MONTIGNAC (163) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Faceti supa de chimen? Mi s-a facut brusc o pofta nebuna . Ma gandesc sa pun parmezan in loc de faina si un pic de linte rosie pt consistenta.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii



si mie imi place, dar fara faina sau altceva ptr consistenta. de obicei puneam crutoane, dar acum n-am integrale. sau soia prajita. e f buna

Ninha, mami lu' Mirci

Don't ever get used to the world around you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, mie nu prea imi place asa apa chioara. Iar faina aia prajita nu mi se pare buna pt sanatate, nu atat ca nu e monti. De fapt am facut mai mult o supa crema de legume cu gust de chimen

Diana, o sa va placa sigur

Brandu, unde umbli?

Mirela, hai si zi tot. Ce ai mancat ieri, ce vei manca azi

Cristina, ce mai fac copii?

Samira, ce gatesti in weekend?

Eu sunt singura din nou azi . Stefi e la mama, sotul la un curs toata ziua, asa ca mai vin eu pe aici

Dar diseara nu mai rezist sa stau in casa asa ca ies intr-o excursie rapida la Cora. Pana luni au reducere 20% la cel mai scump produs din cos si vreau sa cautam deja cadouri de Craciun pt Stefi.

Un weekend frumos si linistit sa aveti

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro is aici is aici...aproape am terminat stresu si treburile care mi-au terminat nervii in ultima luna
am tot cetit ce ati mai scris da sa mai scriu si eu cate ceva...nu prea am avut vreme da de acu o sa incerc sa fiu prezent pe baricade

ma gandeam acum ce sa fac..ca am si eu snitele de vita in congeator da incercam sa ma prind de pasi pe care i-ai urmat sa faci snitele alea la cuptor

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, sa detaliez . Am batut snitelele, sarat si piparat. Apoi le-am dat prin faina integrala( faza 2 sau poti combina cu tarate) dar putin doar cat sa se lipeasca oul, apoi dat prin ou, prin amestecul de tarate de ovaz si parmezan si in tava pe hartie de copt.Bagat la cuptor si mission acomplished. Buon apetit

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Puisorule si ca sa fie faza 1 dam prin tarate de avaz? E bine?

Intru dupa ce papa copiii pentru ieri si azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Ieri am scris ce am papat mai putin cina cand am halit ce mi-a ramas din conopida Puisoarei

Seara am facut Tarta cu cioco pentru azi...Ceva de vis...

Mi-o imaginez cu cioco normala buna si blat amestecat cu biscuiti....Nu am gasit reteta nemonty.

Eu nu am pus nimic dulce in ea pentru ca nu am fructoza acum dar o refac si asa .Oricum este foarte buna.

Ca sa nu mananc pana crap o sa o portionez si o bag la gongelator si scot din ea la nevoie.Am facut jumatate de reteta in tava rotunda de tarta...O frumusete Am luat faina de migdale de la Kaufland.

Zilelel astea vreau sa fac si eu mamaliguta din f. de naut si sa pap cu smantanica si branzica....Merge la faza 1 ,nu?

Mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mirela da e de faza 1 mamaliga de naut(daca iti place....)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

am gasit ceva supa de praz: http://mona-monasp.blogspot.com/2008/04/supa-crema-de-praz_11.html ...comment: de inlocuit cartofii cu radacina de telina..m-as baga la asta da nu am luat telina radacina...da mi se pare o idee buna

azi-maine..(cum imi vine chefu) am in program: snitele a la puisoara (dar o sa pun tarate de grau ca e singura de o am...sau sa punfulgi de ovaz?) si vreau sa mai fac si mancare de praz cu masline: http://mona-monasp.blogspot.com/2008/03/mancare-de-praz-cu-masline.html

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mirela, da poti sa le dai prin tarate de ovaz ca sa fie de faza 1. Buna ideea cu congelatul tartei.

Brandu, gand la gand cu bucurie. Saptamana viitoare si eu am in plan o mancare de praz cu masline. Daca nu ai telina , pune linte rosie. Se sfarmalafiert si doat ingroasa supa fara sa ii modifice prea mult gustul.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Brandusik fa mancarica si cu putina carnita sa fie mai satioasa.Sau o faci garnitura la snitele? Oricum e buna.

Eu mi-am cumparat cutiute de unica folosinta si pun in ele tot ce fac dulce.Scot cate o bucata...pai altfel pap intr-o zi tot

Andanitzo ce-i cu tine?Nu ai mai intrat ....

Meniu azi:

md: drob de ciuperci (gabicara) si putin kaizer
g:tarta de cioco
p:conopida cu ulei de masline la cuptor (puisoara) piept de pui si 2 mici
c:din cauza pranzului satios nu mai mi-e foame si sar peste.

Ma oftic ca am papat tarta ...mi-e ca ma tine pe loc
Din cauza asta am ascuns-o ...nu ma puteam abtine si o mancam toata

Cred ca maine fac snitele

Puisorule mai posteaza si tu retete sa ne dai idei.



Mergi la inceput