Punct si de la capat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeealuca spune:

DOAMNE! Oare de ce exista asemenea ratati pe lume?Sunt mamica a doi baietei de 5 si proape 2 anisori si am hotarat sa ii cresc singura tocmai din motivul asta!!.Azure,nu te lasa!sa stii ca nu ai nevoie de bani ca sa dovedesti ce fel de on este acest individ.Du-te la politie da declaratii peste declaratii explica tot de la cap la coada,sa te tina departe de copilul tau e ilegal.Si politia chiar poate sa faca ceva daca dai peste unul care isi da interesul.Deci inca odata,te rog nu te lasa pacalita si speriata de amenintarile lui.Tipul asta de oameni sunt foarte buni de gura dar nu prea sunt in stare de multe lucruri bune practic.Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Eu incerc si vreau sa ne intelegem fara tribunal. Dar constat ca nu am cu cine.
Ca sa intelegeti, eu aseara n-am mai chemat politia, pt ca m-a primit in casa si in plus am considerat ca nu are rost sa ma cert cu ei inainte de a vorbi cu avocata.
Nu e o solutie extraordinara, dar alta nu am.
Si pana la urma ramane tatal copilului. Si va ramane si dupa divort, asta nu intelege el. Eu nu vreau sa-l impiedic sa-l vada, sa-l rasfete, sa se implice in educatia lui. Din contra.
Pur si simplu, EU, ca femeie, nu-l mai vreau, nu mai pot trai cu el, prezenta lui imi face rau. Nu mai cred ca se va schimba. Aseara imi spunea ca ma iubeste, nu i-am simtit cuvintele, era ca si cum ar fi spus "mi-e foame", nu au avut nici un efect asupra mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Ce urat, s-au aliat amandoi, mai intai sa te dea afara din casa, si apoi te-au primit asa, "de mila, de sila", insa facandu-ti morala... Of, nu stiu cum sa zic, e stilul asta, romanesc, latino-balcanic de a face lucrurile, cu scandal, cu balamuc, cu familia intreaga bagata in ciorba (ce treaba are soacra cu gatitul tau si cu felul in care iti cresti tu copilul; a propos, vad ca e la curent cu tot ce intampla, ce ai povestit tu prietenelor, asta mi se pare tare aiurea). Ti se reproseaza accidentele minore care i se intampla copilului, dar altfel nu ii intereseaza ca poate va fi traumatizat de tot circul asta... Oricum, tind sa ii dau dreptate lui Rufus, ca si daca ar obtine custodia (ceea ce sper sa nu se intample), nu s-ar descurca pe termen lung.

Din pacate, situatia e tare incurcata, si tu acum trebuie sa te prefaci ca o accepti, de dragul copilului. Mi se pare straniu ca unei femei aruncate in strada si brutalizate de sot nu i se poate oferi alta alternativa decat cea de tipul "fa-te frate cu dracul...". Si reactia politiei mi se pare ciudata, sau poate am eu idei de marire si amor nepotrivite pentru institutiile din Romania.

Multa putere iti doresc, si sa reusesti sa iesi din acest cosmar!


E stil de mahala. Din pacate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust
Pur si simplu, EU, ca femeie, nu-l mai vreau, nu mai pot trai cu el, prezenta lui imi face rau. Nu mai cred ca se va schimba. Aseara imi spunea ca ma iubeste, nu i-am simtit cuvintele, era ca si cum ar fi spus "mi-e foame", nu au avut nici un efect asupra mea.


Ai fi naiva sa crezi ca un astfel de barbat se va schimba...Te-a bruscat, te-a jignit, ridica des vocea la tine, te-a inselat, te-a mintit, ti-a facut datorii, in concediu nu a mers cu voi ca "vrea sa se odihneasca"(poftim??? ), munca nu ii place, te-a dat afara din casa, ce gatesti nu ii place, pt sex vrea sa fii mereu disponibila si cand nu esti te acuza ca ai pe altul, nu ii convine cand te machezi si iti intinzi parul ()...

Eu stau si ma minunez cum unele femei pot sa indure atata...Pt ce??? Care este scopul? Nu inteleg, pur si simplu, nu pricep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust
Pur si simplu, EU, ca femeie, nu-l mai vreau, nu mai pot trai cu el, prezenta lui imi face rau. Nu mai cred ca se va schimba. Aseara imi spunea ca ma iubeste, nu i-am simtit cuvintele, era ca si cum ar fi spus "mi-e foame", nu au avut nici un efect asupra mea.


Ai fi naiva sa crezi ca un astfel de barbat se va schimba...Te-a bruscat, te-a jignit, ridica des vocea la tine, te-a inselat, te-a mintit, ti-a facut datorii, in concediu nu a mers cu voi ca "vrea sa se odihneasca"(poftim??? ), munca nu ii place, te-a dat afara din casa, ce gatesti nu ii place, pt sex vrea sa fii mereu disponibila si cand nu esti te acuza ca ai pe altul, nu ii convine cand te machezi si iti intinzi parul ()...

Eu stau si ma minunez cum unele femei pot sa indure atata...Pt ce??? Care este scopul? Nu inteleg, pur si simplu, nu pricep!


Ma uit la ce ai scris si ma intreb unde sunt partile bune? Ca ceva bun a avut totusi de vreme ce l-am luat de barbat. Nu reusesc sa i le mai vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Aseara am ajuns acasa si am facut baie cu copilul (nu stiu alte mame, dar eu ma distrez foarte mult cand facem baie impreuna) si apoi ne-am jucat. Am facut tot posibilul sa evit orice discutii cu ei.
Mai rau e ca nu prea pot sa mananc. De duminica, dupa ce l-am informat ca vreau sa ne despartim si mi-a zis ca nu-mi da copilul, mananc pe apucate si foarte putin. Nu pot sa inghit mancare, de abia beau apa. Si incep sa ma simt rau, am luat si raceala de la cel mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

trebuie sa ai grija de tine. doamne fereste intri in spital si cine stie ce se mai intampla.

incearca sa inregistrezi discutiile voastre, nu stiu, aduna probe si orice se poate impotriva lui, cred ca va juca cat de murdar va putea. trebuie sa ii tai repede macaroana, pentru ca cel mic sa nu mai sufere in atmosfera aceea. cu cat mai repede va despartiti, cu atat mai bine.

nu iti pierde increderea in tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Cred ca partile lui bune (care or fi, nu stiu) palesc in fata celor rele. De aia le-am si enumerat pe cele rele, ca sa le vezi grupate.
Daca iti da sau nu copilul, nu va fi decizia lui ci a justitiei (daca mergi in continuare cu separarea, desigur). Eu ma indoiesc ca i-l va da lui, mai ales ca nu are job.

Cand mama mea a divortat, tatal meu vitreg o ameninta in fel si chip, cel mai adesea cu moartea. In timpul divortului ne-am mutat la bunici si el o suna adesea, o injura si o ameninta. O vroia inapoi nu fiindca ar fi iubit-o, ci fiindca avea nevoie de o femeie care sa ii suporte lui toate magariile si pe care sa o manipuleze.
Iubirea se demonstreaza, nu se "vorbeste". Nu poti pretinde ca iubesti un om cand tu de fapt iti bati joc de el si il faci sa sufere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Asta am incercat si eu sa-i explic lui. Nu cred ca va intelege vreodata. Dar prin tot ce a facut mi-a demonstrat ca nu ma iubeste si ca doar are nevoie de o femeie care sa-l suporte. Am fost langa el cand a avut mai mare nevoie si am primit in schimb urlete si jigniri. Si dupa fiecare cearta mai importanta imi spuneam ca mai dau o sansa, ca poate nu am facut nici eu tot ce trebuia, ca poate am si eu partea mea de vina.
Adevarul e ca vina mea a fost ca nu am terminat-o cu el de la primele grosolanii.
A crezut tot timpul ca mi-a facut un favor ca a stat cu mine si asa considera si acum, de parca eu as fi ciumata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Pai daca el crede ca iti face tie un favor stand cu tine, inseamna ca nu e deloc realist. Mi se pare si aroganta atitudinea lui, nu doar nerealista.
I-ai dat prea multe sanse si i le-ai dat degeaba: sub o forma sau alta, el recidiveaza. Asa e el, vrea sa il tina altii in spate si el sa faca doar ce vrea.

Mergi la inceput