Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(83)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

TUNDE, iti raspund si eu la spartul targului - marul l-am fiert cubulete. Apoi l-am pasat cu furculita (eu nu prea folosesc blender pt mandra ca nu-i place sa pape daca e pasta foarte fina), apoi am fiert grisul in aceeasi apa si am amestecat bine-bine totul.

Amintiri de la bunici - asta e un subiect sensibil si pt mine...chiar ma gandeam recent ca pitica mea nu o sa aiba parte de asa ceva, n-are bunici la tara din pacate si nici vremurile nu mai sunt la fel...

Carti pt parinti - mama e f receptiva, citeste tot ce apare nou pe piata. Bine, e si invatatoare si e obisnuita sa se tina la curent cu noutatile din educatie/pedagogie etc. De-aia sper sa reusim sa o scoatem la pensie anticipat (ma refer la partea financiara..) si sa stea ea cu Catalina. Nu face nimic in plus sau in minus decat ii spun, are mare incredere in deciziile mele, nu ma critica deloc, din fericire asa a fost dintotdeauna.

SIMO; sanatate multa! Offf, prin ce ati trecut si voi...

Intrebare: vine cineva maine la babywearing bla bla in Parcul Ioanid? ZIKI??

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Ma gandesc sa incep sa-i dau si eu bibe cu LP lui Tudor, sa incep de pe acum sa-l obisnuiesc, ca din ianuarie nu mai sunt acasa toata ziua. As mai putea sa alaptez dimineata inainte de munca si seara la culcare.... dar nu stiu cum sa procedez peste zi. Offf.. e grele tare!! mai ales ca in ultima vreme adoarme foarte greu ziua... dar si seara la culcare.
Voi ce Lp dati copiilor la varsta asta... ca eu nu ma pricep deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

CARMEN, nu prea am mai avut timp...acu de ex doarme Cata, dar fug sa spal gresia...
A! Faza cu dressingul - asa de mult ma intereseaza reclama lor, ca o inchid direct, nici nu observasem la ce e, de-aia nu m-am prins

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Salutare, fetele!

Mai, Simo, ma gandeam eu ca ai patit ceva ca nu ai mai scris asa des...Te inteleg perfect dar ai mare grija sa nu faci vreo rana la stomac ca e jale. Sangele varsat nu e de la fiere din cate stiu eu, e de la stomac...si asta se ajunge la operatie. Mare grija. Mai lasa treaba si mananca ptr ca daca vei cadea tu cine are grija de copii? Degeaba iei ranitidina daca nu mananci, iti spun eu care am probleme cu stomacul de cand ma stiu. Multa sanatate la toti...Mai, frate, dar cand vin, apoi vin toate, nu gluma! Pup mamica si copilasi bolnaviori!

Acuma parca mi-e jena sa va spun ca am dormit toata noaptea. Noptile trecute s-a trezit margelutza mea ca avea mucisori, dar ast-noapte nu a mai avut. Saraca, nici nu am auzit-o in patut, nici nu s-a miscat. A adormit la 9 jumate si s-a trezit la 6 sa pape, a adormit inapoi pana la 8. Dar eu tot m-am trezit la 4 si am pus mana pe ea sa vad de respira...De, n-am mai dormit asa de vreo 8 luni. Acu mai are mucisori dar nu multi.
Saptamana trecuta a avut iar un puseu de-a papat tot ce-a prins iar in urma lui a iesit cu ridicare in picioare singurica. Cu dintii...cei de sus dau sa sparga, se vede asa, ca si cum s-ar fi lasat gingia in jos...banuiesc ca saptamana asta ii vedem...Sper sa nu pateasca nimic. La cei de jos dupa ce-au iesit am avut probleme.
Despre bone...eu am fost bona 5 ani. Tipa m-a gasit prin cunostinte, eu aveam nevoie de bani sa-mi termin scoala asa ca a venit la fix. Ce pot spune este ca daca gasesti persoana potrivita e buna si o persoana recomandata. Eu am tinut tare mult la baietelul cu care am stat si tinem legatura si acum cand are 14 ani...Eu inca nu-mi fac probleme ptr ca stau 2 ani sau asa sper, dar apoi o las sa bunici cateva ore o data la 3 zile ptr ca tati lucreaza 24 cu 72 asa ca 3 zile e acasa. Oricum socrii mei ma asculta la mancare...mai greu cu imbracatul ca o caciuleste mereu dar asta se poate rezolva cand e mai mare...o sa le zica ea singurica. Oricum la mine mai mult sta socrul cu fata si el e mai docil.
Tunde, barbatul mei imi face mie pantofii ptr ca mie nu-mi place sa-i fac si el nu-i suporta murdari...In schimb eu ii calc ptr ca el uraste sa calce si suntem chit.
Andutz, ma bucur ca ai revenit. Imi pare rau de bona ta super...Sper sa gasesti cresa ce ti-o doresti.

Mai, dar Mayane unde e?? parca nu a mai scris..sau am ratat-o eu?? Tare mi-era drag sa-i citesc postarile...

Parul nu-mi mai cade...n-am facut nimic special. Cu anticearcan nu ma dau...de fapt nu m-am mai machiat de vreo 10 luni...waw...nici nu bagasem de seama!

Maimutzico, donde estas?

Pupici si sanatate bolnaviorilor!

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

GABRIELA, nu stiu sa-ti raspund cu LP. Vroiam doar sa-ti spun ca eu mai am zile cand ma iau cu diverse si nu o mai alaptez peste zi, doar dimi si seara si e ok. Eu cred ca se poate si asa si sa nu-i mai introduci bibe peste zi. Va fi si mult mai mare atunci. Parerea mea...

Mi-ai amintit de o alta intrebare: pana la ce varsta trebe laptele asta ”de crestere”? Sa vad cat tre sa-mi programez tzitzile sa ma tina la LP nu prea as vrea. (desi...never say never...)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

A! ultimul serial vazut e Mentalistul...super serial... Anatomia lui Grey am vazut vreo 5 sezoane si m-am plictisit...le lungeste rau... Dupa ce face tipa cancer mai urmeaza muuulte episoade si inca se filmeaza parca.. Oricum eu ma uitam la el ptr McDreamer!
site-ul meu cu seriale: 990.ro

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

mai, dar mie de ce nu-mi apare reclama aia cu dressingul? ca eram curioasa...??

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Andutza..da,se poate sa fie si oboseala,stresul,nemancatul..s-au adunat toate. de ex azi-noapte,chiar daca edi a dormit,m-am trezit de vreo 4 ori sa merg sa vad ce face..cum doarme,daca e rece,cald,daca e infundat..imi faceam griji .
acum am iesit dupa Cami,mai aveam putin si ma asezam pe jos sau cu capul pe volan. m-au luat transpiratiile,ameteli..dureri de cap si ochi. noroc ca e aproape si traficul e ok.

Irina..eu imi pun o data pe sapt masca pe par,din solutie cu petrol cum zicea carmen,amestecata cu ulei de ricin si o sticluta de vit A. o pun dupa 12,cand ma intorc de la scoala,imi fac treburile prin casa si seara ma spal pe cap. functioneaza,parul arata foarte bine,nu mai cade asa rau. ca sampon,e foarte bun cel de la Vichy si cel de la Revalid,gama noua. folosesc de doua ori pe sapt masca de la kallos,placenta.
Pentru cearcane nu stiu daca functioneaza ceva,eu am crema de ochi de la Nivea,ma dau o data pe zi,este buna,arati mai odihnita parca,mai fresh. trebuie sa iau si varianta de noapte. am obs ca am niste riduri mici-mici si fine langa ochi..sunt de expresie dar nu-mi plac.



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Gabi, si eu zic ca si Roxx, daca alaptezi dimineata si seara nu cred ca mai e nevoie de LP. In rest papa solida. Razvan nu mai papa lapte ziua de mult timp. Ca idee, pana la 10 luni se da nr. 2, de la 10 la 12 luni nr.3, dupa 1 an se da lapte de crestere (junior).

Zumzu ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Simo, cica a fost un virus! Nu se stie care.
Mi-a zis cocoana doctor ca 39 de la dinti nu se poate. Si drept ii ca trecu beleaua si dinti tot n-avem. Dar sa mor daca pricep ce virus si ce-a vrut de la noi.
Plus ca-l durea ceva, plangea non-stop, inclusiv in somn. Se ridica in fund cu ochii inchisi si incepea sa planga. Dupa cateva secunde cadea in nas, dormea 5 min., se ridica iar si se jelea. Il tineam in brate ca sa nu mai cada din fund, ca se dadea cu capul de tablia patului. Eram disperata ca il doare si sufera si io nu stiam ce sa-i dau si ce sa-i fac.
Am mai patit sa avem muci, dar a fost parfum fata de virusul asta. Bagam ser, scoteam cu aspiratorul, se mai infunda, se mai ineca, dar nu plangea asa, ore in sir. Macar stiam ce are. Acu ziceai ca suntem in dosarele X, doctorita imi zicea ca nu vede nika si asta facea febra 39 de 3 zile si urla de durere.



Mergi la inceput