pomana 40 zile..

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Din fericire in familia mea nu preaau murit multi...ma refer ca e o familie longeviva si bunica nu si-a ingropat decat parintii..si asta de ff mult timp, iar mama nu a avut experiente de genul asta,..la fel si unchiul..mai multe stiu eu ca ei..pt ca sunt genul care ma implic cand e vb de cinoscuti si asa am vazut cum au mai facut altii..dar nefiind direct implicata, mi-e teama sa nu-mi scape ceva si sa ma fac de ras..mai ales in fata preotului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

La noi in zona (Oltenia si nu la tara, ci in oras) la 40 zile se procedeaza cam asa: se da de poamana: pat + toata lenjeria pe el, masa+2 scaune(pe masa sa fie farfurie cu mancare, pahar, cana de apa, veioza, iar langa masa: matura, galeata de apa, lighean). Pe pat se pun toate hainele care se dau de pomana ( nu noi, cele purtate de cel decedat).
Apoi trebuie sa fie 44 de vase( farfurii+linguri+furculite+pahare) cu mancare de dulce sau post si 40 colacei.
Chemat oamenii la masa.


Mi se pare aiurea, dar in fine, am respectat obiceiul acesta pentru ambii mei parinti. Sa va spun cat costa, nu are rost.

Mergi la inceput