Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(83)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mneata buna!
Sunt inca socata de treaba cu bona, nu-mi revin!
Eu acum caut cresa. Am fost la o cresa particulara, langa jobul lui musiu, acum cateva saptamani, sa ne interesam pentru ianuarie, cand ar fi avut Miru un an. Si aia a zis ceva de genul ca a avut si o fetita de 9 luni. Drept pentru care maine mergem iar sa vedem daca o primeste din noiembrie. Am noroc ca sefa mea e destul de intelegatoare si imi va da o saptamana-doua libere sa ma ocup.
Nu mai vreau bona. Adelina a fost super ok, nu am nimic de zis, s-a ocupat de Miruna foarte bine, dar uite ca e neserioasa, ca toata vara am intrebat-o daca e sigura ca vrea program intreg, sa nu ma incurce. Si m-a asigurat ca nu va fi nicio problema. Si na, poftim, o luna a rezistat.
Daca as avea de ales intre bunici vs bona/cresa... nu stiu ce as face, ca nu sunt in situatia asta pentru ca bunicii sunt foarte departe. Dar daca ar fi in acelasi oras... poate as lasa-o la bunici, chiar si la socrii mei cu care nu ma indragesc. Ca m-as baza ca , indiferent de ce mananca bebe, macar primeste afectiune neconditionata. Intre bona si cresa as alege cresa. Eu sunt pro socializare. Dar pe mine nu ma bagati prea mult in seama ca acum poate sunt subiectiva.
Cearcane-si eu am dintotdeauna. Nu functioneaza nimic, decat fardul, cum spune si Mada. Eventual se mai estompeaza foooarte putin daca dorm non stop si ma hidratez foarte mult. Dar in general nimic nu functioneaza, la mine cel putin .
Par-"da-te, ba, ca caaaadeee" vorba lui Margineanu. Am incercat masca de par cu argint, spray de la Gerovital, sampon Orzene cu bere. Tot cade. Astept sa vad pana cand.
Tunde, sotul isi spala singur, in fiecare seara, incaltamintea. Si daca are timp si nu-i prea obosit si il rog, imi curata si mie pantofii. Are el un pitic cu asta, ii place sa vada incaltaminte curata. Deci m-am scos! Dar e urat din partea sotului tau sa iti ceara tie asa ceva. Dupa cate mai faci pe langa! Am zis!
La multe lunite Luca de Mimo si Darius de Mayane!!

PS: editat versul din Margineanu

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Roxx;..fructul trebuie taiat ?ex;marul ..l-ai taiat in cubulete?vreau sa fac azi reteta
Am facut ieri spanac..proaspat..au manacat amandoi prichindeii de numa-numa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

haha, CARMEN pai mie mi se pare ideal asa!!
sa nu te mai aud ca te plangi! auzi la ea, si pila la cresa privata, si socrela pe felie, si disponibila, si bani

glumesc, dar oricum, ai de unde alege.
eu abia imi incep cautarile, am 3 luni sa ma hotarasc, iar bugetul e cam de 1000 de lei. bona, cresa, nu stiu - habar nu am.
bunici, nu avem. adica avem, doua bunici, trei bunici, doua strabunici, si un strabunic. toti sanatosi tun. dar nici unul disponibil.

kkt de butoi, ma intorc in el, sa imi fac proiectul, ca e urat tare afara

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

ziki ai pm

tunde

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

si mie mi cade parul valuri valuri
asta e, macar de ar cadea tot odata


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

eu o sa il las pe Darius nu cu soacra, nu cu mama , cu TATA, adica cu bunicul.Tin minte ca am citit intr-o carte, parca Mama si copilul, ca oricat de idei invechite si altfel decat ale noastre ar avea parintii nostrii sunt de preferat unei bone. Si tata are o gramada de idei fixe, el e mai strict:masa-i masa, sa nu-l rasfat, olita de la 6 luni etc dar il iubeste mult se joaca cu el, il face sa rada etc.
Nici nu vreau sa ma gandesc de discutii o sa existe si cati nervi dar macar pana la 2 ani ca sa il dau la cresa.

sunt de acordat cu madalina, de unde stim ca bona nu are acelasi idei ca parintii, ca ii da cine stie ce sa manance, ca il tine toata ziua neschimbat etc.Am auzit multe cazuri cu n-spe bone schimbate,copil lovit peste manute (de fata cu mama!!!).macar pe ei ii cunosc,stiu ce le poate pielea. tata ne-a crrescut si pe noi(adica mama era la facultate la seral) asa ca a schimbat la scutece si spalat la kk si facut de papa. Sper sa fie bine..ce sa zic.

si eu am avut o discutie cu tata, ca vroia sa il lasam la el toata saptamans(desi sta la 10 min.) si sa il luam doar in weekend si i-am zis clar "nu vrei sa vii la noi dimineata pana seara, luam o bona", preferi sa iti lasi nepotul pe mana unui strain?foarte bine...luam bona. si pana la urma am dat-o la pace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

cele mai frumoase amintiri din copilarie sunt din vacantele de vara de la mamaie,chiar daca:tata ii zicea sa nu ne lase la balta ca sunt boli,ne inecam etc mamaie ne lasa, chiar daca mancam toata ziua doar paine calda cu branza si rosii si gogosi, chiar daca stateam toata noaptea pe ulita, la "poarta" desi de acasa existau directive clare in acest sens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

eu sunt inca in stare de soc dupa viena (asta ca sa nu zic ca sunt in depresie). cate parcuri..ce curatenie, am mers peste tot cu bubu mic,plecam dimineata veneam seara, lifturi la metrou, in tramvai urcam fara probleme, bai unde sa schimbi/speli copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

multumesc de PM , ZUMZU!

am pus ceva haios pe contul comun, primul, e sub forma de mail, cum se sfarsesc povestile...

da, ZUMZU, sunt de acord cu frumusetile copilariei, dar una e cand mamaie ii lasa pe copii sa alerge desculti desi mama a zis nu, sau cand ii lasa sa mai stea pana tarziu desi mama a zis ora 9 in pat,
si alta e cand mamaie ii da tiramisu cu zahar, sau cand ii da peste manute, sau sau sau sau...

acum depinde si de varsta copilului si de.. mamaie

eu tot promit ca plec si nu ma dau dusa. stau pe DC, dar la capitolul "crese, bone"

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

in sfarsit au adormit

zumzu bv lui tataie
si eu sunt de parere ca masa e masa, joaca e joaca, somnul e somn
e dificil sa gasesti bona perfecta
eu as vrea o nemtoaica, bonele alea din filme, ca alea au disciplina in sange
cu cresa e nasol ca se umplu de toate bolile pamantului, privata sau de stat, tot iti vin acasa cu mucii tarash

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput