Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Multumesc fetelor de urari!!!!!
Andrei inca muceste dar atat, sper sa nu fie mai mult. Se trezeste noaptea des de ceva timp pt ca ii iese al doilea dintisor de sus, incisivul central, il doare da n-am ce face. In rest papa, nu prea zice nu. Si toata ziua ii dupa sora-sa, unde merge ea ii si el nu neaparat spre bucuria ei
Dar....Diana inca-i foarte racita, de joi seara n-a mai avut febra, i-am dat nurofenul chiar daca n-a avut febra, dambata am iesit un pic afara cu ea si sambata seara era iar cu febra, nush ce saracie de virusi is astia. De cateva zile tuseste de-si scuipa plamanii, m-am saturat de atatea siropuri de imuninazare, nurofen, oscilo, aspirat, suflat nas, picaturi si aerosoli, asta fac de 2 luni si inca n-am terminat. Azi merg iar cu ea la dr ca mi frica sa n-aiba iar ceva la plamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

neata mamici!
am ajuns si noi acasa de miercuri, dar inca ne luptam cu fusul orar; sophic se trezeste de la 3 dimineata si da-i joaca si chiuiala pana pe la 7, cand o ia iar cu somn. Eu vreau, nu vreau, raman pe fusul orar al sophicului, numa ca tati e deja pe fus canadian, ca el a inceput serviciul, nu are incotro; si uite asa sapt trecuta mi-am vazut soata la ochi doar vreo ora pe zi, ca in rest dormeam cu randul.

doloress-drum bun inapoi, sa fie mai usor ca la venit. noi am scapat usor si de data asta; am avut un grup de vreo 10 batranei pe langa noi (au facut un voiaj de 65 de zile in Europa, sa serbeze iesirea la pensie) si s-au ocupat ei de entertainment-ul lui sophic.

deea_sav - bun revenit, mamico! si treci mai des pe aici, poate te ajutam sa iesi din oala/butoi sau alte recipiente din astea periculoase. asa e, cand esti privat de somn, butoiul e la o aruncatura de bat. curaj, rabdare si ca etapa asta nu-i tine pana la majorat.

va spuneam ca in romania am fost la un pediatru specializat in homeopatie pt copii; mi-a dat o lista de remedii pt diverse afectiuni, trusa de urgenta ii spune el.

o caut si o postez separat.

si inca ceva - pt rinofaringita noua ne-a dat mercurius solubilis, ch 30, dimineata si seara, cate 7 granule dizolvate in 2 ml de apa.
ca simptome - muci in valuri, a avut si febra 2 zile, tuse. noi incepusem si cu prospan si aerosoli, dar dupa vizita la homeopat am ramas numai pe mercurius si a fost ok in 2 zile; o fi fost mercurius eficient, ori boala isi facuse damblaua, nu stiu, dar la urmatoarea runda de muci si tuse, vreau sa il incerc din nou;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Iata lista:

1. Arsenicum album ch 30 ( pt diaree + varsaturi =gastroenterocolita) 7 granule x4/zi


2. Podophyllum ch 30 (doar diaree cu scaune urat mirositoare) acelasi mod de admin.


3. Ipecca ch 30 (doar varsaturi)


4. Apis ch 30 (urticarie, alergie)


5. Phytolacca ch 30 (orele 8, 14, 19) + Mercurius solubilis ch 30 (orele 11, 17, 22) de 3 ori din fiecare/zi, 3 zile in caz de febra si faringoamigdalita.


