`s aici, abia astept sa fug la scoala sa vad ce zice profa de pictura
Leeloo, da, fi`mea s-a apucat cica, asa ca am cautat o chitara de imprumut ca io nu cred in minuni si nu vreau sa aruncam bani pe degeaba

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

si azi suntem in conced de muci si tuse, mai putini dar nu semnificativ de putini, si in plus a zis Danu azi ca il doare un pic urechea daca-si baga degetul sa se scarpine

vremea e de rahat afara si desi ziua o avem plina cu activitati scolare (teme pana deasupra urechilor) tot mai avem si incidente de genul plictiselii, mai ales la Dea, care daca nu sta afara jumate din zi nu e multumita, si o si inteleg la faza asta, numai ca nu prea am de ales...

la noi nu trece zi fara teorii, pe care tre sa i le tin lui Danu despre necesitatea temelor. Ii lipseste pur si simplu motivatia sau nu stiu ce, dar mereu e intrigat de ce trebuie el sa scrie atatea teme, nu poate doar sa le zica din gura? Ieri ne-am spetit pe bune 20 de minute sa reusim cu linia serpuita la mate. nu aia simpla ci aia lunga cat o zi de post ce o au ei de desenat undeva in caietul special de mate printre puncte. Linia serpuita mica si mare...jeeesus, am crezut ca ma iau de cap si ma dau de birou, pana am reusit cat de cat sa-l fac sa inteleaga unde trebuie s-o rotunjeasca. El le facea ascutite, deci un sir de linii oblice inclinate cand la dreapta cand la stanga, si obtinea cica linia serpuita. Asta avusese acum cateva zile si ieri tot asa credea el ca trebuie s-o faca. Uff, greu a mai fost !

azi se chinuie cu cifra zero de ex. pe care in loc s-o faca ovala o face rotunda, si aici avem iar de munca. Se vede ca nu-i place buchiseala de nici un fel, nu are rabdare; fetitele probabil sunt mai scriicioase, imi aduc aminte ca mie f mult imi placea sa scriu, scriam acasa si in plus in caietele mele, fara sa mi se ceara, ma jucam de-a invatatoarea etc; pe Danu nu-l prind decat la temele de musai, iar la munca voluntara de consolidare doar cu arcanul. Oare ce sa-i zic sa-l motivez sa vrea sa si scrie, nu doar sa faca "probleme din cap". Pana si la probleme trebuie sa fie pregatit sa scrie, nu merg toate "din cap si din gura" De azi mi-am propus sa nu ma mai enervez si consum pe chestia asta, ii spun o data si atat, daca vrea bine, daca nu, nu-l mai conving si gata, il las sa se duca la scoala asa cum se pregateste el, nu ma mai tin de capul lui sa faca x si y pana reuseste sa faca ok, si cand i s-o face observatie si va primi note/calificative proaste, cand i se vor reduce bonificatiile, poate ca i se va face rusine si va fi si mai motivat sa munceasca si cu draga inima in plus daca nu-i iese din prima ceva. Altceva nu-mi trece prin cap. De la mine are parte de tot suportul si de toata stimularea pozitiva, insa trebuie sa vina si de la el ceva ambitie. Stiu ca inca nu e acomodat, nu e familiarizat cu concurenta, vroiam sa-l protejez cu buna, dar sa-l invat ca pe lumea asta trebuie sa tii pasul cu grupul, trebuie sa fii ambitios si trebuie sa te descurci. Daca nu esti geniu si nu-ti reuseste totul din prima, baga mai multa munca si gata!
Chiar, la noi in grupulet sunt copii gifted ? Ai mei desi ii iubesc pana la cer si inapoi, mai mult decat pe mine insami, si sunt mandra de ei, sunt dragalasi, isteti si binecrescuti, pana acum n-am remarcat in ei geniul, inclinatia spre ceva (muzica, desen, sport etc) anume. Andreea deseneaza destul de frumos pt anii ei, dar la nivel regular, are notiunea proportiilor f corecta cand face un peisaj, si o corecta amplasare in spatiu a itemilor din peisaj. Ca pasiune deocamdata nu vad nici una speciala. Nu doreste dansuri, sport, nimic in mod special. Danu manifesta vadite inclinatii matematice, deocamdata la nivel regular zic eu, si ca pasiune manifestata plenar ramane deocamdata dansul sportiv si jocul de condus masini pe computer, need for speed:P

ma duc ca mai avem de rezolvat si "biciul" pe caietul de teme...
o zi linistita sa avem, aici e un loc numai bun de revarsat grijile si frustrarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, ce sa ti spun, eu ma compar cu Giuli (na, fiind doo leoaice cu ascendent in leu) si pot spune ca nu semanam deloc (ea nici pe taxo` nu seamana la acest capitol) - eu eram repezita, nu puteam manca la masa fara sa ma misc, nu puteam sta 1 minut la birou ca ma apucau toate alea, trebuia sa alerg vesnic ca bezmetica; ea sta si 3 ore pe scaunul ei si face chestii, eu nu mai rezist sa o vad si ea tooot sta
Talent deosebit nu are. Insa ii place sa munceasca la ce-i place ei
Sanatati multe multe la voi

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput