Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Martutza, Elfica, pupam rpintesele, sa le treaca bubele cat mai repede.
Elfica, sa stii ca pana sa am copii, nu intelegeam parintii care mai tin copilasii marisori in carucior. e acum ii inteleg si eu chiar incurajez ca sa fie copilul obisnuit cu caruciorul. Uite un exmeplu: vreti sa mergeti in concediu sa vizitati diverse locuri si nu aveti cu cine lasa copilul de 2,5 ani (varsta la care la noi lumea te face cu ou si otet dc iti tii copilul in carucior). E atunci sa vezi ce bine iti prinde un carucior tip umbrela. va plimbati si cd copilul oboseste, in loc sa ceara in brate, tup in carucior. si asa puteti sa va simtiti si voi bine si nici sa chinuiti copilul. Eu inebunesc cd ii zice lumea Ariannei ca ce rusine, fetita mare in carucior Uite ca EU vreau sa stea in carucior, ca zau dc pot cara cu mine tricicleta. Luna viitoare plecam din tara cu amandoi, si ma gandeam sa iau un rucsac de carat bebe in spate si caruciorul sa il las pt Arianna, ca sigur va obosi repede.
A...legat de dulciuri. Patrick deja a gustat prajituri facute in casa de mine. Lui i-am dat demult albus d eou, asa ca nu vad nimic rau in putin pandispan cu fructe. Dc citit, biscuitii, budincile, chiar si unele cereale, au zahar. Ca sa nu mai zic de sare..toate mancaricile au si sare, pt ca ei au nevoie de saruri.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Si mie mi-a zis doctora sa incerc sa-i introduc albusul cam dupa luna 10. SI un pic de sare si zahar. Oricum nu ii dau inca nimic cu gluten, dar spre 1 anisor o sa-i dau.

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Amelia, de ce nu ii dai cu gluten? Am inteles, pana la 6 luni e ok, dar dupa??? Are indicatie pt asa ceva? Eu i-am dat si albus, si prajitura facuta in casa si peste. Ii dau o bucata de covrig si o mananca singura. Ii tin banana si o mananca singura jumatate. Are 4 dinti (jumatati de dinti). Am testat-o cu mai multe mancaruri. In plus, vedeti sa nu cadeti in capcana mancarii pasate, am mai spus-o. Mie pediatrul mi-a scris in schema diversificarii sa o bag pe mancare facuta in casa de la 9 luni. Nu trebuie sa aplicati strict ce scrie in carti daca copilul nu are anumite alergii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Eu legumele i le dau pasate, ca sa manance mai mult, ca altfel sta mult la mestecat si mananca mult mai putin. Si cum e slabuta, prefer sa manance... Am intrebat-o pe pediatra ce sa fac si mi-a spus sa ii dau pasat in continuare, ca pana la un an si patru cinci luni e ok. Asta nu inseamna ca ii dau tot pasat. Ficatul i-l rup bucatele si il mesteca frumos, pestele la fel, carnea i-am mai dat-o amestecata cu legumele pasate, dar cred ca renunt, ca uneori mai raman bucatele mai mari si cum ea inghite rapid, crezand ca e pasat si nu trebuie mestecat, se ineaca cu ele si vomita. Am patit de cateva ori si m-am lecuit. Carne separat, galbenus separat. Ii plac, le mesteca f bine.

Cineva mai intreba daca e ok sa ii dam paine. Mie mi-a sugerat pediatra sa ii pun cereale in fructe si iaurt si in legume sa ii pun paine alba, cu tot cu coaja, dar prajita. Se inmoaie in zeama de la supa si apoi se blenduieste si asa papa. Azi i-am dat prima zi, dar nu prea ii e foame si nu prea vrea. Cred ca asta e explicatia, vad daca nu ii place sau nu ii e foame.

Fetelor care le dati copiilor cu biberonul, aveti grija pana la ce varsta tolerati biberonul, sau cat si cum i-l dati. De ce spun asta? Am vazut in parc o fetita de 4 ani si ceva care nu avea toti incisivii de sus (centrali si laterali). Si mi-a spus bunica motivul, respectiv biberonul mereu, cu lapte, ceai, zi si noapte. Dintii pur si simplu erau tociti la nivelul gingiei!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Fluturasha, eu am o usoara intoleranta la gluten si am zis ca voi amana macar pana la 1 an, ca ma poate mosteni si la asta.

La noi pestele a fost cu probleme, mi-a facut o iritatie pe burtica...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Da, cu dulcele trebuie sa incepem sa ii obisnuim incetul cu incetul, ca pe urma fac soc. Imi povestea mama de cineva care a zis ca mai bine nu ii da copilului si la un moment dat a mancat o prajitura intreaga si i s-a facut rau. Sugubina, tu erai cu torturile, ne dai si noua o reteta buna si usor de facut? Sau Simonique, ca si tu stiu ca ai facut singurica tortul la botez. Sau alte fete mestere intr-ale bucatariei.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bun gasit barlog !

Mai pe la pranz, dupa ce am calcat o tura de haine + 2 lenjerii, ca asa-mi sta bine de cu dimineata.

Azi-noapte am avut show in toata regula, deja sunt teleghidata. Mi-e ca o sa-mi ies din mana in curand. Sper si eu...



Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Dam de baut!!! Patrick merge singur Pana acum mergea de manuta, facea 3-4 pasi, maxim a mers cam 1,5 metri, si cadea. De azi a prins curaj. a facut ture prin casa, f fericit. am baiat mare..saptamana viitoare face un anisor Ce repede a trecut timpul....

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

felicitari, Patrick!
muama, adica acum un an pe vremea asta nasteai aci pe forum, cu ditamai galeria, cu sotzul care ne tinea la curent cu dilatatia, de nu m-am culcat pana nu ai nascut!
va dati seama ca tre sa ne mutam la clubul scutecelor?
si ioakim are tendinte sa mearga tout seul.
dar amia rea ceva.
va pupi

Mergi la inceput