Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

neata..pe la pranz asa
emma felicitari pentru grasunica, las sa fie ea sanatoasa ca la termen sigur ajungeti

eu nu prea inteleg, daca bebe e mai mare sa zicem cu 2 sapt, deci la 38 de sapt e de 40 de sapt..se recomanda cezariana sau nastere naturala la 38 de sapt?

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Wow! Da, luna asta vor incepe nasterile! Eu ultima la catalog...va urez de pe acum nasteri usoare si bebelusi sanatosi!

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si26+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

diana multumim de capitol. ce dragutza ai fost cu majoretele

Emma, felicitari pt bebelina mare si sanatoasa, sa o tina tot asa! Acu' nu te supara pe mine, dar mi se pare si mie absolut aberant ce ti-a spus dr ta. Pai astea sunt motive de cezariana?!! pt bebe cel mai bine e cezariana?? vorbesc in cond in care nu sunt alte complicatii bineinteles...

uitati aici un video cu o cezariana: http://www.mayoclinic.com/health/c-section/MM00531

Sa vedeti cu cata brutalitate e smuls bebele din mama, si cat de mare trebuie sa fie socul pt bietul de el cand iese de acolo. La nasterea naturala baremi bebele participa si se pregateste activ de iesire...

Adeptele cezarianei,nu o luati personal . Chit ca mor de frica, raman mare fan al naturalului



33+ cu Anna Eden

www.psychosomatics.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ah, de ramas nu ramane asa mai ales ca nevasta habar nu are si nici nue vorba de nici un cancer in familie. banuiesc mai degraba povesti cu camatari si jocuri de noroc. ce dracu e in capul lor efectiv nu pricep. pe bune ca nu pricep ce masuri sa imi mai iau ca sa nu mai dau peste alti nebuni si pe viitor

wildorchild - felicitari pt fetita mare si vioaie colul lasa ca mai rezista el inca un pic...l-a masurat si transvaginal? in doua-trei puncte? ca s-ar putea sa fie totusi ceva mai lung.
acum cu viata sexuala si pe mine ma buseste rasul...fara suparare. eu iti spun sigur ca asta e o mare minciuna. e adevarat ca o luna- doua-trei poate o sa-ti fie un pic frica si nu o sa te relaxezi suficient, daca mai si alaptezi secretiile sunt reduse si atunci trebuie ajutor de la ceva geluri(dar cred ca e aceeashi chestie indiferent pe unde a iesit copilul) daaar dupa....sincer pot spune ca la mine parca e chiar mai bine.
acum na, depinde si de materialul clientului. eu stiu tipe care si dupa 3 ani inca zic ca au ramas cu o sensibilitate pe cusatura de la cezariana.
eu nu am nimic cu cezariana si sunt de acord ca de multe ori trebuie recomandata pacientelor, dar trebuie ca motivele alea sa fie corecte nu doar pt ca le este lor lene sa se trezeasca noaptea pt toate ia o pauzarile pe care le apuca in miez de noapte. acum tu stii mai bine cata incredere ai in ea, cat de bine o cunosti si te cunoaste. dar asta cu viata sexuala nu sta in picioare absolut deloc si o sa vezi ca 99% din fetele care au nascut vaginal o sa zica tot asa. faptul ca o fi mai bine pentru copil, nu stiu nu ma bag(o sa discut si eu cu medicul meu) pentru simplu fapt ca a fost o sarcina cu probleme

mama de mic +s30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pai nu e chiar asa, pt ca se considera in continuare varsta dupa um, deoarece faptul ca e mai mare cu 2 sapt inseamna doar ca este un copil ce depaseste un pic media de greutate. dezvoltarea unui bebelush in uter include mai multe aspecte nu doar kilogramele. apar varste diferite ecografic pt simplu fapt ca oamenii nu sunt standard, exista oameni mai inalti sau mai scunzi, mai grasi sau mai slabi, cu capul mai mare sau mai mic

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

neata..pe la pranz asa
emma felicitari pentru grasunica, las sa fie ea sanatoasa ca la termen sigur ajungeti

eu nu prea inteleg, daca bebe e mai mare sa zicem cu 2 sapt, deci la 38 de sapt e de 40 de sapt..se recomanda cezariana sau nastere naturala la 38 de sapt?

29+


mama de mic +s30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Wildorhid ala e singurul motiv pentru care ti-a zis de cezariana? Ca mi se pare putin...nici nu stiu cum sa ii zic.

Eu am auzit o discutie o data intre 2 ginecologi romani (sau ma rog, unul sigur era) cand eram la cumparaturi la unguri. Si era foarte ofticat pe o pacienta ca nu accepta cezariana si sa vezi cum o sa il deranjeze pe el cand nu vrea.
Oricum tu decizi, insa nu imi place cum a pus doctorita problema.

Poftiti si o felie de cozonac:
https://picasaweb.google.com/117217166595223721001/DeAleBucatariei#5658479662628359634

Aris n-am citit mesajul ce l-a sters dar sper sa fii in ordine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eh, mesajul era(ca ma simt complet aiurea ca l-am sters dar nu am vrut sa va impui capul cu probleme tampite):
un sofer a abandonat masina firmei p e marginea drumului in oras cu cheia in contact, a luat toti banii din incasari si a disparut inchizand telefonul

mama de mic +s30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Merci, fetele, acelasi lucru mi l-au spus si cateva prietene care au nascut natural.Prob.ca e mai simplu pt.doctori cu cezarienele dpdv al timpului. O sa vad ce voi face, deocamdata sa fie grasuta bine si sa tina colul meu sa ajung la termen.Aris, da, aceasta e masuratoarea prin eco transvaginal.

Emma 30 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eh, mesajul era(ca ma simt complet aiurea ca l-am sters dar nu am vrut sa va impui capul cu probleme tampite):
un sofer a abandonat masina firmei p e marginea drumului in oras cu cheia in contact, a luat toti banii din incasari si a disparut inchizand telefonul

mama de mic +s30+




urata faza, eu una as fi trecut peste sentimentele de mila si compatimire, fiecare doarme asa cum isi asterne, familia si copii oricum sufera din cauza metehnelor lui, dar daca toti pe care ii "arde" il iarta pe motive de mila si compasiune cine stie la ce o ajunge, nu merita (mai ales ca spui ca e vorba de, jocuri de noroc si camatari, e boala lui degeaba se foloseste de copii si de lipsuri ca sa se justifice)

ptr tine


Nina, 29s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eh, mesajul era(ca ma simt complet aiurea ca l-am sters dar nu am vrut sa va impui capul cu probleme tampite):
un sofer a abandonat masina firmei p e marginea drumului in oras cu cheia in contact, a luat toti banii din incasari si a disparut inchizand telefonul

mama de mic +s30+




pff Aris, ce situatie! macar ati putut/ puteti sa va recuperati banii, masina, etc? eu nu i-as gasi scuze si nu l-as ierta. e fain ca tu pari destul de cool date fiind conditiile

33+ cu Anna Eden

www.psychosomatics.be

Mergi la inceput