6. Eupatorium perfoliatum ch 200 (7 granule x 4/zi) - gripa clasica cu febra mare si stare gen. proasta, dureri de cap.


7. Drosera ch 30 - tuse iritativa


8. Antimonium tartaricum ch 200 - tuse productiva si multe secretii.



9. Cocculus ch 30 (7 granule pe drum daca exista “rau de masina”).



10. Opium ch 5 (7 granule x 4/zi pentru o constipatie “acuta”).



11. Belladonna ch 30 (7 granule x 4/zi pentru insolatie SAU febra mare cu debut brusc fara alte simptome).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

kitzy of, sanatate multa! Nici eu nu mai cred in siropuri de imunitate, gata, lui Robert ii fac bronho-vaxom, iar Anei i-am dat colostru de ala cu probiotice si nici nu am curaj sa zic ca Robert a fost lat de la raceala asta iar Ana doar nici muci mic. Ssstt!!!

Mai, ce bine e sa -ti pape copilul!!! Azi a avut in meniu supa: cartof dulce+conopida+dovlecel+galbenus+zeama+ulei masline = ff bun la gust, vb lui Ziki un fiasco total, a mancat 40 si ceva de lingurite!! (i le numar uin fatza, ca o amuza)

De ea sav ma bucur ca bebe e bine, tu esti cam in butoi, ce cauti la Buni Si la Ziki???

Raspuns SZ1 - Ana sta drepta de spate cand sta in fund, dar vad ca-sti mai lasa capul, bine dar e si pt ca ea cauta mereu ceva jucarii pe jos.

Apopro, are o faza super haioasa...tre s-o filmez - cand vb tati cu ea, se uita la el apoi se rusineaza, de fiecare data!!! E ceva...poc, capu in jos, cu un zambet asa in coltul gurii!! E deliciu!

Raspuns SZ2 - chiar azi ma delectam cu asta - respiratia Anei e asa de ... frumoasa, e ceva acolo bebelusesc, miroase asa de bineee...eu o miros, nah!!

roxx zi-mi si mie cum il chema pe nenea autorul cartii aleia cu bolile copilariei - as vrea-o si eu! Am aprobare pt spart buget pe carti.

Edit Lavinia wow mami!!In primul rand bine ai revenit si in al doilea multam mult pt lista. Intrebarea mea: puteam sa dam asa la copii chestii date de homeopat pt Sophia? A consulat-o, e personalizat sau e pur si simplu o trusa de urgenta pt copii de varsta ei???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

lorich - cum e cu colostrul ala, ce ingrediente are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

bunaaa...in sfarsit reusesc si eu sa scri,citesc putin..
a ramas singurica sapt asta ca al meu sot e la pestein Delta..poate nu vine cu peste ca il cocosez
asa...acum un pup mare pt Educare n-o lasa pe mami sa doarma,dar ne facem noi mari mami
Mirelapup motaneii dragi sa se faca bine repede
deea sav85...bine ai revenit,stiu cum e singurica si disperata ca daca nu reusesc,dar de fiecare data reusim mami
pt ca suntem femei
asa si acum Sz1-Tudor sta tare tantos in fund..ii place mai mult in picioare dar sa-l tina evident cineva si el sa traga,bata a,apuce tot ce-i iese in cale
Sz2- eu am o femeie care vine o data pe saptamana,sau cand o chem eu..tariful este de 50 ron/zi..nu conteaza ce face,calca spala,smotru
va doresc o zi si o saptamana frumoasa,plina de evenimente si surprize placute(mai ales pt Mire)

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Lorich- trusa de urgenta nu e personalizata; aceeasi lista mi-a dat-o si mie si sora-mii;
in schimb am si o lista personalizata pt alergii si eczema; asta e un tratam pe 2 luni; dar celelalte sunt remedii 'punctuale' care merg la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui fragrant8

lorich - cum e cu colostrul ala, ce ingrediente are?

=============
Mami de Sophic mic (16-01-2011)

“In the depths of winter I finally learned there was in me an invincible summer” (A.Camus)



contine asa: (la 1/2 lingurita, adica 2g) colostru (18%IgG) 1400mg; tocotrienol din orez 200mg; FOS (fructo-oligo-zaharide)(prebiotice) 200mg; amestec de probiotice Lactobacillus Acdophilus LAC 361, bifidobacterium breve M16V, Bifidobacterium longum BB538 4 miliarde
alte ingredinte: arome naturale de portocale/ananas, concentrat din suc de fructe/fructoza. Contine proteine din lapte. Nu contine soia, ou, drojdie, grau,porumb, alcool, coloranti, indulcitori si conservanti artificiali.

