Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Revin vazand ca pana la urma nu se intelege din mesajul precedent ca am acceptat "sarmele" si planul de a-i scoate fetei cei 5 dinti plus ca am o alta intrebare (daca Mihaela sau altcineva cunoaste):

Cum anume recunoaste un ortodont ca maxilarele/capul s-au oprit din crestere? De ex., cand asistenta ne-a aratat profilul fetei pe radiografia cefalometrica, a indreptat cursorul spre vertebrele de la ceafa (parca in special spre a treia) si a concluzionat: cu cat mai curbate in jos sunt, cu atat procesul de crestere este mai avansat. La un moment dat stagneaza si devin curbe ca si la adulti. Imi inchipui, ca, daca ar fi sa ma iau dupa suedezi, atunci maxilarele s-au maturizat si se poate vorbi despre "braces", si "cosmetizare". Asa-i, Mihaela?
Ma gandesc insa ca trebuie sa existe si alte criterii dupa care stabilesc incheierea procesului, decat facand radiografii o data pe an. Stie cineva?

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Chiar nu stiu, nu sunt deloc in domeniu si nu am studiat...:(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pote depinde de la casa la casa(de asigurare vorbesc)insa nu-tzi este rambursata intreaga suma!

Noi in titzia ani de tratament,n-am platit niciodata 9 euro!

Ce casa de asigurari avetzi, Tinatache?Sau e privat?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


nu, suntem la TK. Intamplator a fost o factura mica, am mai platit si (putin) mai mult dar nu stiu sa-ti spun acum. Noua asa ne-a spus ortodontul, nu stiu daca tine de casa de asig sau nu, sa tinem toate facturile ca la sfarsit ne ramburseaza. Si acuma ca tot veni vorba, mai stiu de cel putin 2 exemple la fel. Persoane diferite, ortodonti diferiti dar nu stiu la ce case de asig. Unul s-ar putea sa fie privat, dar al 2-lea sigur e la stat ca nu castiga mult nici un parinte. Voi la ce casa sunteti? Eu as intreba macar sa fiu sigura ca nu e asa si poti spune si ca la TK de ex. e altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Revin vazand ca pana la urma nu se intelege din mesajul precedent ca am acceptat "sarmele" si planul de a-i scoate fetei cei 5 dinti plus ca am o alta intrebare (daca Mihaela sau altcineva cunoaste):

Cum anume recunoaste un ortodont ca maxilarele/capul s-au oprit din crestere? De ex., cand asistenta ne-a aratat profilul fetei pe radiografia cefalometrica, a indreptat cursorul spre vertebrele de la ceafa (parca in special spre a treia) si a concluzionat: cu cat mai curbate in jos sunt, cu atat procesul de crestere este mai avansat. La un moment dat stagneaza si devin curbe ca si la adulti. Imi inchipui, ca, daca ar fi sa ma iau dupa suedezi, atunci maxilarele s-au maturizat si se poate vorbi despre "braces", si "cosmetizare". Asa-i, Mihaela?
Ma gandesc insa ca trebuie sa existe si alte criterii dupa care stabilesc incheierea procesului, decat facand radiografii o data pe an. Stie cineva?


nu stiu, imi pare rau... Voiam numai sa spun ca si la noi a scos 2 masele de lapte. Una fara urmas deloc (!!) si alta ca deja se vedea la radiografie f aproape cealalta de dedesubt si ar fi iesit stramba. Conteaza f mult ca dentistul sa lucreze cu copii, sa stie cum sa-ia ca altfel nu stau, le e frica (normal, la urma urmei...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pote depinde de la casa la casa(de asigurare vorbesc)insa nu-tzi este rambursata intreaga suma!

Noi in titzia ani de tratament,n-am platit niciodata 9 euro!

Ce casa de asigurari avetzi, Tinatache?Sau e privat?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


nu, suntem la TK. Intamplator a fost o factura mica, am mai platit si (putin) mai mult dar nu stiu sa-ti spun acum. Noua asa ne-a spus ortodontul, nu stiu daca tine de casa de asig sau nu, sa tinem toate facturile ca la sfarsit ne ramburseaza. Si acuma ca tot veni vorba, mai stiu de cel putin 2 exemple la fel. Persoane diferite, ortodonti diferiti dar nu stiu la ce case de asig. Unul s-ar putea sa fie privat, dar al 2-lea sigur e la stat ca nu castiga mult nici un parinte. Voi la ce casa sunteti? Eu as intreba macar sa fiu sigura ca nu e asa si poti spune si ca la TK de ex. e altfel

cristina


Tinatache,pai tot la TKK suntem si noi,noi ne-am recuperat banii de la ei,insa doar ceea ce am platit in plus pe factura de care spui tu,la fiecare 2-3 luni,cind se stabilea controlul!

Suma lunara(la noi a fost undeva la 25de euro pe luna)pe aia nu i-am primit ianpoi,dar ni s-a spus de la inceput de la ortodont ca asa va fi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

ML,

Nu poti merge si la alt ortodont pentru a doua opinie? Mi se pare destul de drastic extragerea a cinci dinti (dar la noi a fost problema de prea mult spatiu, nu de prea putin).

Noi avem un plan de asigurare prin serviciul sotului si nu ne-a costat nimic (ba mint, primul retainer al lui Alex ne-a costs $500 ca l-a pierdut o data). Depinde de asigurare. Prin serviciul meu m-ar costa pe mine 20% din cost (dar mi-e urit sa ma apuc acum).

Tare m-as bucura sa te poti muta de unde esti...zau.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:

Tinatache,pai tot la TKK suntem si noi,noi ne-am recuperat banii de la ei,insa doar ceea ce am platit in plus pe factura de care spui tu,la fiecare 2-3 luni,cind se stabilea controlul!

Suma lunara(la noi a fost undeva la 25de euro pe luna)pe aia nu i-am primit ianpoi,dar ni s-a spus de la inceput de la ortodont ca asa va fi!

Dana


care suma lunara? noi in afara de ce scrie pe factura nu platim nimic. Este posibil sa tina de ortodont, vreo taxa pusa de el ca sa-si "acopere" cheltuielile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Deci noi am platit lunar 25 de euro,timp de 5 ani cit a durat tratamentul,plus la fiecare doua trei luni,factura aia d ecare spui tu care ,cu diverse costuri:brechetzii,lipitul brechetzilor,schimbarea lor daca cadeau intre vizite(ei schimba doar 2,daca se dezlipesc),sirma aia ce se pune pe brechetzi,ma rog uite ca nu mai tzin minte,noi am incheiat anul trecut tratamentul,chiar nu-mi mai amintesc exact!

Insa costurile astea decontate de casa de asigurari(Andrea parca spunea intr-un post ca depinde ce tip de "sirma"preferi,noi am optat pentru cea care se schimba odata la 2-3 luni)au fost cuprinse intre 18 euro(asta o tzin minte ca a fost cea mai mica factura,pina la 130 de euro,cea mai scumpa)nicidecum 9 euro cum spui tu!

Mie mi s epare normal cei 25 de euro platitzi lunar si nerecuperatzi de la casa de asigurari,pentru ca in definitiv nu e suportat tratamentul in propotzie de 100% de casa!(adica eu m i-as dori sa-i primesc inapoi dar...stiu ca aceste costuri nu sunt suporatte 100% de casa de asigurari)

Restul fetelor din Germania,la voi cum e?Voi platitzi lunar o suma nerecuperabila de la casa?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am fost azi cu Silvia la dentist, ne-au chemat pentru controlul caninilor de care va spuneam ca au iesit putin in afara, ca la vampirasi. :) Ne mai cheama peste alte 6 luni sa se uite, deocamdata nu e nevoie de aparat, s-au mai asezat(asta vazusem si eu) si spera sa se aseze de tot odata cu cresterea dar ii verifica mai des. Normal controlul e la un an jumate, pe noi ne cheama la 6 luni. Cam atat. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tinatache,hai ca m-am gindit(na' acum ma framinta problema)voua la cit va fost estimat costul total si cit va fi suportat de casa de asigurari!

Poate vine pe factura cit trebuie sa platitzi voi si cit plateste casa,si nu mai platitzi lunar,platitzi doar atunci cind suntetzi chematzi la control!

Sa vedem ce spun si alte fete!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput