Clasa I * 2011-2012 [8]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Candy, Bun venit!!!

de ce ai virat-o spre romana? care-i experienta voastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

O intrebare pt cine cunoaste: daca logopedul scolii recomanda cateva sedinte de logopedie copilului, aceste sedinte se platesc? Sau fiind angajatul scolii si facandu-se la cererea si sub indrumarea sa nu se platesc?
Azi trebuie sa merg cu Bia la logo, doar pt programare si o scurta evaluare. Ea (logopeda) a cerut acest lucu...ma rog, a spus ca ar fi bine (nu pronunta bine R). Cabinetul ei nu e in scoala fetei, e la o gradinita a altei scoli dintr-un alt cartier...probabil un logoped e arondat mai multor scoli si ea acolo are cabinetul. Si nu stiu cam cat trebuie sa am la mine, daca trebuie sa am, ma intelegeti. Am uitat sa o intreb pe doamna invatatoare de chestia asta si cu logopeda inca nu m-am vazut. Voi ce stiti??

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Eveline, nu cred ca trebuie sa platesti, asa cum nu platesti nici p[sihologul scolii, nici asistentul/medicul..etc. Ar fi culmea sa-ti ceara sa platesti, din punctul meu de vedere.

O zi buna va dorim!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

LORA -
Si inca una : maine are muzica si iar nu stie melodia ce au invatat-o data trecuta. Pe ghicite, din ce-si aduce aminte am identificat-o. E aia cu : "Toamna toamna harnica/Si de toate darnica/Ai venit iar pe la noi...". Insa ma gasit doar versurile. Please, cine ma poate ajuta cu partitura...sau pe undeva daca aveti melodia. Sau daca e pe vreo cutiuta muzicala ziceti-mi va rog, ca le am pe toate da nu stiu de unde le-am downloadat ca le-am luat fara titlu si nu stiu care cum e...

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Neata!

Na, ca a facut si temele la after school. Dupa cum aratau caietele, toate bune si frumoase (adica la fel de frumoase cum le-ar fi facut si cu mine). A avut 3 randuri de = la matematica si 3 randuri de linii paralele mici in perechi de cate doua (adica un egal facut pe verticala) la scriere.
L-am descusut cum i s-a parut sa faca temele cu doamna de la AF si nu parea afectat de chestia asta....el imi povestea cu mai mare elan cum li s-a facut lor, celor cu af, foame, si au convins-o pe bucatareasa sa le dea, pe langa gustarea de dupa somn, ceai si sandvisuri cu sunca ramase de la micu dejun

Astazi are si ed fizica si tenis....



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

MINA - ce bine, uite ca ti-ai luat de o grija. Isteti copilasi, cum au rezolvat ei problema cu foamea

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Evelino, asta a lui Alecsandri, este? Daca da, sa vad de unde fac rost de melodie...


Toamna tesatoare

Toamna māndra, harnica;
Si de bunuri darnica;
A-mpartit a ei comori:
Frunza-i dat-au vāntului,
Iar roada pamāntului
Dat-o-au la muncitori.

Dat-au in pentru stergare
Si porumb pentru co#351;are
Plin de tinte aurii,
Si toti strugurii de vie
Pentru dalba veselie
De la nunti si cumatrii.

Am scris doar 2 strofe din ea...

Bine, nu stiu cate strofe o avea cantecul... Oricum, poezia e destul de lunga pt. ei.



===========


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Maama, ce lunga e poezia...cred ca asta au avut-o si la a mea ieri la muzica...am zarit o hartie aseara cu poezia Toamna si sigur asta e, ca erau multe strofe.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

DidiAlex, eu una nu am regrete ca am renuntat la germana, la noi a fost mai complicata povestea. Eric a fost 2 ani la germana, a fost foarte atasat de prima lui educatoare de la grupa mica, in parte si pentru ca el a fost crescut intre adulti, e singur la parinti si nu are veri sau copii de varsta lui la noi pe strada. Din pacate (si aici e vina sistemului), in grupa erau copii intre 3 si 7 ani si jumatate (grupa pregatitoare), asa ca toate activitatile se faceau pe grupe de varsta. Eric nu s-a prea integrat, erau si copii mult mai mari, asa ca educatoarea l-a luat sub aripa ei. La finalul anului insa a ramas gravida si a ramas 2 ani acasa in CIC, iar in urmatorul an au fost alte 2 educatoare, care nici nu i-au pra placut si au stat si prea putin ca sa se lege ceva intre ele si copii.

Cat despre invatarea limbii germane, in conditiile astea e foarte greu, ar fi trebuit sa-l meditez intensiv ca sa ia examenul. (nu stiu daca asa e peste tot, dar la scoala noastra se da examen de admitere cu comisie in cls. I la germana si se intra cu medii mari). Eu vorbesc fluent engleza si germana la nivel mediu, asa ca sper sa-l dau pe brazda - dar asa, step by step, ca nu e un copil foarte docil.

El are un simt natural al limbii, la noi in familie sunt mai multi profesori de romana sau oameni cu inclinatii in sensul asta, asa ca vorbeste corect, are un vocabular destul de bogat, asa ca sper ca am luat cea mai buna decizie. Cand am cantarit lucrurile, mi s-a parut ca i-as ingusta sansele de viitor, mai ales baiat fiind, fiindca odata aleasa calea asta, mai tarziu e greu sa faci fata unui liceu in lb. romana de ex. Cred ca o limba straina o poate invata si ca activitate extrascolara, nu-i musai sa invete chimie, fizica sau geografie in germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronin

Evelino, asta a lui Alecsandri, este? Daca da, sa vad de unde fac rost de melodie...


Toamna tesatoare

Toamna māndra, harnica;
Si de bunuri darnica;
A-mpartit a ei comori:
Frunza-i dat-au vāntului,
Iar roada pamāntului
Dat-o-au la muncitori.

Dat-au in pentru stergare
Si porumb pentru co#351;are
Plin de tinte aurii,
Si toti strugurii de vie
Pentru dalba veselie
De la nunti si cumatrii.

Am scris doar 2 strofe din ea...


Bine, nu stiu cate strofe o avea cantecul... Oricum, poezia e destul de lunga pt. ei.



===========

Ok. Vad ce fac, vad cum scriu, sa iasa cum trebuie...Revin cu ea completa.



Nu, nu-i asta :

E urmatoarea:
"Toamna toamna harnica/Si de toate darnica/Ai venit iar pe la noi/Sa ne-aduci vanturi si ploi. Berzele s-au dus, s--au dus/Nu mai stau pe casa sus/Cocotate-ntr-un picior/Si batand din ciocul lor"

Melodia imi trebuie. Pe net am gasit intr-un singur loc, insa e interpretata de niste copii de gradinita...cred ca de grupa mica. Si-s draguti dar....nu se prea intelege melodia.
Prevad multa bataie de cap cu muzica asta....nu stiu ce o sa ma fac. Trebuie neaparat sa lucrez cu ea acasa, nu retine de la clasa si nu stiu zau ce calificativ va lua daca nu lucrez un pic cu ea.
Ne-a anuntat la sedinta ca va incepe sa dea calificative, chiar saptamana asta sau urmatoarea vor avea test...si la romana si la mate. Cica sa nu ne stresam, sa nu stresam copii, nu vor da nimic mai mult decat au lucrat la clasa si oricum vor face recapitulare inainte. Inutil sa va spun ca-s deja stresata.


mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput