MONTIGNAC (163) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Andanitzo ce a papat copilu'?

Eu ma gandeam sa pape si ea in genul nostru.
Nu stiu ce sa fac...pentru inceput nu-i mai dau dulciuri din comert ceea ce este crancen pentru ea.Fac eu chestii dulci de casa din care nu papa mult oricum.

Catina eu o vad mai portocalie si gojicioasele alea de 40 lei 200gr sunt rosii,nu?

http://www.gojiberry.ro/

http://www.naturame.ro/128~fructe-bio-uscate-goji-berries






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Citat:
sanse snitzele facute in cuptor nu ???


Pai da,Puisoara ne-a dat reteta.....Sunt bune.
Ma mai gandeam la varianta pui cu sunca si cascaval rulate date de cate 2 ori prin ou si tarate si iese CordonBleu,nu?

Eu le fac fetelor ,dar le dau prin ou si pesmet.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

acu vad si io diferneta ca a noastra catina e rotunjoara..ma da clar mi se pare cunoscuta planta asta , adik goji, adik clar am vazut-o in ro..ma rog pozibil sa fi fost alta planta cu acelasi tip de fruct ..ce imi amintesc is niste tufisuri pe care le vedeam zilnic in drum spre scoala care aveau fructe asemanatoare asteia

mirela cati ani are durdulia ta?...ce pot eu sa-ti spun ...fiind tanculet de mica e ca e mai bine sa-i formezi un stil de mancat sanatos..nu musai ca sa slabeasca ci sa se deprinda cu alegerile bune...ca uite si acum la 26 de ani inca ma zbat sa fiu altfel (mereu am avut kg in plus adik nush cum sunteti voi fetelor da eu nu m-am vazut pe mine niciodata slaba)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

O reteta si va las.....

Cine a papat pastrav facut dupa reteta KikenHanei ?
E super bun,pentru noi merge dat prin tarate sau naut,nu?

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/21019/Pastrav-a-la-Venitienne/

Sa-l incercati ,este foarte bun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Brandusiko eu la bunica mea la tara papam niste chestii corora le spuneu coarne si semanau dar parca aveau si sambure.

http://www.bioterapi.ro/vegetale/index_vegetale_fructe_coarnele.html

Pitica are 8 ani .Sa sti ca mananca mai putin decat cea mare ...care este subtirica bine.

Nu papa mult dar are gura plina toata ziua....
Seamana cu mama ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Puisorul, multumesc mult pentru primire si pentru raspunsuri si sfaturi. Stiu ca daca ma tin de monti dau jos, data trecuta cand am tinut am dat 13 kg in 3 saptamani, dar am studiat inainte temeinic cartea si am mancat mai conform decat conform, Si la cate dulciuri n-am mai bagat in mine a reactionat si corpul asta.

Acum nu mai am timp si energie sa citesc cartea temeinic, de aia ma mai bazez pe experienta voastra. Sunt rupta de oboseala, micu meu asta mic se trezeste de o mie de ori pe noapte, nu stiu de ce, dar invariabil sfarsim in fiecare noapte prin a-l muta in pat cu mine si a ne chinui pana dimineata, S-ar putea sa fie dintii- maselele- ca are neste unflaturi in gura saracu! Asa ca tre sa ma mobilizez si sa gatesc pentru toti monti, ca n-am cand sa fac 2 randuri de mancare, macar pana ma invat iar cu monti si nu trebuie sa-mi pun creierul la grea incercare sa vad ce e monti si ce nu.

Puisor, pateu de fasole zici tu la fasole batuta?

Brindusik, multumesc de urari. Nu-I nici o suparare cu trecutul in tabel, inteleg perfect ce spui. Sper sa ma mentin printre voi sa ajung si la tabel si mult timp dupa ce ajung la cele 60 kg.

Ninha, asa si eu cu biscuitii, balotam repede cativa sa-mi treaca de de toate cand era scandalu mai mare printre urlatori.

Sanse, multumesc!

Andanii, n-am mai fost pe la voi, v-am mai citit asa uneori cand cochetam cu ideea, dar acum am inceput cu adevarat. Multumesc de primire si pentru sfaturi, am inteleg ce n-a fost conform azi in meniul meu.

Wasa asta merge cu orice? N-am mancat niciodata.

Multumesc tuturor, sper ca n-am uitat pe nimeni si noapte buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

cristeo 13 kg in 3 saptamani?? poate luni ai vrut sa spui ca ma gandesc ca sa dai atat jos ar trebui sa mananci..numai apa

wasa e facuta din tarate si deci are IG-ul sub 35 si merge mancat si cu lipide...personal cand mananc mai mult fainoase fie ele si permise eu cam bat pasul pe loc

io azi am pus pariu cu chinezoaica mea ca dam 3 kg jos pana plec eu acasa...adik 39 de zile...daca pierd trebuie sa-i pictez un tablou daca pierde ea imi aleg orice din cutia ei de gablonturi ..so..wish me luck

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Din cate am citit/auzit eu despre gojiberry, stiu ca sunt sanatoase in masura in care toate fructele de padure sunt sanatoase, iar toata isteria asta cu vitamina C si cu antioxidantii pe care ii contin si efectele spectaculoase a fost doar o miscare de marketing. in final nu s-a putut demonstra ca au mai multi antioxidanti decat alte fructe de padure. Sunt cel mult la fel de sanatoase. si la cantitatea infima pe care o putem consuma noi... nu conteaza.


Ninha, mami lu' Mirci

Don't ever get used to the world around you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata!

Crissteo, uite cam asa ceva http://www.e-retete.ro/retete/tartine-cu-fasole-si-rosii-uscate Si pateul asta e foarte bun http://www.e-retete.ro/retete/pate-vegetal Wassa eu mi-o fac acasa dupa reteta asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/25420/Reteta-Montignac-Wasa/ cu precizarea ca faina integrala si taratele trebuie sa fie in proportii egale cantitative. Adica 250 gr faina si 250 tarate. Mai gasesti in supermarket wassa dar pt ca nu are peste 24% fibre nu se poate manca cu lipide. Mai poti sa faci paine doar cu faina integrala si sa o mananci in combinatii glucidice.

Mirela, mersi de reteta de peste. Noi suntem mari amatori si in loc de pesmet ar merge foarte bine taratele de ovaz.

Stiu ca ma repet, dar cel mai usor si sanatos e sa se aplice dieta intregii familii. Evident ca trebuie sa fie si ei cooperanti dar pana la urma noi facem cumparaturile si mancarea. Daca nu cumparam prostii, nu mananca nici ei prostii. Ei nu trebuie sa respecte faza 1, ci doar sa manance mai sanatos. De ex. noi nu cumparam niciodata dulciuri, sucuri, fast-food(exceptie mai face pizza), mezeluri, iaurturi cu fructe, pateuri, nimic cu chimicale. Le fac paine integrala la masina de paine, cartofii i-am inlocuit cu legume mexicane,varza calita, mazare,conopida,etc, mancam toti linte, naut, quinoa, in loc de zahar folosesc miere, faina in orice e doar integrala, orezul e doar basmati sau integral, pastele sunt doar integrale. Bineinteles ca mai mananca si cate un dulce de casa facut de mama cu zahar dar mai rar,le fac spaghete cu carne, ardei umpluti cu carne si orez( data viitoare voi incerca cu quinoa), etc. Dar per total incercam sa mancam cat mai sanatos.

Eu am fost si norocoasa ca sotul meu a fost suficient de deschis la minte ca sa inteleaga ca facem asta pt sanatatea noastra si a fetei. Iar Stefi altcumva nu stie

Deci se poate, treptat ne schimbam obiceiurile alimentare doar trebuie sa fim consecvente.

Scuzati polologhia dar am limbarnita

O zi frumoasa

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

PUISORUL imi place mult stilul vostru de alimentatie, asa incerc si eu, dar la noi sotul nu e chiar asa cooperant, adica isi mai cumpara chipsuri, mananca cartofi.
Sper sa nu-l corupa si pe Albert, el inca e mic, dar se uita cu jind la ce mananca taica-sau.
Ma bucur, totusi, ca Albert prefera painea mea integrala cu magiun de topoloveni, in loc de gemurile facute de soacra-mea.

Meniul de azi:
- budinca din avocado, banana (abatere) si cacao
- paine secara cu gem topoloveni, expresso
- snitel carpatian cu varza murata
- migdale
- iaurt sau mozzarella.

Mergi la inceput