Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

ANKA, ai fost comica, exact asta e rezumatul.
am platit taxa anuala de prostie - am dat 60 de lei unui dubios care a venit si a dat prin toat acasa cu drak stie ce.
acum m-am mai linistit, dar am fost chiar un pachet de nervi, ura, frica, etc.
in primul rand, asta a venit fix dupa ce la avizier scria ca la sedinta de bloc s-a discutat dezinsectia - si l-am si intrebat daca administratorul stie si a zis ca da, da,....
apoi, cand m-am prins de faza, era deja prea tarziu si nu am vrut sa ma iau in gura cu un dubios, io cu copilul in brate, el in casa mea, cu usa inchisa si cu un tub imens de insecticid in brate...

dar oricum, mi-am invatat lectia cu varf si indesat. vorba soatei, nu mai deschid nici sa-mi bata la usa cineva cu 3 cutite infipte in spinare. nu, nici la Halloween...

MAYANE e bine, lucreaza la ceva care ii ocupa tot timpul, dar sunt sigura ca va veni - nu poate sta departe de farmecul nostru... nu-i asa, Mayaaaaaaane?...

Ocsanica, nu merita sa te superi. Soacra, sa stea la ea linistita si sa dea sfaturi in alte parti, soata sa faca bine sa-si ceara scuze, ca ai vazut ce comitet de mamici cu ghioage avem aici, iar tu, ia-te de mana cu mine si hai sa ne gasim o tanti la menaj

am mai vrut sa zic ceva si am uitat.

aa. in principiu, vin maine in Ioanid! pe cine intalnesc?
Anca, Roxx, si..?

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

je!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:



ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Maine la ce ora era intalnirea ziki? ca nu gasesc acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Maine la 12.00 - parcul Ioanid. ZIKI, au venit mamici si cu copilasi mai mari.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

greu frate,greu...sudoare maximaam venit de la sala ,facut dus,spalat copil,hranit copil,copil cumine adormit singur pupe mama nasul lui
aaa...mi-a venit meitai-ul...e superalta viata frate
pup si va doresc noapte buna

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

deci revin, am fost cu copilul in parc pana mai acu si mi-am aerisit gandurile, intre timp sotul a facut papa (cica sa-l iert, nu a mai facut ceva de mancare de pe vremuri, cand incerca sa imi arate ce viitor sot bun ar putea fi el , bine ca pana la urma este), nici macar nu l-a interesat unde am lovit masina, raspunsul a fost "si asa trebuia vopsita", iar cu soacra ... inca nu am iesit din butoi, sunt pe la jumatatea lui, dar asa cum a spus si Simo ma bucur ca suntem sanatosi; cred ca s-au cam strans si la mine si oboseala si nervi si azi am cam clacat; maine bag un smotru (nu ma impac deloc cu idea sa imi faca altcineva curat) si sigur imi revin total...
toate fetele;
aaaa am uitat mai vroiam sa zic ceva, referitor la SZ-ul lui Carmen, am niste prieteni care au o fetita de 3 ani si s-au mutat din Bucuresti in Buzau din cauza bonei (nu au gasit nici una pe placul lor), acum in Buzau au o bona de care erau multumiti pana cand s-a dus copilul la gradi (este o gradi cu program prelungit si abia a reusit maicasa sa ii faca rost de patut sa doarma acolo, macar 2 zile pe saptamana in cazul in care pleaca bona sa aiba alternativa), cu toate ca salariul bonei nu a avut de suferit cu nimic si avea si mai mult timp liber, bona a inceput sa ii bage copilului in cap tot felul de idei cum ca nu este asa de frumos la gradi, ca nu este bine sa doarma acolo si asa mai departe pana cand copilul brusc nu mai vrea deloc la gradi, vrea doar cu bona (ma rog asta a cam fost concluzia mamei); de mentionat ca bona este o cunostinta, deci te asteptai la mai mult; ideea este ca, sincer, in momentul asta orice mi s-ar parea o alternativa decat soacra, dar, Sofi va ramane cu ea dupa ce voi incepe munca, orice ar fi este bunica ei si cred ca nimeni nu o poate creste mai bine (asta este doar parerea mea);
hai ca m-am lungit maxim se vede ca sunt cam nevorbita azi...

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Fetele revin iar cu o intrebare<
La bebeii care au avut roseola petele au aparut pe fata intai sau pe corp? SI sunt pete sau bubite?
Va spuneam de copilasul unei prietene din Anglia, a fost la dr si i a zis ca are rosu in gat si i a dat amoxicilina, dar dupa 2 zile de antibiotic i au aparut bubite pe fata. La ei e greau cu ajunsul la dr., cu programare.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

ocsanica ma bucur ca ai iesit din butoi...si f bine a facut sotul ! bravo !
vasilasanita la mine primul diagnostic a fost rino-faringita, , febra, diaree.dat antibiotic, dupa 2-3 zile aparut bubite , prima data pe frunte, apoi pe toata fata....diagnostic roseola. trecut febra , diareea. ramas bubite, care de fapt erau ca niste pete mai mult. si ultimul diagnostic enterocolita virala. si asa se manifesta virusul cu petele respective.
angie ce bebe cuminte ai tu, auzi...adoarme singur. ptiu ptiu ! bravooooo

ce misto ca va intalniti ! as fi venit si eu, dar oricum andrei e mucios si nu mai am marsupiul, l-am vandut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

In primul rand "La multe lunite bebeului meu drag, Luca si lui Darius de Mayane!". Ce repede trece timpul...in curand facem 1 anisor.

Fetelor, eu sunt vraiste. Invat, invat si iar invat. Ma dor ochii de atata citit si cred ca mi s-a marit capu' Dar luni am examen, sper sa-l iau si alt curs nu cred ca mai fac curand. Pe bebe l-am dus la mama, ca nu puteam sa ingras porcul in ajun cu el in preajma. Ma duc sa-l vad o data pe zi, azi am stat mai mult, dar mi-e dooor de el. Pe voi va mai citesc in pauze.

Referitor la bona vs cresa vs bunici, eu aleg bunici pana mai creste. Nici mama nu asculta 100% indicatiile mele ref. la mancare si ma enervez, DAR are mare grija de el, il iubeste, se joaca, il alinta, ceea ce o bona nu cred ca ar face (or fi si exceptii, dar greu de gasit). Cresa cand mai creste, macar cateva ore pe zi.

Parul imi cade si mie in continuare. Chiar vroiam sa va mai intreb si pe voi cum stati, dar uite ca am aflat. Am fost si eu la dermatolog si mi-a zis sa folosesc ceva sampoane (de la Alpecin, de la Vichy), dar nimic. Cred ca-mi iau fiole Dercos sau Foltene.

Cand sta in fundulet, bebe al meu isi tine spatele drept, dar depinde pe ce suprafata sta. In pat si-l mai curbeaza. Gurita ii miroase super bine, asa proapspat, delicat...eu chiar o mai miros din cand in cand ca-mi place

Taiatul motului facem si noi. Cel mai probabil cu o zi inainte de ziua de nastere pt ca pica duminica. Facem acasa, cred, desi o sa ne inghesuim. Pentru restaurant nu stiu daca am dispozitia necesara si se cheltuie si ceva bani.

Mirela, imi pare rau ca iar sunteti bolnaviori. Eu nu l-am lasat de-a busilea pe iarba din parcuri. Doar la munte. Si de ceva vreme sunt circumspecta si cu frunzele copacilor pentru ca au tot dat cu substante contra tantarilor si habar n-am cat de nocive sunt si dupa cat timp dispar.

Cu imbracatul pe vremea asta...ii cam pun body cu maneca lunga si pantaloni daca simt ca mie mi-e racoare cu maneca scurta. Nu-l infofolesc, dar nici nu-l las dezbracat ca sa-l calesc. Nu pot. Simt ca trebuie sa aiba si el un confort termic ca sa se simta bine.

Despre bebe Luca la 10 luni: are aproape 9 kg, 74 cm, vorbeste pe limba lui, cateodata ma stange in brate cu drag de ma topesc, doar un sfert de dintisor, vreo 3 cica ar sta sa iasa, iubeste pisica la nebunie si...ne omoara cu mersul in picioare. In curand o sa ne cocosam cu totii. Voi aveti ceva solutii?


Va pup! Sanatate si iesiti din butoaie!!!! Am fost si eu printr-un butoi ceva vreme si nu e bun deloc statul p-acolo.





Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput