Nasterea la Arcadia - Iasi (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Danyelas, imediat ce intri in posesia certificatului de nastere poti sa depui dosarul pt alocatie, ai aici actele necesare;
http://www.dac-iasi.ro/index.php?categoryid=9&p2_articleid=21

Dosarul pt indemnizatie se depune dupa ce s-au terminat zilele de concediu postnatal, care obligatoriu sunt minim 42.

Mamica de Estela , 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Madline, tu de unde stii?



Lena - 38+

AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

alinuta84 intr-adevar, eu am nascut pe 20 august - atunci era ...gratuita prezenta tatalui la nastere. daca mi-ar fi spus inainte de nastere ca trebuie sa dam 1000 ron pt a fi si tati cu noi acolo ... sincer ma indoiesc ca am fi fost de acord in primul rand pt ca pe atunci nu imi imaginam cat de folos imi va fi prezenta lui langa mine, dar ar fi reprezentat si o cheltuiala mare si neprevazuta. pentru familiile pentru care 1000 ron nu reprezinta o gaura majora in buget eu zic ca merita dati banii astia. categoric!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor sunt un picut ingrijorata. de vreo 2-3 zile scutecele fetitei mele sunt cam golute. face cam 4 caca din care cam 2 mari si 2 mai mititele in 24 ore , si in plus mai schimb inca vreo 2 pampersi numai cu pipi... poate ca numar e normal, dar fata de inainte imi pare mai goale. in plus astazi a dormit nefiresc de mult si cand s-a trezit a papat putin. sa ma ingrijorez? nu pare apatica, nu plange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

fetelor sunt un picut ingrijorata. de vreo 2-3 zile scutecele fetitei mele sunt cam golute. face cam 4 caca din care cam 2 mari si 2 mai mititele in 24 ore , si in plus mai schimb inca vreo 2 pampersi numai cu pipi... poate ca numar e normal, dar fata de inainte imi pare mai goale. in plus astazi a dormit nefiresc de mult si cand s-a trezit a papat putin. sa ma ingrijorez? nu pare apatica, nu plange...

Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


Eu spun sa nu te ingrijorezi. Poate ca a devenit extrem de eficienta la san de sta mai putin . Ce spui tu de scutece e in normal si , la unii copii, se reduc odata cu cresterea numarul de scaune. Mai uitam azi pe o agenta si , des in primele zile Mihnea avea scaun la fiecare masa , pe la aproape 2 luni avea 1 pe zi.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

IONELA mersi pt vorbele frumoase si linistitoare ,azi a fost mai bine ,eu nu am mai bocit ,bebe s-a comportat bine .am fost la medicul de familie dar nu am plecat multumita de acolo,era f aglomerat ,dr s-a grabit ,mi l-a cantarit imbracat ,nu mi l-a masurat
si inca niste corecturi : bebe ANDREI S-A NASCUT PE 19 SEPTEMBRIE SI A AVUT 3700 GR SI 54 CM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Fetelor, Ionela, sunt atat de suparata! Maria cantareste mai putin cu 20 de grame decat acum o saptamana!!!!
Eu am mancat foarte putin in ultimele zile. O fi din cauza asta? Nu tin cura de slabire, insa sunt foarte stresata si nu pot baga nimic in mine. Ce sa fac? Nici lapte parca nu mai e ca inainte. Acum se golesc sanii imediat, si nici nu sunt asa plini ca inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Iulia, am corectat. Ma bucur mult ca esti mai bine. Asta e important.

Oana, in primul rand nu panica. 20g minus pot insemna o stationare sau o crestere mica. Depinde distanta de la ultima masa pana la cantarire , cantarul, etc.
In primul rand mananca si te odihneste. Bea lichide. Pune fata la san cat de mult vrea cand vrea cum vrea... ba chiar si cand doar accepta chiar daca nu cere. Poate fi inaintea unui puseu de crestere... copii nu cresc ca la carte cu x grame pe zi obligatoriu.
Stii deja teoria: piele pe piele, calm, lichide, mancare, rabdare, odihna.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Oana, daca bebe stationeaza in greutate, poate fi de vina si faptul ca el creste in lungime, deci cu siguranta a crescut in unul din cei 2 parametri,si tu nu ai voie sa te mai stresezi , nici sa nu maninci,alimenteaza-te corect si bea multe lcihide cum zice Ionela! Maria maninca bine?

Mamica de Estela , 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Madline, tu de unde stii?



Lena - 38+

AMR 10 zile



Am eu o presimtire, ti-am zis ca o sa atingi cifra 40!

Mamica de Estela , 24.mai 2011

Mergi la inceput