Si inca o intrebare despre homeopate- pt Maia a dat aceleasi doze? Adica 7 granule alea, eu intreb pt Robert, adica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

multam, lori;
ma documentam despre colostrum asta, ca si pediatra de aici l-a mentionat la un moment dat, inainte sa fie sophia diagnosticata cu alergie; acum am gugalit si am vazut ca e colostru de bovine, asa ca nu prea merge in cazul nostru;


da, aceleasi doze si pt maia.

a..si inca ceva; pt eruptii dentare "mild" a zis ca e f bun camilia; pt incisivi si molari, s-ar putea camilia sa nu prea ajute, si atunci a recomandat Phytolacca ch9, 7 granule dizolvate in 2 ml apa, dim si seara, 7 zile in eruptii cu diaree, febra, dureri mari.

aceeasi phytolacca mi-a fost recomandata si de homeopata de aici, ca remediu standard in eruptii dentare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Salutare!

Ma mai tineti minte? N-am mai intrat de un secol, de abia am reinceput sa va citesc, am recuperat numai ultimele 3 capitole si mai mult nu cred ca reusesc... Botul asta de copil imi ocupa tot timpul, nu stiu voi cum reusiti sa fiti atat de active pe forum. Cand doarme nu stiu de ce sa ma apuc mai intai, de cele mai multe ori ma nervozez ca-s prea multe de facut si bag somn cu el

Noi am fost ocupati tare cu mutatul, ne-am mutat din Italia in Israel. Eduard a acceptat destul de bine schimbarea, mai bine decat mine as putea spune.

Avem si noi 2 dinti sus care au iesit scandal mare si bale muuuulte. La pediatru la control n-am mai fost de mai bine de 2 luni, mama denaturata, dar chiar n-am avut cand. Mergem sapt asta, sunt curioasa de schema lor de vaccinarii, de diversificare. Eu nu-i dau absolut nimic, i-am dat vit D de la o luna la 2, acum sincer am un pic morcovel sa nu fi fost prea flower power, vedem ce zice nenea dr

Inca asteptam sa ne soseasca lucrurile din Italia, inclusiv patutl, e greu nene. M-am enervat acum 3 zile si am cumparat unul ca nu se mai putea, dar ce credeti ca mai vrea sa doarma acolo? Nici gand!!! Parca are tepi, e tare bine sa dormi intre mami si tati, mai un pupic, mai o mangaiere, patutul e caaaaah :( Si el asa frumos adormea singur in patut. Nu mai spun ca o avem pe socrella cu noi si l-a invatat numai adormit pe picioare, numai in brate, am zis sa o las sa-l razgaie ca e nepotelul, bla bla, doar ca micutul nu stie sa faca diferenta si vrea si de la mami acelasi lucru..
In rest face cam ce fac toti ai vostrii si anume figuri la papa, mers ca rama, vrea numai in picioare, sta drept ca bradu in fundulet, vrea atentie non stop, daca nu-i dai ce vrea tipaaaaaaaa de imi doresc cateodata sa am aparat auditiv si sa-l dau pe mute ..
Alaptatul l-am terminat la 7 luni si o sapt, numai noaptea mai puteam sa-i dau, ziua il refuza, poate as fi putut sa o mai lungesc dar am zis ca pt o masa de LM pe zi nu ma mai chinui. De lapte am scapat natural, usor si repede..

No, multe noutati n-am, Eduard imi ocupa toata ziua, stiti voi cum e..

Vad ca-s multi bebei bolnaviori, ii pupam si le dorim sa se faca bine repede repede!

Sper sa vin mai des pe la voi! Pupici cu sclipici


Mergi la inceput