Punct si de la capat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Dar nu ma lasa sa-l iau, Rufus. Asta e problema. Asta ma racaie pe mine si ma tine nemancata de 3 zile. Nu pot sa inghit nimic, de abia am reusit sa mananc seara cand ajungeam acasa, si atunci cu noduri.
Si nu vreau sa trag de copil, sa ne certam, sa ma loveasca sau mai stiu eu ce. Ca il cred in stare. Nu vreau sa traumatizez copilul. Il las asa deocamdata. Samabata ma duc sa-l vad si sa-mi iau restul de lucruri si documentele pe care mi le-a cerut avocata.
Imi pare doar rau ca nu le-am luat de azi, pentru ca banuiam ce o sa-mi ceara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Fata draga, nu-i mai cauta scuze. te duci si scoti certificat medico-legal. Spui cum te-a lovit toata noaptea, ca te-a tras de par si ca ti-a dat cu pumnu in stomac. sunt locuri care nu au contuzii, dar dor. Cum pune mana dr. pe tine in zona burtii cum zici au.

Daca e bal, bal sa fie! Din pacate in romania daca nu te-a omorat politia nu se baga, deci cartea tu trebuie sa o joci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust

Dar nu ma lasa sa-l iau, Rufus. Asta e problema. Asta ma racaie pe mine si ma tine nemancata de 3 zile. Nu pot sa inghit nimic, de abia am reusit sa mananc seara cand ajungeam acasa, si atunci cu noduri.
Si nu vreau sa trag de copil, sa ne certam, sa ma loveasca sau mai stiu eu ce. Ca il cred in stare. Nu vreau sa traumatizez copilul. Il las asa deocamdata. Samabata ma duc sa-l vad si sa-mi iau restul de lucruri si documentele pe care mi le-a cerut avocata.
Imi pare doar rau ca nu le-am luat de azi, pentru ca banuiam ce o sa-mi ceara.



pare scenariu SF, dar nu ai putea sa-i strecori, in mancare sau bautura, un somnifer ? in felul acesta ai putea sa pleci linistita cu copilul, sa-ti iei actele necesare din casa, un minim de bagaj, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Paicum sa fuga cu copilul? copilul e probabil invatat cu tata si cu bunica, daca Azure e toata ziua la servici. Situatia e destul de neplacuta, dar eu cred ca ar traumatiza copilul sa-l ia asa din casa unde locuieste.

Avocata a sfatuit-o cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Am vorbit si cu avocata firme unde lucrez. Mi-a spusca ar fi bine sa ma duc acasa, sa incerc sa intru, sa sun la 112 daca nu ma lasa, ca sa am dovada ca nu am fost lasata in casa.
Pana la urma inclin sa fac cum spune pt ca nu am chef de probleme mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

azzure, cum ai procedat aseara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

M-am dus acasa. M-a primit fara politie. Initial nu vroia sa ma lase sa intru. Mi s-a tinut morala de catre mama soacra, mi s-au reprosat lucruri care mie una personal nu mi se par niste calamitati, dar am tacut din gura. Mi s-a reprosat ca nu fac manacare, in conditiile in care anul trecut cat am stat acasa cu copilul am inceput sa gatesc, am ceru sfaturi, dar nimeni nu manca din mancarea mea (si chiar nu era rea, din contra, pt ca am intrebat-o pe bunica mea cum sa procedez si ea chiar gateste bine, si acum la peste 80 de ani). Mi s-a reprosat ca am povestit singurei prietene pe care o am de episodul cu masina, si am facut-o pt ca simteam nevoia sa vorbesc cu cineva. Mi s-a reprosat ca nu am grija de copil, ca atunci cand e cu mine il las sa faca ce vrea, nu-l supraveghez si cade si se loveste.
Nu ca sunt eu tampita, dar va intreb pe voi, cele care aveti copii, ii tineti legati de voi? Nu alearga? Nu se impiedica? Nu au cazut niciodata? Eu cand sunt cu copilul meu imi place sa-l las sa alerge, sa exploreze, nu pot sa urlu dupa el "nu face aia, stai cuminte, nu pune mana, nu mai alerga". Are 2 ani, oricum nu intelege. Si daca pune mana pe ceva ce nu are voie, ii iau lucrul din mana, o data, de 2 ori, de 100 de ori daca e nevoie...chiar il las sa planga. La un moment dat ii trece, se concentreaza pe altceva.
Nu stiu daca ma intelegeti, eu nu pot sa ma despart de copil. Asa ca am acceptat sfatul mamei mele, "fa-te frate cu dracu pana treci puntea". Eu abia luni ma duc la avocata sa discut direct cu ea. Daca o tineam pe a mea cu divortul nu ma primeau in casa. Asa ca momentan am promis ca ma gandesc daca continui sau nu cu divortul. E o aparenta, nu-mi place sa fiu fatarnica, dar nu am alta solutie.
Pana una alta, duminica vine mama in vizita ca sa discute si ea cu ei. Poate ii convinge ea sa ne intelegem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust
Mi s-a reprosat ca nu am grija de copil, ca atunci cand e cu mine il las sa faca ce vrea, nu-l supraveghez si cade si se loveste.



Nu stiu daca ai grija de copil. Si nici daca gatesti (bine sau prost) sau daca esti o buna sotie.
Dar stiu ca daca vrei sa reprosezi cuiva ceva poti scoate pe gura o gramada de adevaruri exagerate, de zici ca e crima curata. De aceea este mai putin relevant ce ti se reproseaza, doar daca nu consideri ca ai ceva de bagat la cap pentru viitor.
Mi se pare cea mai buna decizie sa "taci si sa faci", fara fasoane, scandaluri, scene de teatru. Atrag atentia ca pana acum n-ai facut asa...poate de aici incolo. E foarte important sa ai avocat, sa ai incredere ca-i bun si sa-ti planifici orice miscare. Justitia nu se face dupa ureche, ci dupa lege si proceduri. Ori asta inseamna informatie corecta, sange rece si minte ascutita.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust
Pana una alta, duminica vine mama in vizita ca sa discute si ea cu ei. Poate ii convinge ea sa ne intelegem.


In ce sens sa va intelegeti? Sa ii faca sa accepte ca vei divorta si sa nu iti faca viata grea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ce urat, s-au aliat amandoi, mai intai sa te dea afara din casa, si apoi te-au primit asa, "de mila, de sila", insa facandu-ti morala... Of, nu stiu cum sa zic, e stilul asta, romanesc, latino-balcanic de a face lucrurile, cu scandal, cu balamuc, cu familia intreaga bagata in ciorba (ce treaba are soacra cu gatitul tau si cu felul in care iti cresti tu copilul; a propos, vad ca e la curent cu tot ce intampla, ce ai povestit tu prietenelor, asta mi se pare tare aiurea). Ti se reproseaza accidentele minore care i se intampla copilului, dar altfel nu ii intereseaza ca poate va fi traumatizat de tot circul asta... Oricum, tind sa ii dau dreptate lui Rufus, ca si daca ar obtine custodia (ceea ce sper sa nu se intample), nu s-ar descurca pe termen lung.

Din pacate, situatia e tare incurcata, si tu acum trebuie sa te prefaci ca o accepti, de dragul copilului. Mi se pare straniu ca unei femei aruncate in strada si brutalizate de sot nu i se poate oferi alta alternativa decat cea de tipul "fa-te frate cu dracul...". Si reactia politiei mi se pare ciudata, sau poate am eu idei de marire si amor nepotrivite pentru institutiile din Romania.

Multa putere iti doresc, si sa reusesti sa iesi din acest cosmar!

Mergi la inceput