Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

A, uitasem iarasi, printesa n-are ce sa scrasneasca, n-are decat un coltisor si o pata pe ginie, deci...

Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Adi, felcitari pt kg! Bravo! eu cred ca P. a slabit de cd cu racelile si greva la pranz.
Amelia, sa stii ca eu la A. ma stresam tare ca nu are dinti. Primul i-a aparut la un an si o luna. N-am stiut atunci ce bine e sa nu aiba dinti. P. imi face praf sanii, ma doare cd suge mai mult, ma urc pe pereti. Si ma musca, de-mi lasa semne. eu sunt remediul lui pt durerile de gingii Arianna are o dantura f frumoasa, dintii albi, perfecti. P. are dintii inca distantati, si nu sunt perfect albi. Ii are si putin strambi. eu tind sa cred ce se spune in legatura cu dintii: cu cat ies mai tarziu sunt mai sanatosi. cred ca de fapt cd ies mai tarziu, ies la distanta mai mica unii de altii, si se aseaza mai frumos. Nu au timp sa se strambe, pt ca n-au loc.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Corina, depinde de cat de sanatosi sunt dintii de la inceput (si de cat de sanatos e copilul). Nu stiu cand mi-au aparut mie dintii, dar cand eram mica (3 ani) am avut niste probleme de sanatate, o amigdalita rebela care m-a tinut in spital o luna jumate, cu antibiotic injectabil la 6 ore (penicilina+polidin). Asta mi-a atacat foarte tare dantura, in sensul ca dintii mei sunt galben-gri, mi s-a spus de catre toti stomatologii la care am fost ca se pot albi cu maxim o nuanta, pentru ca antibioticele mi-au afectat iremediabil dantura. Pe de alta parte, eu am dintii foarte inghesuiti din cauza de mandibula mica. A fost nevoita ultima doctorita sa-mi scoata o masea de minte pentru ca dintii migrau si se impingeau foarte tare si nu mai reusea saraca sa-mi faca un dinte (pe pivot), ca trebuia sa-l tot retuseze. Maseaua de minte nu avea nimic, doar ca nu iesise de tot (eu am maselele de minte -alea care au ramas - pe jumatate in gingie).
Nu-mi fac probleme ca nu i-ai iesit inca dintisorii, ziceam doar ca n-are cu ce sa scrasneasca inca . Primul coltisor a aparut acum o saptamana, mai apare altul curand, ca e gingiuta albita.

Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

neatza,

martutza, noi bem nan de la inceputuri, nu am avut vreo problema. stiu ca humana e mai bun la gust, dar ca face copiii mai pufosi/grasi artificial, gura lumii, nu am apucat sa testez. cica milupa e cel mai vanilinat. la mare moda sunt topfer si aptamil. incearca cu toate, ce vrea copilul, aia alegi. multe din ce se spun sunt folclor, asa ca decat sa ne incapatanam pe o anumita formula pt ca e mai bio/mai cu motz, mai bine ii dam ce accepta. cand nu mancau ai mei, le-as fi sat si raraul, numa sa manance. pur si simplu am luat raftul din farmacie la rand. dar tot cu naul s-au inteles.

multumim de felicitari pt kg!

amelia, o sa ia in greutate, stai cu rabdare acolo. cat despre bigusiuri, eu sunt afro de mult!

asa e, antibioticul ataca dantura. sister a avut titru mare de lysteria la prima sarcina, a luat muuuuuuult antibiotic, in consecinta anastasia a avut dinti cu pete maronii, spre disperarea ma-sii, stomatolog de copii.
aia ci iesitul mai tarziu nu am cercetat-o, dar sunt fan sa iasa dintii tarziu si mai multi odata, ca sa dureze mai putin crizele.ioakim e cu gingiile vraiste acuma, sister zica ca ii erup nush cati acuma. la ana se vad inca 2, deci are 8.

azi habar n-am ce sa le dau. anei ii fac cartof dulce cu dovlecel si curcan, iar miresului i le combin cu cereale. la 5 ii dau miresului LP sau milkshake plasmon cu caise/pere, iar mandrei iaurt cu cereale. sper sa pape ceva.

va pupez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Iulia nu mai scrasneste, dar a facut-o vreo doua zile, imediat dupa ce i-au aparut si dintii de sus, dupa ce ii avea pe cei de jos. A descoperit ca daca freaca dinte pe dinte se aude ceva si era tare fericita sa exerseze. Dar i-a trecut repede. Are dintii albi si drepti, sunt spatiati, as fi zis ca va avea strungareata, dar mi-a spus nasa ca asa a avut si fiul ei si dintii s-au apropiat cand au aparut si ceilalti. Mai rau e ca am vazut ca la un dinte de sus e ciobit putin un coltisor, ma gandesc ca de la o jucarie ceva. Ma tem ca sunt putin rezistenti, de s-a si spart... Nici eu, nici ta'su nu ne laudam cu dantura buna, asa ca nu are cu cine semana. Eu insa am avut grija si cum a aparut o carie, cum am mers la doctor, sotul insa... jale mare!

Fetelor, am fost azi in piata si am luat spanac, maine ii dau, cred. Zic cred pentru ca am luat si loboda (atentie pentru cele care vor sa cumpere, ca a aparut si loboda de toamna, dar nu o gasiti prea mult timp!) si nici asta nu i-am dat pana acum si parca le-as introduce pe rand. Am luat putin, incat sa vad daca ii plac gusturile noi. Am gasit si broccoli, tocmai am pus la fiert supita pentru maine, ca maine doar sa le blenduiesc. Ma mai gandesc pana maine daca sa adaug o frunza de spanac sau nu, ca pe ala oricum l-as fi fiert separat, conform indicatiilor lui Bravegirl.

Noapte buna, dragelor! Si dulce si neintrerupt cat mai mult timp, ideal pana dimineata!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata!

La multi ani ursuletelor care azi au implinit primul anisor:
Diana Nicole bebe de Msymo
Alexandra bebe de mamiralu
Anais & Vanesa 2 bebe de Mairis!
Sa cresteti mari, sa fiti sanatoase si sa va bucurati parintii in fiecare zi!


La multe lunite si ursuletilor mai micuti:
Alexia bebe de Sunset_zuzi
Vlad Andrei bebe de Lore1983!
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!





Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!!! Diana Nicole bebe de Msymo sa fi sanatoasa si sa aduci impliniri familiei tale

LA MULTI ANI!!! Alexandra
Anais & Vanesa

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

La multi ani ursoaicelor si ursuletilor sarbatoriti!!!

Corina Iustin a avut hypospadias si l-am operat la 1 an si 7 luni. daca citesti pe net de ingrozesti dar nu este chiar asa. Asa ca nu te speria...eu zic sa il operezi. Noi l-am operat la Grigore Alexandrescu la Prof Basca. Daca poti sa ajungi la el du-te cu toata increderea, este un adevarat maestru.

Noi suntem pe Humana HA2. Am fost pe Tofer HA dar nu se mai gaseste, iar despre NAN eu nu am o parere deloc buna...ai mei nici unul nu l-a acceptat

Horea este bolnav...muci, haraie, tuseste. Iar fratii lui au fost si ei bolnavi dar s-au recuperat intre timp.

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

au inceput sa nasca fetele de la odiseea nov-dec2011.....sunt melancolica

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Hello!

La multi ani Diana Nicol!
Sa cresti mare,sanatoasa si sa-ti bucuri parintii!
La multi ani tuturor ursuletilor care au sarbatorit primul anisor...sa fiti sanatosi,norocosi!

Ce emotionant!Puii nostri nu mai sunt bebelusi....nu-mi vine sa cred ca a trecut un an.Sandra a inceput de cateva zile sa mearga si parca nu-mi vine sa cred ce mare s-a facut.
Si iar nu-mi vine sa cred ca un copil asa mic poate sa dea semne de obraznicie(!?),rasfat(!?).Ieri la cumparaturi m-a scos din sarite tare rau pt ca a inceput sa se tavaleasca pe jos.Nu vroia sa mearga,nu vroia in brate,nu vroia in carut.M-am vazut nevoita sa o iau fortat in brate,a incetut sa urle asa cum nu stiam eu ca poate.Am iesit afara din magazin,am pus-o in scaunul ei si am lasat-o sa urle.S-a calmat singura si a adormit pana acasa.
Partea nasoala e ca azi s-a repetat figura cu tavalitul pe jos,de data asta eram acasa.Motivul? Eu cred ca ii era somn si ieri si azi.
Off!nu stiu cum sa ma port cu ea in astfel de momente.Am tendinta sa fiu aspra cu ea,sa ridic tonul desi nu stiu daca e bine.Cert este ca nu vreau un copil rasfatat.
In rest e totul bine....
tuturor

Ps:am uitat sa ma laud un pic,sunt la dieta de 4 sapt si deja incap in toate perechile de blugi de dinainte de sarcina.Dar mai am de dat jos ca si atunci eram cam plinuta.

Mergi la inceput