Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adina bravo voua
ne a trecut cacaraia, au trecut si mucii lui Robi si au aparut mucii lui Razvan
e cumplit, la Robi a fost cum a fost, dar la Razv e horror
orice ii pun in nas tine ca efect vorbind, foarte putin
parca e sac faca fund, zici ca e facut din muci, nush de unde apar*
am incercat sa i scos cu aspiratricele ala de la vibrocil, o tampenie de tragi cu gura, nu iese nik, ca si el urla si ii trage inapoi
e ca n filmele cu prosti
sper sa treaca repede, ca plec in congo altfel, emigrez

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Buna dimineata barlog !

La multe lunite sarbatoritilor de azi:
Iustin Adrian bebe de mirunam
Leon Victor bebe de Joy21
Toma bebe de Siuta
Alexandru Maria bebe de Daniella_26!
Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


Cu intarziere ca nu am prea mai intrat pe net, multumim frumos de urari, asemenea si voua Amelia !

Eu sunt prinsa intr-o mare alergatura serviciu -casa si de-abia mai am timp sa respir.
Toma este bine acum dupa vreo 4 zile de febra intre 38.6- 37.6.Ne-am tratat cu nurofen si oscilo.Are 5 dintisori, ultimii 2 i-am aparut de ieri . E un grasan , un incapatanat si un haios.
Sanatate multa copilasilor bolnaviori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:


Buna seara,

Imi cer scuze ca dau buzna, vreau doar sa va atrag atentia asupra unor evenimente deosebite care se desfasoara week-end-ul care vine cu ocazia Saptamanii Internationale a Bebelusilor Purtati.

Sambata intre 16.00 si 19.00 avem o serie de workshop-uri care de desfasoara in sala de sport a Scolii nr. 30 Grigorie Ghica Voievod (str. Laptari Tei nr. 23 - zona D-na Ghica). Pe langa discutiile anuntate, veti putea testa toate sistemele de purtare existente si va fi si o tombola pentru participanti

Duminica avem dimineata (10.00 - 13.00) un atelier despre cum sa iti confectionezi singur un wrap/sling/mei-tai la Pravalia Parintilor (str. Muzelor nr. 9), iar dupa-amiaza un eveniment surpriza in parcul IOR (urmariti blog-ul pentru ora exacta) - va fi super-fun!

Detalii despre program AICI.

Si avem si CONCURS de poze cu premii super (o manduca, o boba, un mei-tai si un sling cu inele :))! Grabiti-va, se primesc poze doar pana maine seara.

Si un alt CONCURS pentru cei cu talent la scris, cu premiu o protectie de 4 sezoane pentru bebelusi purtati.

Va asteptam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

La multi ani ursuletului Ianis Andrei bebe de Lidia_P! Sa cresti mare, sanatos si sa-ti bucuri parintii toata viata!

Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

La multi ani cu sanatate, noroc, fericire si muuulta veselie Victoria si Ianis Andrei.Sa va uite necazurile. Multe luni fericite puiutilor ce au mai marcat o luna in calendarul vietii.Multi ani plini de impliniri si sanatate mamicilor, taticilor, bunicilor si tuturor celor dragi pe care i-ati aniversat zilele astea.

Mirela,Sugu,JoAnn,Adipapazi,Elfica...multa sanatate puiutilor si voua sanatate si nervi de otel.

Elfica nu am timp de jurnalul "nazdravaniilor" dar salvez mesajele de pe DC si le bag intr-un doc pe care l-am inceput cand eram gravida cu Victor...va iesi "roman fluviu" ...

Elizacri...pup manutza lui Dimitrie....m-am infiorat de cum ai descris tu ce a patit...si matza a avut arsura de grd 2...si stiu cum e...n-as mai fi stiut ...cum sunteti? Antonia cum e?

Felicitari mergaretilor si vorbaretilor.Sa fiti sanatosi sa va uimiti parintii cu cat mai multe lucruri minunate.

Matza bantuie pe jos si cum si-a cucerit porecla de "Denis copilul problema"...nu stau decat 2 min sa va zic pe scurt de noi.
Are in continuare muci (Adi nu stiu daca de la aspirator se inmultesc...unii zic ca da...eu daca nu o aspir nu are somn pana la 2 jumate noaptea...pe verificate ..asa ca aspir dimineata, inainte de masa de pranz si seara la culcare..)ii dau in continuare Sinupret,Paracetamol si Colargol in nari...de maine ii pun si Rinonef T ca sunt cam galbui astia...nu stiu daca doar de la COlargol...
Rezultatele la analize negative, adik nu erotavirus, nu e salmonella,etc, nu sunt paraziti....asistenta de la lab de la Gr.Alecsandrescu mi-a zis ca o fi de la dinti ca s-au mai vazut cazuri....si eu ca tamba nu ma uitam in gura ei sa vad cum stam cu recesamantul....pana azi dimineata....au mai iesit si ceilalti 3 in ultimele 7 zile..deci avem 8 dinti......cum naiba sa nu se cace pe ea de durere si sa nu doarma...ca nu m-am mai vaicarit dar de 7 zile adoarme pe 1-2-3......mareia din juma in juma de ora sau chiar se trezea in cur sa urle...si o tineam danga-langa asa toata noaptea...bineinteles cu tzatza in gura la fiecare apel sa nu-l trezeasca pe Vic....Am uitat sa va zic ca am invatat-o sa sufle nasul...din joaca noastra "fa ca ariciul "...pufaita se conformeaza si ies mucii pe care masa i sterge cu batistutza.
Vic a luat si al cincilea sirop de tuse in ultimaele 6 saptamani...l-am trecut pe ceai de patlagina si Paracetamol si continuam doar cu Flixotide si Xyzal si vad ca numai tuseste decat f putin in schimb a luat si el virus de la sora sa si are ceva muculeti.

Cat despre evolutie...merge bine tinuta de mana dar altfel nu, spre deosebire de frasu care cobora si urca din/in pat la 11 luni, ea inca se apropie de marginea patului pe principiul "mami pot sa ma arunc in cap?" ...si daca nu o las ...intinde mainile ca o putoare puturoasa ce e si se agata de mine...maimutzica mea draga si lenesa ...,numai am curaj sa o las in patul ei ca se apleaca in afara muult si isi lasa mainile pe gratii in afara sa alunece ca si cum ar vrea sa plonjeze in cap , stie ca telecomanda schimba programe si se distreaza maxim cu asta, duce mobilul la ureche (cand il prinde) si zice "alaaa",se perie singura si se uita la mine gales sa-i zic"vai ce fata frumoasa are mama, fa-te mai-mai Claudia", numai zice cuvinte noi dar tzipa la noi daca nu ii acordam atentie si ...in sfarsit am luat-o de la capat cu diversificare si cu mancatul pasat si exerseaza mestecatul...desi in 7 cazuri din 10 inghite cam ca curca....sau cel putin eu asa vad,se joaca nemaipomenit de frumos cu Victor alearga in 4 labe si el dupa ea ii zice "stai ca te prind"...si capra fugeee si rade....mor de dragul lor...cu mine nu se joaca asa,il imita pe Vic in tot ce face asa se face ca am auzit-o plangand de sub canapea(extenibila) ca nu pricepuse moaca cum e cu traversatul pe dedesupt si a vrut sa se ridice in fund si dadea cu capul .

cam atat despre noi.
sanatate maxima tuturor.
sa ne tineti la curent cu intalnirea de pe 18 nov daca se mai tzine.
va pupam si va dorim multa sanatate.

PS....OFFTOPIC.... a folosit cineva produse de la Life Care? M-am inscris pt produsele antireumatice pe care le foloseam dar ma intereseaza daca a mai folosit cineva si altceva pentru ca se lauda ca ar fi Bio si ma tenteaza niste geluri de dus, creme si siropuri.mERSI

Reteta de tort pentru pici:(scuze pt eventualele greseli,am dat copy-paste la ceea ce am primit acum 4 ani ...acesta a fost tortul lui Vic la 1 an).

Prajitura cu iaurt sau Capsunica ( denumire in functie de fructe )

500 gr. iaurt ( lapte batut sau Kefir)
100-150 gr. zahar pudra
2 plicuri gelatina --dr. OETKER
200 gr frisca ----exp: Hulala mica
piscoturi 10-11 bucati
Poti folosi iaurt cu fructe sau iaurt simplu la care adaugi fructe proaspete sau congelate
Pliculetele de gelatina le pui cam in 100 ml. apa si ca sa se dizolve gelatina le pui in baia marina sau cuptor cu microunde si se obtine o consistena lichida
Intr-un vas pui iaurtul de fructe sau cel simplu impreuna cu fructele , zaharul si gelatina , dar sa fie calduta , nu fierbinte si le mixsezi putin.
Separat ai batut frisca si cele 2 compozitii le amesteci prin rasurnare cu lingura de lemn sau cu ce vrei, dar nu cu mixerul
eu torn compozitia intr-o forma de chec pe care am imbracat-o co folie aluminiu. poti sa o torni in orice forma vrei. Peste compozitie asez piscoturile si le apas putin cu mina ca sa intre in acest amestec. O dai la frigider si ATIT
a 2 a zi se taie f. fain si arata si bine. Pe fundul formei poti pune bucati de ciocolata si pe la mijlocul ei
Poti pune afine,bucati de visine,piersici,caise...dupa gust...se poate orna cu felii de kiwi si portocale in loc de cioco.
Pofta buna !
P.S.Forma mea de chec are 12 cm / 30cm si din aceasta cantitate se umple la fix si intra 11 piscoturi. Iti spun ca sa ai idee cam cit iese


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ianis! Sa cresti mare si frumos si sa-ti bucuri parintii!

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata tuturor !

Azi sunt bine dispusa, mi-a spus o prietena draga tare ca va mai avea un bebe (are o fetita de 3 ani) si asa m-am bucurat !!!

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:
Aron bebe de Dosita
Alexandru-Daniel bebe de Ramo_P!
Sa fiti sanatosi, norocosi si frumosi!


Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

buna fetele

sanatate tuturor picilor cu muci si nu numai, sa plece toti virusei si sa numai vina altii ca doar vin zilele de nastere

CORINA nu imi vine sa cred ca faceti peste cateva zile anul

MARTUTZA suntem bine multumim de intrebare avem decat mucii aferenti sezonului rece. da stiu ca sunteti dintosi...noi suntem stirbe . va tucam


SUGU ce pofta mi-ai facut cu tortul .pupam fetele frumoase

mi s-a stricat masina de spalat...e bucati prin bucatarie a desfacut-o sotul si va imaginati ce e in bucatarie incercam sa o resuscitam sa vedem ce reusim o avem numai din 2005



stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!!!! VICTORIA SI IANIS ANDREI sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de fericire in viata voastra

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Buna dimineata tuturor !

Azi sunt bine dispusa, mi-a spus o prietena draga tare ca va mai avea un bebe (are o fetita de 3 ani) si asa m-am bucurat !!!

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:
Aron bebe de Dosita
Alexandru-Daniel bebe de Ramo_P!
Sa fiti sanatosi, norocosi si frumosi!


Mami de Cristiana (29.12.2010)



Multumim la fel!

Imi place tare mult de tine, cu perseverenta ta ne aduci si pe noi acasa

Si noi suntem muciosi, sper sa iesim cat mai repede din clubul bolnaviorilor...

Sanatate la pitici si mamici.
La multi ani tuturor sarbatoritilor, chiar daca e cu intarziere

La multi ani Aron! mai avem o luna pana implinim anisorul


Mergi la inceput