Citim impreuna SOTRON Julio Cortázar

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

n-am auzit niciodata cuvantul mesmerizata, dar e misto rau
daaaa, a fost foarte interesant din multe puncte de vedere. era una din calatoriile pe care mi le doream, dar nu credeam ca o sa le pot face.
am cam stricat subiectul, gata, ma cumintesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

hahhaaaaaha, Mik, esti tare! Nu pot spune ca stiu la ce te refereai, dar cand am vazut ca nu mai e subectu', m-am cam frecat la ochi


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

n-am auzit niciodata cuvantul mesmerizata, dar e misto rau
daaaa, a fost foarte interesant din multe puncte de vedere. era una din calatoriile pe care mi le doream, dar nu credeam ca o sa le pot face.
am cam stricat subiectul, gata, ma cumintesc


Lasa, ca te-am ajutat si noi sa-l strici. Dar mai bine stricat asa decat gol:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai nu e de fapt stricat. ca despre asta-i vorba (printre altele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

cora, ma inclinesc la maxim(traducerea unei replici rostita de un personaj cortazarian, pe care as face multe ca s-o stiu in spaniola)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

cora, ma inclinesc la maxim(traducerea unei replici rostita de un personaj cortazarian, pe care as face multe ca s-o stiu in spaniola)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


In ce capitol e replica sa ti-o caut ?
Am scos cartea din biblioteca si am pus-o linga un fotoliu, n-am citit decit primele 2 pagini. Suna bine.

Aseara m-am enerfat singura cu "amanta de om insurat" si-mi venea sai spun (scriu) s....r si m-am gindit ca daca citesti n-o sa mai vorbesti in veci cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

cora, ma inclinesc la maxim(traducerea unei replici rostita de un personaj cortazarian, pe care as face multe ca s-o stiu in spaniola)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


In ce capitol e replica sa ti-o caut ?
Am scos cartea din biblioteca si am pus-o linga un fotoliu, n-am citit decit primele 2 pagini. Suna bine.

Aseara m-am enerfat singura cu "amanta de om insurat" si-mi venea sai spun (scriu) s....r si m-am gindit ca daca citesti n-o sa mai vorbesti in veci cu mine.

Mik.


Of, Mik, nu-i in Rayu, e in 'El libro de Manuel', pe care o citesc acum si care ma imbata de desfatare (si care e tradusa muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult mai bine decat Rayu in varianta pe care am citit-o eu si pe care am pus-o si la ghicitori, ca doar-doar m-o scapa cineva de data asta:))).

Io sa nu mai vorbesc??? Di she, bre, adica che? Si ce, sictir e urat? Pai atunci de ce sictirit nu e?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ce varianta ai tu la rayuela?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buli, eu am cartea in spaniola.
Mihaelka, ceea ce spui tu acolosha n-o am. S-ar putea insa s-o gasesti piratata.
(mey, in contextul cela vulgar sictirul ar fi fost la obiect dar si mult mai vulgar decit subiectil insusi si autoare insasi. sictirit e mai putin "hard"")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu am ajuns prea departe. Tocmai am trecut de Berthe Trepat.

O sa ziceti nu mi-s boii acasa, da' cand citesc cartea asta totul se estompeaza in jurul meu - lumina, culori, zgomote...

Apoi, a trebuit sa fac niste pauze si sa ma lamuresc asupra existentei lui Vieira da Silva - de care nu am auzit - si sa revad niste picturi ale lui Mondrian.
Asta, asa, pentru mai multa culoare locala.

"...Sigur ca stiu ce inseamna unitatea. Vrei sa zici ca toate se aduna in viata ta ca sa le poti vedea dintr-o data." - Asta mi-a placut.


SI ma tot intrerupe nashparlia anuntandu-ma ca nu ii mai place franceza si tot o iau de la cap cu passe compose, imparfait, du, de la, que, personne si altele pe care sincer le-am cam uitat.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput